Close
Mobil Menu Bars

CEO Nedir? Nasıl Olunur?

08 Temmuz 2020, 1881 defa okundu.
CEO Nedir? Nasıl Olunur?
ceo, ceo olmak, ceo görevleri, başarılı ceoların ortak özellikleri, ceo maaşları

Günümüz dünyasının en çok merak edilen mesleklerinden birisi CEO olmaktır. Maaş ve karizma bakımından en ideal pozisyonlardan biri olarak görülmektedir. En genel haliyle CEO, bir şirketin yönetiminden sorumlu olan kişi olarak tanımlanabilir. Ancak CEO bir şirketin sahibi değildir. Şirketin sahibi olmadığı için yönetim kurulundan tamamen bağımsız değildir. Her zaman şirketin yönetim kuruluna karşı sorumlulukları bulunur. CEO kavramı özellikle küresel şirketlerde yaygınlaşan ve var olan bir kavramdır.

CEO olmak uzun soluklu ve zorlu bir yolculuğu gerektirir. Kademe kademe yol alarak sabırla ilerleyerek, çok çalışarak ve sahip olduğunuz kişisel özellikleri birleştirerek CEO olabilirsiniz. CEO tüm dünyada iş piyasası için en gerekli ve en önemli pozisyonlardan birisidir. Günümüzde dünyanın ve ülkemizin en büyük şirketleri CEO’lar tarafından yönetilmektedir. Bu kavram ilk önce 1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Yönetim kurulu başkanının alt pozisyonunda genel müdürün üst pozisyonunda yer alan bir kavramdır.

CEO, İngilizce “Chief Executive Officer” demektir. Türkçe anlamı ise İcra Kurulu Başkanı veya Yönetim Kurulu Başkanı’na denk gelmektedir. CEO kavramının temel varlık sebebi şirketin politikasını oluşturmak, bu şirket politikasını yürütmek ve politikayı uygulamaktır. Çalıştığı şirketin tepeden tırnağa tüm stratejilerini belirlemek var olma sebeplerindendir. “CEO olmak istiyorum, bu kavram ne demek, nasıl olabilirim?” diyen bireyler için rehber niteliğinde bir yazı kaleme almaya çalıştım. Umarım bu yazı ile aklınızdaki tüm soruları cevaplamış olurum. Bu sayede de size bir faydam dokunmuş olur. Hazırsanız bu kavramı daha yakından tanıyalım.

ceo, ceo olmak, ceo görevleri, başarılı ceoların ortak özellikleri, ceo maaşları

CEO Nedir?

CEO, yöneticilerin yöneticisi olarak tanımlanır. Bir şirketin tüm karar mekanizmalarında bağlayıcı konumda olan kişiye denir. Çalıştığı şirketi geliştiren, ayakta durmasını sağlayan, kriz durumlarına karşı hazırlıklı olmasını sağlayan, iş planlamalarını sağlayan, personel yönetimini düzenleyen ve sorumlulukları bulunan kişiye CEO denir. Bir şirketin en üst düzey yöneticisidir. Kritik kararların alınmasını sağlayan ve şirketin kaynaklarının yönetilmesinden sorumlu olan yöneticidir. Şirketin kurucusundan sonra gelen en yetkili kişidir.

Büyük şirket kurucuları, kendilerinin yerine şirketinin tüm profesyonel süreçlerini yönetebilecek CEO seçerler. Dünyanın en büyük şirketleri bu durumu hep uygularlar ve başarıya böyle yürürler. Şirketin başarı ve başarısızlığının baş sorumlusu olan kişidir. Günümüzde başarılı iş insanlarının çoğunun temel kariyer hedefi üst düzey yönetici olmaktır. Yani CEO olmaya çalışmaktır. CEO’luk unvanına erişebilmek için kendinizi geliştirmenizin yanı sıra birçok üstün özelliklere de sahip olmanız gerekmektedir. CEO aynı zamanda başka kişilerin saygısını kazanan ve tüm çalışanlarına şirketinin iyiliği için ilham veren kişidir.

Bu unvanı taşıyan kişiler zor işlerin üstesinden gelebilmenin yanı sıra durmadan özveri ile çalışan kişiler olarak tanımlanır. Herkesin yapabileceği bir meslek olarak tanımlanmamaktadır. CEO, şirketini her koşulda ayakta tutabilen ve yaşanılan sorunları en kısa süre içerisinde halledebilen kişiler olarak tanımlanır. Bu kadar işi ve sorumluluğu sırtlayabilmeleri için birçok özelliğe ya da niteliğe sahip olmaları gerekir. Aksi halde bu unvanı taşıyamaz ve gereklilikleri yerine getiremezler.

CEO’lar yazının giriş kısmında bahsedildiği gibi sadece yönetim kuruluna karşı sorumluluk taşımazlar. Müşterilere, hissedarlara, çalışanlara, kamuoyuna, sendikalara, sivil toplum kuruluşlarına ve devlete karşı sorumluluk taşırlar. Bu yüzden bu unvanı taşıyabilecek kişiler sorumluk alabilecek özelliklere sahibi olmalıdır. Çalıştığı şirketin girdisinden çıktısından, en ufak çalışanından sosyal sorumluluk projelerine kadar her şeyin hesabını verebilen kişi olmalıdır. Sorumluluk bu kişi için tatlı bir risk olarak görülmelidir.

Sorumluluk alma özelliği dışında yöneticilik ve liderlik özellikleri de olan kişilerdir. CEO, şirketin her durumundan haberdar olmaz. Ancak şirketin her şeyinden haberi olması gereken kişilerden haberdar olması gerekir. İletişim ağı çok kuvvetli olan kişiler başarılı olarak bu unvanı taşıyabilir. Şirketin yatırımı, maliyesi, ekonomisi, planlaması, kriz durumları, yönetimi, liderliği, sosyal sorumluluğu vb. her şeyinden sorumlu olan üst düzey yönetici olan kişiye CEO denir. CEO nedir sorusuna bir cevap verebildik peki nasıl CEO olunur şimdi onu öğrenelim.

Nasıl CEO Olunur?

Son 20 yılda plaza katlarının artması ile bu yüksek katlarda görev yaptığı düşünülen CEO’luk mesleğinde kariyer yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Peki, CEO olmak için neler yapmak gerekir? CEO olmak için hangi bölüm okunması gerekir? Bunlar vb. sorular bu mesleği seçmek isteyenler tarafından oldukça sık sorulmaktadır. CEO olmak için neler yapılması gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağım. CEO olmak için yapılması gerekenler;

 • Eğitim Almak: CEO olmak için başarılı bir eğitim hayatı geçirmek size büyük avantajlar sağlayacaktır. Tercih size bağlı olarak lisans ya da yüksek lisans eğitimleri tamamlayabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz sektöre uygun bir bölümde okumak sizi bu alanda profesyonel kılacaktır. Bu seçeneğin dışında mümkün olduğu kadar birçok sektöre uyan bölümleri seçmeye çalışmalısınız. Lisans hayatını tamamlayan çoğu kişi yıllarca bir şirkette eleman olarak çalışır. Yıllar ilerledikçe ve kendini geliştirdikçe işinde yükselir. Ardından MBA programına kayıt olur. Sürekli kendini geliştirme uğruna çalışmalar yapar. CEO olmak için ben yetersizim diye hayalinden vazgeçenler zaten başarılı olamazlar. Büyük bir şirketin başına geçmek için ayrıcalığı ve tanınırlığı olan bir okuldan mezun olmanız sizlere büyük avantaj sağlar. Bazı CEO’ların üniversite diploması dahi yoktur ancak bunların sayısı oldukça azdır. Genel olarak iyi bir eğitim almak gerekir. İllaki bu ya da şu bölümden mezun olunması gerekmez. CEO olmak için eğitim kadar önemli olan diğer etken bireyin kişisel vasıflarıdır.
 • Finansal Yönetim Öğrenmek: CEO olmak için diğer bir şart ise finansal yönetim alanında bilgi sahibi olmaktır. CEO olmak için şirketinizin başarısının artmasını sağlayan en önemli etken akıllı kararlar vermektir. Akıllı kararlar almayı sağlayan en önemli şey de güçlü bir finansal bilgiye sahip olmaktır. CEO olmak için özellikle üniversite yıllarında finans ve ekonomi alanında bilgi sahibi olmak gerekir. Finans ve ekonomi öğrenmek için en uygun zaman dilimi bireyin üniversite yıllarıdır. Muhasebe, finans veya ekonomi alanında bir bölüm okumadığınızı varsayarsak bu bölümlerden dersler almaya çalışın. Hatta belirtilen bu bölümlerden birinden ikinci diploma almaya çalışın. Unutmayın ki iyi bir finansal bilgiye sahip olmak akıllı kararlar almanızı sağlayan en önemli unsurdur. CEO olmak için de akıllı kararlar almak gerekir.
 • Erkenden Bağlantı Kurmak: CEO olmak için erkenden iş bağlantıları kurmak sizi erkenden iş hayatı ile tanıştırır. Eğitim hayatınızda, olabildiğince iş yaşamıyla ilgili seminer, kurs ve diğer iş çevreleriyle bağlantılar kurabilecek etkinliklere katılmalısınız. Staj yapacağınız yeri iyi geçmelisiniz. Staj yaptığınız yerde etkili konuşma yöntemlerinizi, liderlik vasıflarınızı ve çalışmaya ne kadar istekli olduğunuzu göstermeye çalışın. Bu sayede staj yaptığınız yerde daimi olarak kalmaya aday olursunuz. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak, ilerde bağlantı kurabileceğiniz iş insanları ile erkenden bağlantı kurmak size kazanımlar elde etmenizi sağlar. Kısacası, daha mesleğe başlamadan meslekte ilerliyormuş gibi davranışlar sergileyin. İyi referanslar elde etmeye çalışın.
 • Büyük Hedeflere Sahip Olmak: CEO olmak için büyük hedeflere sahip olmak sizi bir adım öne taşır. Niteliklerinize uygun bir işe başladığınızda çalıştığınız şirketi satın alacakmış gibi düşünerek hareket etmelisiniz. Çalıştığı şirkete canlılık getiren, çalışkan olan, işlerine ciddiyetle yaklaşan kişiler şirketin enerjisini yükseltir. Böyle çalışan kişilere patronların güveni tamdır. Aynı zamanda bu şekilde çalıştığınız için kısa süre içerisinde fark edilmiş olacaksınız. Patronlarınıza profesyonel iş yaşamınızda ne kadar ciddi ve emin olduğunuzu göstermek için elinizden geleni yapın. İş yaşamınızda eğer CEO olmak istiyorsanız üst düzey bir yönetici veya üst düzey bir iş insanı gördüğünüzde onunla tanışmak ve bağlantı kurmak için elinizden geleni ardına koymayın.
 • Bir Şirketin Yönetim Kuruluna Girmeye Çalışmak: CEO olmak için elinizden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışın. CEO olmak için şansınızı ve sınırlarınızı zorlayın. Büyük bir şirketin yönetim kurulu üyesi olarak seçilmeye çalışın. CEO olmak için yönetim kurulu üyeleri ile etkileşimde bulunun. Aynı zamanda onlardan değerli tecrübeler elde etmeye çalışın. Dünyada yer alan CEO’ların neredeyse yarısının CEO olmadan önce yönetim kurulu üyesi olduğunu unutmayın.

CEO olmak için belirtilen özelliklerin yanı sıra başta İngilizce olmak üzere birkaç yabancı dil bilmesi gerekir. Diksiyon ve etkili konuşma alanında kendini kanıtlamış olması gerekir. Daha önce şirketlerde iş deneyimi olması gerekir. Yöneticilik ve liderlik alanında deneyimi olması işi daha da kolaylaştırır. Görünüm itibari ile kendine özen göstermesi gerekir. İmaj ve algı yönetimi konusunda kendisini yetiştirmiş olması gerekir.

ceo, ceo olmak, ceo görevleri, başarılı ceoların ortak özellikleri, ceo maaşları

CEO Görevleri Nelerdir?

 • CEO görevleri arasında en temel olanı çalıştığı şirketi bulunduğu konumdan daha yüksek konumlara taşımaktır.
 • Çalıştığı şirketin kar etmesini sağlamak da CEO görevleri arasında yer alır.
 • Hissedarların, müşterilerin, tedarikçilerin, çalışanların ve tüm paydaşların çıkarlarını korumak CEO görevleri arasındadır.
 • Çalıştıkları şirketin uzun dönemde kalıcı olmasını sağlamak ve tüm paydaşların gelecekte de şirketin varlığından faydalanmasını sağlamak CEO görevleri arasındadır.
 • Çalıştığı şirketin sürdürülebilirliğini sağlamak için hem iç hem de dış dünyayı anlama sorumlulukları CEO görevleri arasındadır.
 • CEO görevleri arasında çalıştığı markayı, müşteriyi, inovasyonu şirketin kalbine yerleştirmek de yer alır.
 • Müşterilerini ve pazarlarını sezgisel olarak anlayabilmek ve şirketlerini pazarlama ve marka odaklı yönetebilmek de CEO görevleri arasındadır.
 • Yeni nesil çalışma anlayışını özümsemek, bütün paydaşlarının yararına, anlam ve değer odaklı bir anlayışla çalışmak CEO görevleri arasındadır.
 • CEO görevleri arasında çalıştığı şirket için strateji ve vizyon belirlemek yer alır.
 • CEO görevleri arasında çalıştığı şirketi farklılaştırmak da yer alır.
 • Şirket kültürü oluşturmak CEO görevleri arasındadır. Şirket kültürü genel anlamıyla herhangi bir şirkete ait davranışları ve alışkanlıkları kapsamaktadır.
 • Yürütme ekibini oluşturan üyeleri işe almak da CEO görevleri arasındadır. Yürütme ekipleri için CEO’lar için oldukça büyük önem taşır. Bir CEO’nun başarılı olup olmadığını belirleyen en önemli unsurlardan birisi olarak kabul edilir.
 • Rekabet şartlarına karşı hazırlıklı olmak ve bu doğrultuda çalışmalar düzenlemek CEO görevleri arasındadır.
 • CEO görevleri arasında yurt dışında gelişen trendleri sık sık takip etmek yer alır.
 • CEO görevleri en genel anlamıyla şirketin tüm profesyonel süreçlerini yönetmektir.

Başarılı CEO’ların Ortak Özellikleri Nelerdir?

CEO unvanını başarılı bir şekilde hayata geçirebilmek için bazı özelliklere sahip bir lider olmanız gerekir. Bu mesleği yürütebilmek için zor işlerin üstesinden gelebilmek gerekir. Aynı zamanda özveri de gerekir. Bu yüzden herkesin başarabileceği bir meslek olarak tanımlamak doğru değildir. Normal olarak bu işi yürütmek değil de bu işi başarılı bir şekilde yürüterek adınızdan söz ettirmek daha önemlidir. Bu başlık adı altında başarılı CEO’ların ortak özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra adınızdan nasıl söz ettirebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Aynı zamanda çalıştığınız şirketi daha yüksek bir konuma taşıyarak daha başarılı bir yönetici olmanın yanında saygınlık da kazananmış olursunuz. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri şunlardır;

 • Başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında başkalarının ve kendisinin tecrübelerine itibar etmek yer alır. Zirveye, istediğiniz unvana ulaştıktan sonra geldiğiniz yeri unutmayın. O unvana ulaşana kadar elde ettiğiniz tüm bilgi ve tecrübelerinizi şirketi daha iyi şekilde yönetebilmek için kullanın.

 • Şirketi vizyonlarıyla yönetmek başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasındadır. O unvanı taşıyan bir kişi olarak bilgi birikiminiz ve kültürünüzün etkisini çalışanlara yansıtmayı çalışın. Çalışanlarınızın arkasında her zaman şirketinizin olduğunu vurgulayın. Çalışanlarınızı işi daha iyi yapabilmeleri için uyarın. Hatta zorlayın. Ancak hata yapmalarına da müsaade edin. Denemeye devam ettikleri sürece başarabileceklerine çalışanlarınızı inandırın.
 • Kolay anlaşılır olmak da başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasındadır. Tüm çalışanlarınıza açık ve sade bir dille tespitlerinizi sunmaya çalışın. Çalışanlarınız şirketle ilgili görüşlerinizi daha iyi anlarlarsa hedeflerinize ulaşmada size daha çok yardımcı olurlar.
 • Sürekli çalışanlarla bağlantıda olmaya çalışmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır. Onlara kendinizin ulaşılmaz birisi olmadığınızı gösterin. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında en çok bilinen özellik bu özelliktir.
 • Belirlediği stratejileri olması başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır. Geleceğin neler barındırdığını bilme konusunda uzman olmaları gerek bu özellikleri onları başarılı kılar.
 • İnsan ilişkileri konusunda beceri sahibi olmaları ve insan psikolojisi konusunda eğitim almaları başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır.
 • Yurt içinde gelişen ekonomik, siyasi vb. olaylardan haberdar olmak ve bu olayların takibini yapmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır.
 • Şirkete çalışma azmini göstermiş, kendisini ispatlamış ve başarı gösteren elemanlarını şirkette tutmaya çalışmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasında yer alır.
 • Duygusal zeka (EI) yönü gelişmiş olan ve bunu şirket kültürüne yansıtmak başarılı CEO’ların ortak özellikleri arasındadır.

Başarılı CEO’ların ortak özellikleri listesi daha fazla da uzatılabilir. Aslında bu özellikler genel olarak verilmiştir. Bu unvanı taşıyan kişiden kişiye değişebilir. Hatta bir başkası kendi yarattığı bir özellikle diğerlerine fark atabilir bu da onu başarılı kılabilir. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri çalışılan şirkete göre de değişiklik gösterebilir. Çalıştığı şirkete yönelik özel yeteneklere yoğunlaşabilir. Başarılı CEO’ların ortak özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra CEO maaşları hakkında bilgi sahibi olalım.

ceo, ceo olmak, ceo görevleri, başarılı ceoların ortak özellikleri, ceo maaşları

CEO Maaşları Ne Kadar?

CEO olmak demek genel itibariyle şirketin tüm süreçlerini yöneten birisi olmak demek. Zaten yazı boyunca bu konuya değindik. Şirketin tüm süreçlerini yöneten birisinin alacağı maaşı da bu cümleden az çok tahmin edebiliriz. Yani CEO maaşları hakkında bu cümleden çıkarımda bulunabiliriz. O da CEO maaşları yüksek maaşlardır diyebiliriz. CEO maaşları ile ilgili rakamlara göz attığımızda arada çok farklılıklar karşımıza çıkmaktadır. Küçük şirketlerdeki CEO maaşları ile büyük ve küresel çaptaki CEO maaşları arasında fark olması çok normaldir.

Buna rağmen bir şirkette çalışanların maaşları arasında en yüksek CEO maaşları olarak bilinir. Hatta küresel çaptaki şirketlerde CEO maaşları o şirkette çalışan bir personelin 100 katı maaş alabilmektedir. Bu durum bizlere CEO maaşları ile normal bir personelin maaşları arasındaki farkı göstermektedir. CEO maaşları hakkında bahsederken standart maaşlardan bahsetmediğimizi bildirmek isterim. Çünkü bir şirket CEO’ları kendine transfer etmek için servet bile ödeyebilmektedir.

Örneğin Microsoft ve Google şirketlerini örnek alalım. Google CEO maaşları, 35.000 dolar iken Microsoft CEO maaşları 40.000 dolardır. Bu örnekte CEO maaşları arasındaki fark dikkat çekmektedir. Ülkemizde CEO maaşları hakkında bilgi verecek olursak şirkete göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde CEO maaşları 15.000 TL ile 60.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Tabi ki bu veriler benim ulaşabildiğim verilerdir.

CEO Nedir?

En genel haliyle yöneticilerin yöneticisi olarak tanımlanan kişidir. Çalıştığı şirketin ayakta durmasını sağlayan, konumunun yükselmesi için çalışan, kriz durumlarına karşı hazırlıklı olan vb. ile şirketin profesyonel yönetiminden sorumlu olan kişidir. Şirketin kaynaklarının yönetilmesinden sorumlu olan ve kritik kararların alınmasını sağlayan kişidir.

CEO Nasıl Olunur?

CEO olmak için lisans ve lisansüstü eğitim almak gerekir. İleri seviyede finansal bilgi öğrenmek, erkenden bağlantı kurmak, büyük hedeflere sahip olmak ve bir şirketin yönetim kuruluna girmeye çalışmak gerekir. Aynı zamanda yabancı dil bilmek, güzel diksiyona sahip olmak ve dış görünüşe özen göstermek gerekir.

CEO Görevleri Nelerdir?

Çalıştığı şirketi bulunduğu konumdan daha yüksek konumlara taşımak görevleri arasındadır. Şirketin kar etmesini sağlamak ve tüm paydaşların çıkarlarını korumak da görevleridir. Yeni nesil çalışma anlayışını özümsemek, yurt dışında gelişen trendleri takip etmek, şirketin profesyonel süreçlerini yönetmek olarak sayılabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!