AnasayfaBlogÇatışma Yönetimi Eğitimi Nedir?
Nedir?

Çatışma Yönetimi Eğitimi Nedir?

14 Aralık 2020
Çatışma Yönetimi Eğitimi Nedir?

Çatışma, bireyin ya da grubun hemen önlem almazsa ciddi sorun ve sonuçlar yaşayabileceği bir durumdur. Özellikle işletmeler açısından büyük bir sonucun başlangıcı olarak görülen çatışma, kimi durumlarda olumlu, kimi durumlarda ise olumsuz ve sarsıcı neticelere sebep olabilmektedir.

Profesyonel meslek ve kişisel hayat deneyimleri içinde görülebilen çatışmalar, kişisel veya kişilerarası olabilmektedir. Bununla birlikte, örgüt ya da işletmeler içinde de çatışmalar görülmekte ve bazı durumlarda bu çatışmalar örgütün düzenini bozacak düzeye ulaşabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda örgütün yöneticileri ve çalışanları, çatışma yönetimi kavramından bihaber olmamalı ve çatışmanın olumlu bir sonuca erişmesini sağlamalıdırlar.

Tabii ki bunun için de personellerin ve yöneticilerin çatışma yönetimi eğitimi almaları ya da çatışmayı önlemeye yönelik örgüt için kararlar almaları gerekir. Her hâlükârda çatışma yönetimi öyle ya da böyle kullanılır ve çatışmanın dahi olumlu sonuçlandırılması sağlanır. 

Çatışma ve Çatışma Yönetimi Eğitimi

İşletme ya da örgüt için belli bir düzen ve işlerin yolunda gitmesi, en önemli kurumsallık göstergelerinden biridir. Fakat zaman zaman, örgüt içi aksaklıklar ve buna bağlı çatışmalar da örgütün bir parçası hâline gelebilir. Günlük hayatta dahi yaşayabileceğimiz çatışmalar, pek tabii insanın olduğu örgüt ve kurumlarda da görülmektedir.

Yine de her çatışmayı olumsuz bir durum olarak kabul edemeyiz. Bazı çatışmalar, mevcut durumun anlaşılması için bir fırsat sunabilir ve bunun neticesinde görülemeyen sorunlar çözüme kavuşturulabilir. İster kendimizle çatışma hâlinde, isterse gruplar arası bir çatışma halinde olalım, çatışmanın nasıl yönetileceği buradaki asıl meseleyi oluşturmaktadır. Sorunları çözmek ve işbirliğine devam etmek için çatışma yönetimi kavramına aşina olarak yolumuza emin adımlarla devam edebiliriz. 

Çatışma yönetimi, bir çatışmanın kişinin kendisiyle ya da kişilerin birbiri ile olan bağını ve iletişimi olumlu yönden sürdürmeye yönelik bir çabadır. Özellikle karar alma aşamasında yaşanacak ve çözüme kavuşturulmayacak bir çatışma, kararı da olumsuz etkilecektir. Bu durumların yaşanmasını önlemek ise çatışma yönetimini etkin kullanmaktan geçmektedir. Çatışma yönetimi, ciddi taktikleri olan ve duygusal, zihinsel çabayla kullanıldığı için, bun yönelik eğitim almak da bazı çatışmalar için gereklidir. 

Çatışma yönetimi eğitimi, günlük hayatta ya da işletme içinde yaşanılan bir çatışmayı önlemeye ve yönetmeye yönelik bir kurstur. Günlük hayatı ve işletmedeki verimliliği zorlaştıran çatışma türleri, eğitim içeriğinde yer alır ve bunların kişi ya da grubu nasıl etkilediği anlatılır.

Çatışma yönetimi kursu, etkin iletişimi nasıl harekete geçirerek kendimiz ya da kişilerle diyaloğa girmemiz gerektiğini öğretmektedir. Yine, duygusal zekâmızı kullanarak çatışmaları nasıl olumlu şekilde yöneteceğimiz de kurs içeriğinde yer almaktadır. Enstitü tarafından verilen çatışma yönetimi eğitimine geçmeden önce, çatışmanın bilenen nedenlerine göz atarak çatışma hakkında biraz daha farkındalık oluşturalım. 

Çatışma Nedenleri Nelerdir?

Çatışma, bireyi ve kurumun işlerliği zorlayacak bir potansiyele sahip olabilmektedir. Kişinin ve çevrenin mevcut durumundan kaynaklı çatışmalar yaşanabileceği gibi, kurumdaki yönetim biçiminden kaynaklı çatışmalar da yaşanabilmektedir. Çatışma nedenlerini anlamak, çözüme giden yolu nasıl döşeyeceğinizi de size göstermektedir. Örneğin, öfke kontrolünü etkinleştiremediği için olaylara gereğinden fazla tepki veren ve karşısındakini dinlemeyen biri, bu sorunu farkında olursa olabilecek çatışmalar da önlenebilir ya da çatışmanın şiddeti azalabilir. Günlük hayatta ve işletme içinde karşılaşabileceğimiz bazı çatışma nedenleri şunlardır:

 • Duygular

 • Algılama ve Amaç Farklılıkları

 • İletişim Biçimi

 • Rekabetçi Ödüllendirme Düzeni

 • Ortak Değer ve Görüşlerin Yokluğu

 • Kurumun Büyüklüğüne Bağlı Olarak Yaşanan Departmanlar Arası İletişimsizlik

 • Sınırlı Kaynaklar

 • Karşılıklı Bağımlılık

 • Ortak Karar Vermek

 • Yönetim Biçimindeki Farklılıklar ve Eksiklikler

 • Kurumdaki Görev ve Sorumlulukların Düzensizliği

 • Yönetici Kadronun Değişimi ve Personeldeki Farklılıklar

 • Beceri ve Yetenek Yetersizliği veya Farklılıkları

 • Statü Farklılıkların Göz Önünde Tutulması

Çatışma Yönetimi Kursu Ders İçeriği

Uzaktan eğitimle yoluyla alabileceğiniz Enstitü çatışma yönetimi eğitimi, canlı derslerle kursiyerlere ulaşmaktadır. Kurs içeriğinde; etkin dinleme, anlama, güçlü soru teknikleri ve duygusal zekâyı doğru yönetmeye dayalı ders içerikleri vardır. Ders içeriğinde özellikle duygusal zekayı yönetebilmeye dair pek çok bilgi edinebileceksiniz.

Çatışma yönetimi için duyguları yönlendirmek ve doğru noktalara temas edebilmek çok önemlidir. Duygu, düşünce ve iletişim söz konusu olduğunda duygusal zekâ devreye girmekte ve olası çatışmaların bazıları da duygusal zekâyı doğru yönetememekten kaynaklanmaktadır. Ayrıca çatışma yönetimi eğitimi, zor insanlar ile başa çıkmaya ve sizi güçsüz düşürmemeye yönelik bilgi ve taktikleri de kursiyerlere sunmaktadır. Kurs içeriğinde yer alan konu başlıkları şunlardır:

 • Çatışma nedir, ne değildir?

 • Çatışmaya Bir Bütün Olarak Bakmak: Nedenler, Türler ve Yaklaşımlar

 • Çatışma ve İletişim

 • Duygusal Bellek ve Stres Yönetimi

 • Kadınları ve Erkekleri Anlamak

 • Algılama ve 4 Filtre

 • İlk 7 Saniye Etkisi

 • Uzlaşı Kültürü

 • Öfke Kontrolü Taktikleri

 • Zor İnsan Yoktur

 • Etkin Görüşme, Müzakere ve Arabuluculuk

 • Duyguları Kontrol Edebilme

 • Kendinize ve Karşınızdaki Çok Güçlü Sorular

Yukarıdaki konu başlıkları eşliğinde anlatılan ders ve bilgiler dışında, deneme, ödev ve sertifika sınavlarıyla da kendi gelişiminizi test edebilirsiniz. Özellikle duygusal zekâ ve stres yönetimini harekete geçirerek çatışmaları önlemek için kursa rahatlıkla dahil olabilirsiniz.

Çatışma Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar 

Çatışma yönetimi, yalnızca eğitim alıp koltuğunuza uzanabileceğiniz bir rahatlık anlamına gelmemektedir. Çatışma yönetimi, bir eğitim ve aşinalık istemekle birlikte, eğer herhangi bir çatışmada etkinleştirilmezse boşuna bir aba olarak görülebilir. Özellikle yönetici ve personeller, çatışma anında nasıl davranacaklarını ve konuşacaklarını bilemezse çatışma kuruma ciddi zararlar verebilir.

Çatışma yönetiminde; tüm nedenlerin, sonuçların ve etkenlerin farkında olarak harekete geçmek önemlidir. Ayrıca, yaşanılmış bir çatışmanın müzakere edilmesi ve pozitif bir geri beslemenin de yapılması gerekir. Doğru zamanda harekete geçmeyi öneren çatışma yönetimi, iletişimi etkili kullanmayı da önerir. Ayrıca öngörülen müzakere ya da uzlaşmanın, karşılıklı fayda gözetmesine dikkat edilmeli, tek bir kişinin çıkarını göre hareket edilmemelidir. 

Görüldüğü üzere çatışma yönetimi ve çatışma yönetimi eğitimi, kapsamlı uygulama ve bilgiler barındıran bir içeriğe sahiptir. Hem eğitim alırken hem de uygulamaya geçerken çatışma yönetiminin, sizin kendi gelişiminize de katkı sunmasını hedefleyebilirsiniz. 

çatışma yönetimi eğitimi çatışma nedenleri çatışma yönetimi kursu duygusal zeka çatışma türleri
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çatışma Yönetimi Teknikleri
İşletme Yönetimi

Çatışma Yönetimi Teknikleri

10 Şubat 2021
Çatışma yönetimi nedir
İletişim

Çatışma Yönetimi Nedir?

02 Şubat 2021
Hayatınızı Değiştirecek 10 Eğitim
Kişisel Gelişim

Hayatınızı Değiştirecek 10 Eğitim

01 Ekim 2021