AnasayfaBlogCEO Nedir? Nasıl Olunur?
Meslekler

CEO Nedir? Nasıl Olunur?

08 Temmuz 2020
Takım elbiseli bir adam beyaz bir arka plan üzerinde blokları istifliyor. Siyah kravat takmış ve kırmızı bir takım elbise giymiş olan adamın yüzü hafifçe bulanık. Elindeki işe odaklanmış görünüyor, her bir bloğu dikkatlice diğerinin üzerine yerleştiriyor. Görevine konsantre olurken yüzünde kararlı bir ifade var. Ellerini hafifçe uzatmış, bir sonraki bloğa uzanıyor. Bloklar çok renkli ve çeşitli şekil ve boyutlarda. Arka planda kırmızı bir nesne ve sahnedeki başka bir kişinin bulanık görüntüsü var. Görüntü hep birlikte düşünceli, kararlı ve konsantre olma hissi uyandırıyor.

Günümüz dünyasının en çok merak edilen mesleklerinden birisi CEO olmaktır. Maaş ve karizma bakımından en ideal pozisyonlardan biri olarak görülmektedir. En genel haliyle CEO, bir şirketin yönetiminden sorumlu olan kişi olarak tanımlanabilir. Ancak CEO bir şirketin sahibi değildir. Şirketin sahibi olmadığı için yönetim kurulundan tamamen bağımsız değildir. Her zaman şirketin yönetim kuruluna karşı sorumlulukları bulunur. CEO kavramı özellikle küresel şirketlerde yaygınlaşan ve var olan bir kavramdır.

CEO olmak uzun soluklu ve zorlu bir yolculuğu gerektirir. Kademe kademe yol alarak sabırla ilerleyerek, çok çalışarak ve sahip olduğunuz kişisel özellikleri birleştirerek CEO olabilirsiniz. CEO tüm dünyada iş piyasası için en gerekli ve en önemli pozisyonlardan birisidir. Günümüzde dünyanın ve ülkemizin en büyük şirketleri CEO’lar tarafından yönetilmektedir. Bu kavram ilk önce 1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Yönetim kurulu başkanının alt pozisyonunda genel müdürün üst pozisyonunda yer alan bir kavramdır.

CEO, İngilizce “Chief Executive Officer” demektir. Türkçe anlamı ise İcra Kurulu Başkanı veya Yönetim Kurulu Başkanı’na denk gelmektedir. CEO kavramının temel varlık sebebi şirketin politikasını oluşturmak, bu şirket politikasını yürütmek ve politikayı uygulamaktır. Çalıştığı şirketin tepeden tırnağa tüm stratejilerini belirlemek var olma sebeplerindendir. “CEO olmak istiyorum, bu kavram ne demek, nasıl olabilirim?” diyen bireyler için rehber niteliğinde bir yazı kaleme almaya çalıştım. Umarım bu yazı ile aklınızdaki tüm soruları cevaplamış olurum. Bu sayede de size bir faydam dokunmuş olur. Hazırsanız bu kavramı daha yakından tanıyalım.

Nasıl Olunur?Nasıl Olunmaz?
İyi eğitim ve deneyim kazanmakEğitim ve deneyime önem vermemek
Liderlik ve yönetim becerilerini geliştirmekLiderlik ve yönetim becerilerini geliştirmemek
İş dünyası ve sektör bilgisi edinmekİş dünyası ve sektör hakkında bilgisiz kalmak
Güçlü iletişim ve sunum becerilerine sahip olmakİletişim ve sunum becerilerini geliştirmemek
Stratejik düşünme ve karar alma yeteneğiStratejik düşünme ve karar alma yeteneğini geliştirmemek
İnovasyon ve değişime açık olmakİnovasyon ve değişime direnç göstermek
Ağ kurma ve ilişki yönetimi becerilerini kullanmakAğ kurma ve ilişki yönetimi becerilerini ihmal etmek
Disiplinli ve hedef odaklı çalışmakDisiplinsiz ve hedefsiz çalışmak
Başkalarını motive etme ve ekip çalışmasına önem vermekBaşkalarını motive etmeme ve ekip çalışmasına önem vermemek
Sürekli öğrenme ve kişisel gelişime önem vermekSürekli öğrenme ve kişisel gelişimi ihmal etmek

CEO Nedir?

Bir CEO veya CEO, en üst düzey yöneticidir. CEO'lar, şirketin yönünü ve günlük operasyonları etkileyen stratejik kararlar almaktan sorumludur. Genellikle bir yönetim kuruluna veya hissedarlara rapor verirler. CEO'lar şirket için vizyonlarını etkili bir şekilde iletmeli ve başarıya ulaşmaları için başkalarına ilham vermelidir. Ayrıca güçlü finansal ve ticari zekaya sahip olmaları gerekir. Ayrıca, CEO'lar karmaşık yasal ve düzenleyici ortamlarda gezinebilmelidir. Bu nedenle, CEO'lar genellikle iş dünyasında en etkili kişiler olarak kabul edilir.

CEO, yöneticilerin yöneticisi olarak tanımlanır. Bir şirketin tüm karar mekanizmalarında bağlayıcı konumda olan kişiye denir. Çalıştığı şirketi geliştiren, ayakta durmasını sağlayan, kriz durumlarına karşı hazırlıklı olmasını sağlayan, iş planlamalarını sağlayan, personel yönetimini düzenleyen ve sorumlulukları bulunan kişiye CEO denir. Bir şirketin en üst düzey yöneticisidir. Kritik kararların alınmasını sağlayan ve şirketin kaynaklarının yönetilmesinden sorumlu olan yöneticidir. Şirketin kurucusundan sonra gelen en yetkili kişidir.

Büyük şirket kurucuları, kendilerinin yerine şirketinin tüm profesyonel süreçlerini yönetebilecek CEO seçerler. Dünyanın en büyük şirketleri bu durumu hep uygularlar ve başarıya böyle yürürler. Şirketin başarı ve başarısızlığının baş sorumlusu olan kişidir. Günümüzde başarılı iş insanlarının çoğunun temel kariyer hedefi üst düzey yönetici olmaktır. Yani CEO olmaya çalışmaktır. CEO’luk unvanına erişebilmek için kendinizi geliştirmenizin yanı sıra birçok üstün özelliklere de sahip olmanız gerekmektedir. CEO aynı zamanda başka kişilerin saygısını kazanan ve tüm çalışanlarına şirketinin iyiliği için ilham veren kişidir.

Bu unvanı taşıyan kişiler zor işlerin üstesinden gelebilmenin yanı sıra durmadan özveri ile çalışan kişiler olarak tanımlanır. Herkesin yapabileceği bir meslek olarak tanımlanmamaktadır. CEO, şirketini her koşulda ayakta tutabilen ve yaşanılan sorunları en kısa süre içerisinde halledebilen kişiler olarak tanımlanır. Bu kadar işi ve sorumluluğu sırtlayabilmeleri için birçok özelliğe ya da niteliğe sahip olmaları gerekir. Aksi halde bu unvanı taşıyamaz ve gereklilikleri yerine getiremezler.

CEO’lar yazının giriş kısmında bahsedildiği gibi sadece yönetim kuruluna karşı sorumluluk taşımazlar. Müşterilere, hissedarlara, çalışanlara, kamuoyuna, sendikalara, sivil toplum kuruluşlarına ve devlete karşı sorumluluk taşırlar. Bu yüzden bu unvanı taşıyabilecek kişiler sorumluk alabilecek özelliklere sahibi olmalıdır. Çalıştığı şirketin girdisinden çıktısından, en ufak çalışanından sosyal sorumluluk projelerine kadar her şeyin hesabını verebilen kişi olmalıdır. Sorumluluk bu kişi için tatlı bir risk olarak görülmelidir.

Sorumluluk alma özelliği dışında yöneticilik ve liderlik özellikleri de olan kişilerdir. CEO, şirketin her durumundan haberdar olmaz. Ancak şirketin her şeyinden haberi olması gereken kişilerden haberdar olması gerekir. İletişim ağı çok kuvvetli olan kişiler başarılı olarak bu unvanı taşıyabilir. Şirketin yatırımı, maliyesi, ekonomisi, planlaması, kriz durumları, yönetimi, liderliği, sosyal sorumluluğu vb. her şeyinden sorumlu olan üst düzey yönetici olan kişiye CEO denir. CEO nedir sorusuna bir cevap verebildik peki nasıl CEO olunur şimdi onu öğrenelim.

Nasıl CEO Olunur?

Son 20 yılda plaza katlarının artması ile bu yüksek katlarda görev yaptığı düşünülen CEO’luk mesleğinde kariyer yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Peki, CEO olmak için neler yapmak gerekir? CEO olmak için hangi bölüm okunması gerekir? Bunlar vb. sorular bu mesleği seçmek isteyenler tarafından oldukça sık sorulmaktadır. CEO olmak için neler yapılması gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağım. CEO olmak için yapılması gerekenler;

 • Eğitim Almak: CEO olmak için başarılı bir eğitim hayatı geçirmek size büyük avantajlar sağlayacaktır. Tercih size bağlı olarak lisans ya da yüksek lisans eğitimleri tamamlayabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz sektöre uygun bir bölümde okumak sizi bu alanda profesyonel kılacaktır. Bu seçeneğin dışında mümkün olduğu kadar birçok sektöre uyan bölümleri seçmeye çalışmalısınız. Lisans hayatını tamamlayan çoğu kişi yıllarca bir şirkette eleman olarak çalışır. Yıllar ilerledikçe ve kendini geliştirdikçe işinde yükselir. Ardından MBA programına kayıt olur. Sürekli kendini geliştirme uğruna çalışmalar yapar. CEO olmak için ben yetersizim diye hayalinden vazgeçenler zaten başarılı olamazlar. Büyük bir şirketin başına geçmek için ayrıcalığı ve tanınırlığı olan bir okuldan mezun olmanız sizlere büyük avantaj sağlar. Bazı CEO’ların üniversite diploması dahi yoktur ancak bunların sayısı oldukça azdır. Genel olarak iyi bir eğitim almak gerekir. İllaki bu ya da şu bölümden mezun olunması gerekmez. CEO olmak için eğitim kadar önemli olan diğer etken bireyin kişisel vasıflarıdır.

 • Finansal Yönetim Öğrenmek: CEO olmak için diğer bir şart ise finansal yönetim alanında bilgi sahibi olmaktır. CEO olmak için şirketinizin başarısının artmasını sağlayan en önemli etken akıllı kararlar vermektir. Akıllı kararlar almayı sağlayan en önemli şey de güçlü bir finansal bilgiye sahip olmaktır. CEO olmak için özellikle üniversite yıllarında finans ve ekonomi alanında bilgi sahibi olmak gerekir. Finans ve ekonomi öğrenmek için en uygun zaman dilimi bireyin üniversite yıllarıdır. Muhasebe, finans veya ekonomi alanında bir bölüm okumadığınızı varsayarsak bu bölümlerden dersler almaya çalışın. Hatta belirtilen bu bölümlerden birinden ikinci diploma almaya çalışın. Unutmayın ki iyi bir finansal bilgiye sahip olmak akıllı kararlar almanızı sağlayan en önemli unsurdur. CEO olmak için de akıllı kararlar almak gerekir.

 • Erkenden Bağlantı Kurmak: CEO olmak için erkenden iş bağlantıları kurmak sizi erkenden iş hayatı ile tanıştırır. Eğitim hayatınızda, olabildiğince iş yaşamıyla ilgili seminer, kurs ve diğer iş çevreleriyle bağlantılar kurabilecek etkinliklere katılmalısınız. Staj yapacağınız yeri iyi geçmelisiniz. Staj yaptığınız yerde etkili konuşma yöntemlerinizi, liderlik vasıflarınızı ve çalışmaya ne kadar istekli olduğunuzu göstermeye çalışın. Bu sayede staj yaptığınız yerde daimi olarak kalmaya aday olursunuz. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak, ilerde bağlantı kurabileceğiniz iş insanları ile erkenden bağlantı kurmak size kazanımlar elde etmenizi sağlar. Kısacası, daha mesleğe başlamadan meslekte ilerliyormuş gibi davranışlar sergileyin. İyi referanslar elde etmeye çalışın.

 • Büyük Hedeflere Sahip Olmak: CEO olmak için büyük hedeflere sahip olmak sizi bir adım öne taşır. Niteliklerinize uygun bir işe başladığınızda çalıştığınız şirketi satın alacakmış gibi düşünerek hareket etmelisiniz. Çalıştığı şirkete canlılık getiren, çalışkan olan, işlerine ciddiyetle yaklaşan kişiler şirketin enerjisini yükseltir. Böyle çalışan kişilere patronların güveni tamdır. Aynı zamanda bu şekilde çalıştığınız için kısa süre içerisinde fark edilmiş olacaksınız. Patronlarınıza profesyonel iş yaşamınızda ne kadar ciddi ve emin olduğunuzu göstermek için elinizden geleni yapın. İş yaşamınızda eğer CEO olmak istiyorsanız üst düzey bir yönetici veya üst düzey bir iş insanı gördüğünüzde onunla tanışmak ve bağlantı kurmak için elinizden geleni ardına koymayın.

 • Bir Şirketin Yönetim Kuruluna Girmeye Çalışmak: CEO olmak için elinizden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışın. CEO olmak için şansınızı ve sınırlarınızı zorlayın. Büyük bir şirketin yönetim kurulu üyesi olarak seçilmeye çalışın. CEO olmak için yönetim kurulu üyeleri ile etkileşimde bulunun. Aynı zamanda onlardan değerli tecrübeler elde etmeye çalışın. Dünyada yer alan CEO’ların neredeyse yarısının CEO olmadan önce yönetim kurulu üyesi olduğunu unutmayın.

CEO olmak için belirtilen özelliklerin yanı sıra başta İngilizce olmak üzere birkaç yabancı dil bilmesi gerekir. Diksiyon ve etkili konuşma alanında kendini kanıtlamış olması gerekir. Daha önce şirketlerde iş deneyimi olması gerekir. Yöneticilik ve liderlik alanında deneyimi olması işi daha da kolaylaştırır. Görünüm itibari ile kendine özen göstermesi gerekir. İmaj ve algı yönetimi konusunda kendisini yetiştirmiş olması gerekir.

CEO Görevleri Nelerdir?

 • CEO görevleri arasında en temel olanı çalıştığı şirketi bulunduğu konumdan daha yüksek konumlara taşımaktır.

 • Çalıştığı şirketin kar etmesini sağlamak da CEO görevleri arasında yer alır.

 • Hissedarların, müşterilerin, tedarikçilerin, çalışanların ve tüm paydaşların çıkarlarını korumak CEO görevleri arasındadır.

 • Çalıştıkları şirketin uzun dönemde kalıcı olmasını sağlamak ve tüm paydaşların gelecekte de şirketin varlığından faydalanmasını sağlamak CEO görevleri arasındadır.

 • Çalıştığı şirketin sürdürülebilirliğini sağlamak için hem iç hem de dış dünyayı anlama sorumlulukları CEO görevleri arasındadır.

 • CEO görevleri arasında çalıştığı markayı, müşteriyi, inovasyonu şirketin kalbine yerleştirmek de yer alır.

 • Müşterilerini ve pazarlarını sezgisel olarak anlayabilmek ve şirketlerini pazarlama ve marka odaklı yönetebilmek de CEO görevleri arasındadır.

 • Yeni nesil çalışma anlayışını özümsemek, bütün paydaşlarının yararına, anlam ve değer odaklı bir anlayışla çalışmak CEO görevleri arasındadır.

 • CEO görevleri arasında çalıştığı şirket için strateji ve vizyon belirlemek yer alır.

 • CEO görevleri arasında çalıştığı şirketi farklılaştırmak da yer alır.

 • Şirket kültürü oluşturmak CEO görevleri arasındadır. Şirket kültürü genel anlamıyla herhangi bir şirkete ait davranışları ve alışkanlıkları kapsamaktadır.

 • Yürütme ekibini oluşturan üyeleri işe almak da CEO görevleri arasındadır. Yürütme ekipleri için CEO’lar için oldukça büyük önem taşır. Bir CEO’nun başarılı olup olmadığını belirleyen en önemli unsurlardan birisi olarak kabul edilir.

 • Rekabet şartlarına karşı hazırlıklı olmak ve bu doğrultuda çalışmalar düzenlemek CEO görevleri arasındadır.

 • CEO görevleri arasında yurt dışında gelişen trendleri sık sık takip etmek yer alır.

 • CEO görevleri en genel anlamıyla şirketin tüm profesyonel süreçlerini yönetmektir.

Başarılı CEO’ların Ortak Özellikleri Nelerdir?

CEO unvanını başarılı bir şekilde hayata geçirebilmek için bazı özelliklere sahip bir lider olmanız gerekir. Bu mesleği yürütebilmek için zor işlerin üstesinden gelebilmek gerekir. Aynı zamanda özveri de gerekir. Bu yüzden herkesin başarabileceği bir meslek olarak tanımlamak doğru değildir. Normal olarak bu işi yürütmek değil de bu işi başarılı bir şekilde yürüterek adınızdan söz ettirmek daha önemlidir. Bu başlık adı altında başarılı CEO’ların ortak özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra adınızdan nasıl söz ettirebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Aynı zamanda çalıştığınız şirketi daha yüksek bir konuma taşıyarak daha başarılı bir yönetici olmanın yanında saygınlık da kazananmış olursunuz. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri şunlardır;

 • Başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında başkalarının ve kendisinin tecrübelerine itibar etmek yer alır. Zirveye, istediğiniz unvana ulaştıktan sonra geldiğiniz yeri unutmayın. O unvana ulaşana kadar elde ettiğiniz tüm bilgi ve tecrübelerinizi şirketi daha iyi şekilde yönetebilmek için kullanın.

 • Şirketi vizyonlarıyla yönetmek başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasındadır. O unvanı taşıyan bir kişi olarak bilgi birikiminiz ve kültürünüzün etkisini çalışanlara yansıtmayı çalışın. Çalışanlarınızın arkasında her zaman şirketinizin olduğunu vurgulayın. Çalışanlarınızı işi daha iyi yapabilmeleri için uyarın. Hatta zorlayın. Ancak hata yapmalarına da müsaade edin. Denemeye devam ettikleri sürece başarabileceklerine çalışanlarınızı inandırın.

 • Kolay anlaşılır olmak da başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasındadır. Tüm çalışanlarınıza açık ve sade bir dille tespitlerinizi sunmaya çalışın. Çalışanlarınız şirketle ilgili görüşlerinizi daha iyi anlarlarsa hedeflerinize ulaşmada size daha çok yardımcı olurlar.

 • Sürekli çalışanlarla bağlantıda olmaya çalışmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır. Onlara kendinizin ulaşılmaz birisi olmadığınızı gösterin. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında en çok bilinen özellik bu özelliktir.

 • Belirlediği stratejileri olması başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır. Geleceğin neler barındırdığını bilme konusunda uzman olmaları gerek bu özellikleri onları başarılı kılar.

 • İnsan ilişkileri konusunda beceri sahibi olmaları ve insan psikolojisi konusunda eğitim almaları başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır.

 • Yurt içinde gelişen ekonomik, siyasi vb. olaylardan haberdar olmak ve bu olayların takibini yapmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır.

 • Şirkete çalışma azmini göstermiş, kendisini ispatlamış ve başarı gösteren elemanlarını şirkette tutmaya çalışmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır.

 • Duygusal zeka (EI) yönü gelişmiş olan ve bunu şirket kültürüne yansıtmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasındadır.

Başarılı CEO’ların ortak özellikleri listesi daha fazla da uzatılabilir. Aslında bu özellikler genel olarak verilmiştir. Bu unvanı taşıyan kişiden kişiye değişebilir. Hatta bir başkası kendi yarattığı bir özellikle diğerlerine fark atabilir bu da onu başarılı kılabilir. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri çalışılan şirkete göre de değişiklik gösterebilir. Çalıştığı şirkete yönelik özel yeteneklere yoğunlaşabilir. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra CEO maaşları hakkında bilgi sahibi olalım.

CEO Maaşları Ne Kadar?

CEO olmak demek genel itibariyle şirketin tüm süreçlerini yöneten birisi olmak demek. Zaten yazı boyunca bu konuya değindik. Şirketin tüm süreçlerini yöneten birisinin alacağı maaşı da bu cümleden az çok tahmin edebiliriz. Yani CEO maaşları hakkında bu cümleden çıkarımda bulunabiliriz. O da CEO maaşları yüksek maaşlardır diyebiliriz. CEO maaşları ile ilgili rakamlara göz attığımızda arada çok farklılıklar karşımıza çıkmaktadır. Küçük şirketlerdeki CEO maaşları ile büyük ve küresel çaptaki CEO maaşları arasında fark olması çok normaldir.

Buna rağmen bir şirkette çalışanların maaşları arasında en yüksek CEO maaşları olarak bilinir. Hatta küresel çaptaki şirketlerde CEO maaşları o şirkette çalışan bir personelin 100 katı maaş alabilmektedir. Bu durum bizlere CEO maaşları ile normal bir personelin maaşları arasındaki farkı göstermektedir. CEO maaşları hakkında bahsederken standart maaşlardan bahsetmediğimizi bildirmek isterim. Çünkü bir şirket CEO’ları kendine transfer etmek için servet bile ödeyebilmektedir.

Örneğin Microsoft ve Google şirketlerini örnek alalım. Google CEO maaşları, 35.000 dolar iken Microsoft CEO maaşları 40.000 dolardır. Bu örnekte CEO maaşları arasındaki fark dikkat çekmektedir. Ülkemizde CEO maaşları hakkında bilgi verecek olursak şirkete göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde CEO maaşları 15.000 TL ile 60.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Tabi ki bu veriler benim ulaşabildiğim verilerdir.

CEO olarak, net bir vizyona sahip olmak çok önemlidir.

Bir şirketin CEO'su olarak, şirketin nereye gittiğine dair kısa ve net bir vizyona sahip olmak çok önemlidir. Bu, amaçlarınızı ve hedeflerinizi anlamak ve bunları başkalarının anlayabileceği bir şekilde ifade etmek anlamına gelir. Ek olarak, temel değerlerinizi bilmek, ekibinizi ortak bir hedef etrafında birleştirmek için çok önemlidir. Tüm bunları kafanızda netleştirdikten sonra, planlarınızı iletmek ve herkesi aynı amaçta toplamak çok daha kolay olacaktır. Başarılı olmak isteyen herhangi bir kuruluş için sağlam ve uyumlu bir vizyona sahip olmak çok önemlidir.

Yetenekli ve azimli insanlarla çalışın.

CEO, bir şirkette en üst düzey yöneticidir ve birincil sorumlulukları, kuruluşun uzun vadeli başarısını sağlayacak stratejik kararlar almaktır. Bunu etkili bir şekilde yapmak için, etrafınızı yetenekli ve azimli insanlarla kuşatmalısınız. Bu kişiler sizi kalıpların dışında düşünmeye zorlayacak, tam potansiyelinize ulaşmanız için sizi zorlayacak ve maliyetli hatalar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ek olarak, güçlü bir ekip oluşturmanıza yardımcı olacaklar. Kendinizi en iyi yeteneklerle çevreleyerek, şirketinizi bir sonraki seviyeye taşıma şansınızı artıracaksınız.

Etkili bir şekilde görevleri devredebilmeniz gerekir.

CEO olmak emek isteyen bir iştir. Büyük resmi denetlemekten siz sorumlusunuz, ancak aynı zamanda günlük ayrıntılarla da ilgilenmeniz gerekiyor. Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmak imkansızdır, ancak aynı zamanda tükenmişlik için kesin bir reçetedir. Görev ve sorumlulukların nasıl devredileceğini öğrenmek, herhangi bir CEO için çok önemlidir. Kilit nokta, çok fazla yetki vermek ve çok az yetki vermek arasında doğru dengeyi bulmaktır. Önemli görevleri üstlenmeleri ve bunları iyi yapmaları için ekip üyelerinize güvenmeniz gerekir. Aynı zamanda, her şeyi siz yapamazsınız. Doğru dengeyi kurmak genellikle bir risktir, ancak etkili bir şekilde nasıl yetki verileceğini öğrenmeye değer. Bir CEO olarak hayatınızı çok daha kolay ve daha az stresli hale getirecek.

Etkili iletişim çok önemlidir.

İletişim herhangi bir lider için kritik öneme sahiptir, ancak CEO'lar için çok önemlidir. Bir organizasyonun başkanı olarak vizyonunuzu ve planlarınızı ekibinize, hissedarlarınıza ve halka iletmeniz gerekir. Ayrıca çevrenizdekilerden gelen geri bildirim ve önerileri de dinlemeniz gerekir. Etkili bir şekilde yapıldığında iletişim, güven oluşturmanıza, sadakate ilham vermenize ve başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak, kötü yapıldığında yanlış anlaşılmaya, kafa karışıklığına ve çatışmalara yol açabilir. Bu nedenle, etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmek için zaman ayırmalısınız. Bunu yaparak, kuruluşunuzu parlak bir geleceğe yönlendirmek için daha donanımlı olacaksınız.

Zor kararlar verebilmeniz gerekiyor.

Bir şirketin CEO'su olarak, işi büyük ölçüde etkileyebilecek zor kararlarla sık sık karşı karşıya kalacaksınız. Tüm seçenekleri tartmanız ve şirket için en iyi kararı vermeniz önemlidir. Bazen bu, herkesin aynı fikirde olmayacağı zor seçimler yapmak anlamına gelebilir. Ancak karar verme becerilerinize güvendiğiniz sürece şirketi doğru yöne yönlendirebileceksiniz. Unutmayın, amaç, popüler olmasalar bile işletmenin çıkarları doğrultusunda kararlar almaktır. Bunu yapabilirseniz, bir CEO olarak başarılı olacaksınız.

Stres ve baskıyla başa çıkabilmeniz gerekir.

Bir şirketin CEO'su olarak, kaçınılmaz olarak yoğun stres ve baskı zamanlarıyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu dönemlerde sakin ve odaklanmış kalabilmeniz önemlidir. Eğer bunalırsanız, net ve etkili kararlar vermek zor olacaktır. Stres ve baskıyla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek her CEO için önemlidir. Bu durumlarda size yardımcı olabilecek birkaç farklı teknik vardır.

İlk olarak, birkaç derin nefes almak ve nefesinize odaklanmak yardımcı olabilir. Bu, kalp atış hızınızı yavaşlatmaya ve sinirlerinizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, görselleştirme teknikleri için yardımcı olabilir. Örneğin, seninkini hayal etelf bir plaj veya orman gibi huzurlu bir yerde. Bu, zihninizi mevcut durumdan uzaklaştırmaya ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Son olarak, bu yoğun baskı dönemlerinin yalnızca geçici olduğunu hatırlamak önemlidir. Sonunda sona erecekler ve tekrar rahatlayabileceksiniz. Bununla birlikte, stres ve kaygıyla etkili bir şekilde nasıl başa çıkacağınızı öğrenerek, yolunuza çıkan zorluklara karşı daha hazırlıklı olacaksınız.

İyi bir finans bilgisine sahip olmanız gerekir.

Bir şirketin CEO'su olarak, birincil sorumluluklarınızdan biri kuruluşun finansal istikrarını sağlamaktır. Bunu etkin bir şekilde yapmak için hem finansal tabloları hem de muhasebe ilkelerini anlamanız gerekir. Mali tablolar, gelir, gider ve varlıklar dahil olmak üzere şirketin mali sağlığına genel bir bakış sağlar. Ayrıca, şirketin fazla harcama yaptığı alanları belirlemek veya geliri artırmak için yeni fikirler üretmek için kullanılabilirler.

Öte yandan, muhasebe ilkeleri, defter tutma ve finansal raporlama için çerçeve sağlar. Bu ilkelerin iyi anlaşılması, şirketin mali durumunun doğru bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için çok önemlidir. Hem mali tablolara hem de muhasebe ilkelerine ilişkin sağlam bir kavrayış geliştirerek, kuruluşunuzun mali sağlığını etkin bir şekilde koruyabilirsiniz.

Başkalarına ilham verebilmeniz gerekir.

CEO olarak, en önemli işlerinizden biri ekibinizi en iyi işi yapmaları için motive etmek ve onlara ilham vermektir. Bu, pozitif ve enerji verici bir çalışma ortamı yaratmak anlamına gelir. Bunu yapmanın bir yolu, kendiniz için iyi bir örnek oluşturmaktır. İşiniz konusunda tutkulu olun ve ekibinize şirketin başarısını önemsediğinizi gösterin. Ek olarak, şirket için vizyonunuzu ve neyi başarmasını istediğinizi iletin. Ekibinize bu vizyonu benimsemeleri ve kendilerini daha büyük bir şeyin parçası olarak görmeleri için ilham verin. Son olarak, harika işler yaptıklarında çalışanları takdir edin ve ödüllendirin. Bu onlara çabalarının takdir edildiğini gösterecek ve mükemmel işi sürdürmeleri için onları teşvik edecektir. Ekibinize başarılı bir şekilde ilham verebilirseniz, daha üretken ve başarılı bir şirketin avantajlarından yararlanacaksınız.

İlişkiler kurabilmeniz gerekir.

Bir CEO olarak başarı için sağlam ilişkiler kurmak şarttır. Hem şirket içinde hem de dışında birçok farklı insanla uğraşacaksınız. Bu insanlarla güven ve ilişki kurabilmelisiniz. Güçlü ilişkiler kurmak için yapabileceğiniz birkaç önemli şey var. Öncelikle iyi bir dinleyici olun. Bu, diğer kişinin ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlamanıza yardımcı olacaktır. İkincisi, etkileşimlerinizde samimi ve dürüst olun. İnsanlar samimiyetsiz davrandığınızı anlayabilir ve bu ilişkinize zarar verir.

Son olarak, diğer kişinin zamanına ve taahhütlerine saygılı olun. Zamanlarına saygı duyarsanız, iyiliğe karşılık verme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu basit ipuçlarını takip ederek, birlikte çalıştığınız insanlarla sağlam ve kalıcı ilişkiler kurabilirsiniz.

Stratejik düşünebilmeniz gerekir.

CEO olarak, şirketi etkileyecek uzun vadeli kararlar almanız gerekecek. Bu, geleceği düşünmek ve buna göre planlar yapmak demektir. Şirket için en iyi kararları vermek için stratejik düşünebilmeniz gerekir.

Bu, şirketin başarısını etkileyebilecek tüm faktörleri hesaba katmak anlamına gelir. Yaratıcı düşünebilmeniz ve ortaya çıkabilecek sorunlara çözümler bulabilmeniz gerekecek. Tüm seçenekleri değerlendirmek ve şirket için en iyi seçimi yapmak için eleştirel düşünebilmeniz gerekir. Bunların hepsini yapamazsanız, CEO olarak başarılı olamazsınız.

Bu on ipucunu takip edebilirseniz, başarılı bir CEO olma yolundasınız demektir. Sadece sıkı çalışma, özveri ve çok fazla kararlılık gerektirdiğini unutmayın. Ancak gerekenlere sahipseniz, gelişen bir şirketin CEO'su olabilirsiniz.

CEO'lar pek çok şeyden sorumludur, ancak doğru araçlar ve eğitimle herkes bu zorlu rolde başarılı olabilir. Etkili bir CEO olmak için gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinmek için liderlik kurslarımıza göz atın. Ardından, doğru beceri seti ile siz de şirketinizi başarıya götürebilirsiniz.

ceo ceo olmak ceo görevleri başarılı ceoların ortak özellikleri ceo maaşları
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Takım elbiseli bir adam kollarını kavuşturmuş, doğrudan kameraya bakmaktadır. Beyaz gömlekli ve lacivert kravatlı siyah bir takım elbise giymektedir. Saçları geriye doğru taranmıştır ve gözlerinde kararlı bir ifade vardır. Arkasında turuncu bir duvar görünürken, ön planda siyah bir lamba ve bir telefon vardır. Bir kadın elinde kırmızı bir dosya tutmaktadır ve dosya odak dışı görünmektedir. Ayrıca yerde, içinde bulanık bir el olan küçük kırmızı bir kutu vardır. Adam kendinden emin bir şekilde duruyor, kollarını kavuşturmuş ve yüzünde ciddi bir ifade var.
İnsan Kaynakları

CEO ve İnsan Kaynakları Yönetimi

19 Mayıs 2016
Siyah gömlekli ve gözlüklü bir kadın kameraya bakıyor. Altında çiçek desenli bir gömlek var. Elinde başka bir cep telefonunun ekran görüntüsü olan bir cep telefonu var. Önündeki bilgisayar ekranında beyaz zemin üzerinde bir logo ve siyah ve mor karışımı bir metin var. Gözleri odaktadır ve yüzünde kararlı bir ifade vardır. Odada yalnız, saçları hafifçe dağılmış. Havada yoğun bir konsantrasyon hissi var. Etrafı modern, şık bir ortamla çevrili, arka plandaki duvar kağıdı sakinleştirici bir mavi. Işık yumuşak ve dağınık, sahneye huzurlu bir hava veriyor.
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak

06 Eylül 2021