AnasayfaBlogÇalışırken İş Aramak
İş Arama

Çalışırken İş Aramak

25 Aralık 2016
Çalışırken İş Aramak

Mevcut işvereniniz sizin iş aradığınızı bilmesini istemediğinizde iş aradığınız gizli tutmanız için atabileceğiniz adımlar var. İş ararken olmasını istediğiniz en son şey işvereninizin kazara sizin yeni bir iş aradığınızı öğrenmesidir. Bu hem sizin mevcut pozisyonunuzu hem de işvereninizin sizinle ilgili referanslarını tehlikeye sokabilir. Ortalığı çok bulandırmadan etkin bir şekilde iş aranması gerektiğine dair bazı öneriler derledim.

Çalışırken İş Arıyorsanız Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler Neler?

E-posta Adresi.

İş aramak için iş e-posta adresinizi kullanmayın. Kişisel hesabınızı kullanın veya tamamen iş aramaya özel olarak yeni bir web tabanlı e-posta hesabı açın.

Ofis Ekipmanı.

İşvereninizin bilgisayarlarını veya telefon santralini kullanmayın. Birçok işveren internet kullanımını izler ve telefon aramalarını kontrol eder. Özgeçmişinizi, e-posta yazışmalarınızı ve iş aradığınızla ilgili herhangi bir şeyi evinizdeki bilgisayardan halledin.

Özgeçmişiniz.

Özgeçmişinizi nereye gönderdiğinize dikkat etin. Mevcut işvereninizin kazara aday ararken sizin özgeçmişinize denk gelmesini istemezsiniz, özgeçmişinizi işvereninizi ve bilgilerinizi gizli tutabileceğiniz iş arama sitelerine yükleyin. Örneğin, eğer özgeçmişinizi LinkedIn sitesine yüklerseniz, özgeçmişinizi gizli yapabilirsiniz ve iletişim bilgileriniz ve referanslarınız gözükmez. Şu anki şirketinizin ismini mevcut pozisyonunuza bir son çalışma tarihi girerek engelleyebilirsiniz.

İş Başvuruları.

Özgeçmişinizin yanlış ellere geçmediğinden emin olmanın bir yolu da direkt olarak şirket sitelerinden başvuru gerçekleştirmektir. Bu şekilde başvurunuz direkt olarak işverene gider ve internette dolanmaz.

Telefon İpuçları.

İş telefonunuzu iş aramak için kullanmayın, özgeçmişinize kendi özel numaranızı ve/veya ev telefonunuzu koyun. Mesajlarınızı zamanında alabilmek için bir telesekreter kullanabilirsiniz.

Nasıl ve Ne Zaman İş Aranabilir?

Eğer çalışırken iş arayamıyorsanız, akşamları ve hafta sonları hariç size kalan seçenekler nelerdir? Öğle aranızda internet bağlantısına sahip olan bir kitapçıyı, kafeyi veya kütüphaneyi ziyaret edin ve kablosuz bir internet bağlantısı bulursanız bilgisayarınızı veya tabletinizi yanınızda getirin. Tablet veya telefonunuzu iş aramak için kullanın. Bunu gerçekleştirebileceğiniz birçok uygulama var.

Mülakat.

Mülakatları öğle yemeği saatinize göre programlamaya çalışın. Eğer kullanabileceğiniz bir boş vakit varsa, aynı gün için farklı mülakatlar programlayabilirsiniz.

Kıyafet Konusu.

Eğer mevcut işinizde kot pantolon giyiyorsanız bir mülakatınız olduğunda bir anda takım elbise içinde ortaya çıkmayın. İlla ki birisi ne için giyindiğinizi merak edecektir.

Ne Dediğinize Dikkat Edin.

Yeni bir iş aradığınızı kime anlattığınız konusunda dikkatli olun. Eğer iş arkadaşlarınıza anlatırsanız, emin olun patronunuz duyacaktır. Ailenize anlatın ki sizin için mesajları not alsınlar ve böylece yanlışlıkla iş arkadaşlarınızı arayıp da sizi bir mülakat için aradıklarını söylemesinler.

Sosyal Ağlar.

Sosyal ağlarda ne yayınladığınıza dikkat edin. İş aradığınızı Facebook arkadaşlarınıza veya LinkedIn bağlantılarınıza anlatmayın. Patronunuz sizin güncellemelerinizi görmüyor bile olsa, illa ki bir başkası görecektir.

çalışırken iş aramakçalışırken iş aramak suç mu çalışırken iş aramanın incelikleri çalışırken iş görüşmesine gitmek çalışırken iş görüşmesine gitmek suçmu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir
İş Arama Teknikleri

İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir

13 Temmuz 2019
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021
İş Aramak Flört Etmeye Benzer
İş Arama

İş Aramak Flört Etmeye Benzer

21 Ağustos 2022