AnasayfaBlogCevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü

20 Ekim 2020
Cevher Hazırlama Mühendisliği

Cevher hazırlama; doğal kaynakların demir çelik, seramik, cam, enerji, boya endüstrisi gibi alanlarda kullanılabilir hale gelmesi için yapılan çalışmalara verilen addır. Cevher hazırlama, en temel ifade ile kıymetli mineralleri  cevherden ayırma işleminin adıdır. Cevher temelde fiziksel, kimyasal ve fizikokimyasal özelliklerin oluşumundaki farklara göre ayrılmaktadır. Cevher hazırlama dört aşamadan oluşur; boyut küçültme, sınıflandırma, zenginleştirme ve susuzlandırma adı verilen aşamalardır.  Bununla birlikte cevher hazırlamada kullanılacak araç gereçlerin boyutlandırılması da cevher hazırlama altında incelenmektedir.  

Mühendislik alanında yenilikçi, spesifik mühendislik bölümleri gün geçtikçe sayı olarak artmaktadır. Cevher hazırlama alanıyla ilgili teknolojik işlemleri takip eden, gerçekleştirilmesi için odaklanan, nitelikli, beceri sahibi uzmanların ortaya çıkmasını sağlayan bölüme ise cevher hazırlama mühendisliği adı verilmiştir.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü; doğal kaynaklardan elde edilen metalurji, cam, seramik, demir-çelik, boya ve enerji gibi maddelerin üretiminde kullanılacak tüm ihtiyaç duyulan bileşenlerin operasyonlara hazır olmasını sağlamayı amaçlayan bir mühendislik dalına ait disiplindir. Cevher Hazırlama Mühendisliği, üniversitelerde Maden Fakültesi altında eğitim verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Her mühendislik bölümü için geçerli olan sayısal puan türüne göre tercih yapacak adaylar için uygundur.

Cevher Hazırlama Mühendisliği, 2019-2020 yılında yalnızca bir üniversitede eğitim vermektedir. Bölüm bir yıl zorunlu İngilizce eğitimi vermektedir. Hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayan öğrenciler 1.sınıfa başlayabilir. Lisans eğitimi süresince mesleki bilgilere ağırlık verilir. Bölümde 60 günlük staj zorunluluğu bulunur. Staj yaptıkları kurumdan staj defteri onaylarını aldıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte kurula staj defterini teslim ederler.

Bölümü tercih edecek öğrencilerin bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; analitik düşünme becerisine sahip olan, inovatif düşünebilen, mesleki sorumlulukları alabilen, sayısal derslere ilgisi olan ve bu alanda başarılı olan, doğal kaynaklara ilgisi olan, açık havada, yer altında çalışabilecek, ayrıntılara dikkat eden ve iyi bir gözlemci olan öğrenciler için uygun bir bölüm tercihi olacaktır. Bölümü tercih edecek öğrenciler, eğitime başladıklarında yeterli derece İngilizce bilgisine sahip değilse hazırlık okumaları zorunludur.

Cevher Hazırlama Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Cevher hazırlama mühendisliği, cevher ve katı malzeme hazırlama sektörlerinde de yer alır. Cevher hazırlama mühendisleri; cam, seramik, boya, yem sanayi gibi sektörlerde iş imkânına sahiptir. Bunların yanı sıra kömür harmanlama, kırma taş ve öğütme alanlarında edindikleri iş imkânları içindedir. Bu alanda mezun sayısının az olmasının da sağladığı avantajla birçok sektörde çok çeşitli iş imkânına sahiptirler.

Cevher hazırlama mühendisliği mezunları madenler ve enerji kaynakları üzerine çalışmalar yürüten birçok kuruluşta çalışabilirler. Tüm bu iş imkânları içinde devlet kuruluşları da yer almaktadır. Kamuda görev almak isteyen mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan aldıkları puan ile başvuruları değerlendirilmektedir. Geçerli puan ile başvuran adaylar açık olan uygun pozisyonlara yerleştirilir. İş imkânı ile ilgili örnekleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • Demir Çelik Fabrikaları,

 • Cevher Zenginleştirme Tesisleri,

 • Nadir Toprak Metallerin Zenginleştirilmesi Tesisleri,

 • Termik Enerji Santralleri,

 • Kırma ve Öğütme Sistemleri,

 • Temiz Katı Yakıt Üretimi Tesisleri,

 • Nükleer Ham Madde Üretimi ve Teknolojisi Firmaları,

 • Cam ve Seramik Üretim Tesisleri.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Cevher Hazırlama Mühendisliği mezunları, üretilen doğal kaynakların değişik alanlarda kullanılabilir hale gelmesini ve ham madde olarak kullanılabilir olmasını sağlamak amacıyla gerekli işlemleri yapan kişilerdir. Bu işlemler; zenginleştirme, zararlı maddelerden arındırma, boyutlandırma gibi sistemlerin tasarlanmasından, imalatından, bakım ve onarımından aynı zamandan yeni sistemlerin geliştirilmesinden sorumludur. Diğer bir ifade ile Cevher Hazırlama Mühendisleri, doğal kaynaklarla elde edilen kaynakları farklı operasyonlarda kullanımına hazır hale gelmesinde yetkili kişilerdir. Başlıca görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Cevher hazırlama mühendisi, her türlü cevher, kömür hazırlama ve zenginleştirme işlemlerini, yapmaktan sorumludur.

 • Cevher hazırlama mühendisi, her türlü cevher, kömür hazırlama tesislerinin işleyişini inceler ve denetler.

 • Cevher hazırlama mühendisi, altın, gümüş ve değerli metallerin üretiminde zenginleştirme tesis tasarımı, işletmesi ve denetiminden sorumludur.

 • Cevher hazırlama mühendisi, termik enerji santralleri ham madde hazır hale getirme tesislerinin tasarımı ve işletilmesini yönetir.

 • Gübre, yem, deterjan, boya, sert plastik endüstrisinde cevher hazırlama mühendisi işletilmesini yapar.

 • Cevher hazırlama mühendisi, kum ve çakıl karışımı-kırma taş tesislerinin tasarımını yapar, nükleer enerji ham maddelerinin zenginleştirilme teknolojisini araştırmalarında rol oynar.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Cevher hazırlama mühendisliği eğitimi almak isteyen adaylar öncelikle eğitim yaşamları boyunca karşılaşacakları dersleri araştırır. 4 yıllık eğitim süresince mesleki derslere ağırlık verilir. Zorunlu staja katılan öğrenciler hem deneyim sahibi olur hem de mesleki olarak donanıma sahip olur.

Cevher hazırlama mühendisliği bölümünün sorumluluklarını yerine getiren ve tüm derslerden başarıyla geçen öğrenciler cevher hazırlama mühendisliği lisans diploması almaya hak kazanır. Kendi alanında mesleki olarak tüm bilgileri tamamlayan öğrencilere, diplomalarına sahip olmaları ile birlikte Cevher Hazırlama Mühendisi unvanı verilir. Üniversite eğitimini cevher hazırlama mühendisliği alanında tamamlamayı planlayan öğrencilerin karşılaşacakları dersler aşağıdaki gibidir. Birlikte inceleyelim.

 • Cevher Hazırlama Mühendisliği,

 • Parça Mekaniği,

 • Maden Üretim Teknolojisi,

 • Yüzey ve Kolloid Kimyası,

 • Zenginleştirme Öncesi Hazırlama İşlemleri,

 • Süreç Mineralojisi,

 • Cevher hazırlama Tesis Otomasyonu,

 • Fiziksel Zenginleştirme Yöntemleri,

 • Kömür Hazırlama,

 • Flotasyon ve Flokülasyon,

 • Bilgisayar Uygulamaları ve Mineral Süreçleri,

 • Metalurji,

 • Kömür Teknolojisi,

 • Cevher Hazırlamada Süreç Tasarımı,

 • Cevher Hazırlamada Tesis Yönetimi ve Ekonomisi.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralama

2020 Cevher Hazırlama Mühendisliği Taban Puanları ve 2020 Cevher Hazırlama Mühendisliği Başarı Sıralamaları 2020 aşağıdaki gibidir. Verilen puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
İstanbul Teknik Üniversitesi Cevher Hazırlama Mühendisliği316,9984157022
Cevher hazırlama mühendisliği Cevher hazırlama mühendisi cevher cevher çıkarma cevher mühendis
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.