AnasayfaBlogÇalışan Kadınlar İçin Stres Yönetimi
Stres Yönetimi

Çalışan Kadınlar İçin Stres Yönetimi

19 Mayıs 2019
Çalışan Kadınlar İçin Stres Yönetimi

Çalışan kadınların stresten uzak, sosyal yaşam ve iş arasında dengeli bir hayat sürdüğü hikayeler zor gibi görünse de böyle bir hikayenin kahramanı olmak imkansız değil! O nefis sabah kahvesinin tadını kaçıran, tatsız tutsuz düşüncelerin sizi ele geçirmesine izin vermeyin ve bu stresli yaşama karşı güçlü bir direnişe geçin! “Peki nasıl?” İşte kadınlar için stres kontrolünü sağlamanın ipuçları!

Düzenli ve Kaliteli Uyku

Düzenli uyku vazgeçilmez. Fiziksel ve zihinsel anlamda zinde hissetmenin yolu, kaliteli uykudan geçer. Kadınlar uyku düzeni ya da düzensizliği, hormonal denge ve bağışıklık sistemi tarafından doğrudan etkilenir ve bu etki iş hayatına yansır. Eğer, uzun süren uyku düzensizliği problemi yaşanırsa bir doktora danışmak yarar sağlar.

Sağlıklı Beslenme

Beslenme düzeni sağlık için olmazsa olmaz. Güne iyi bir kahvaltı ile başlayıp, gün içinde öğün atlamamaya özen gösterilirse yoğun iş temposu enerjik geçer. Öğle arasında çalışma alanından uzaklaşmak farklı bir ortamda yemek yemek nefes aldıran bir değişiklik olur.

Pratik Giyim Kolaylığı

Pratik giyim seçenekleri oluşturmak kadınlar için büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Akşamları, ertesi gün giyilmesi planlanan kıyafeti seçmek sabah ayna karşısında kaybedilen vakti engeller. Bu sayede karar verme stresinden uzak biçimde iş gününe başlanır.

Sporla İç İçe Bir Hayat

Fiziksel aktiviteleri yaşamının bir parçası haline getiren kadınlar çalışma hayatında olduğundan daha verimli bir performans gösterir. Spora zaman ayırmakta zorlananların kurtarıcısı masa başı egzersizleridir. Kısa sürede yapılan bu egzersizler boyun ve bel ağrısı çekmeye son verir. El egzersiz aletleri de destekleyici olur.

Planlı Bir Yaşam Sürdürülebilir

Plan program yapmak iş yaşamında sorumluluk duygusunu geliştirir. Plana sadık kalmak disiplin ve verimliliği artırır. Kadınlar çantalarında taşıyacağı boyutta bir ajanda edinebilir. Online uygulamalardan yararlanmak tercih edilebilir. Yazarak çalışmak etkili plan oluşturmada işlevseldir. Liste yapmakla başlanabilir.

Zaman Yönetimini Es Geçmeyin

İş hayatında başarıyı yakalamak isteyen kadınlar zaman yönetimi konusunda başarılı olmalı. Önceliklerin belirlenmesi aciliyeti olan işlerin bitirilmesi kişiyi endişe ve stresten uzak tutar. Sıradaki işlere yoğunlaşması için motive eder. Zamanı bölmek ve işleri sıralamak kolaylaştırıcı olur. Uzun süreli bir işten sonra kısa süreli bir iş döngüsü zihni daha az yorar. Gün içinde küçük molalar vermek odaklanmayı ve verimliliği artırır.

Pomodoro İle Çalışmak Artık Çok Kolay

Pomodoro tekniği çalışma disiplini sağlanmasında muhteşem bir planlayıcı. Erteleme huyu olan, iş hayatında düzensizlikten şikayet eden kadınlar pomodoro sayesinde bu sorunlara son verebilir. Tekniğin uygulanmasında yirmi beş dakikalık çalışma seansları ve ardından beş dakikalık molalar verilir.

Toplamda otuz dakikalık süre bir pomodoroya denk gelir ve tamamlanan dört pomodoro sonunda yarım saatlik mola verilir. Gün içerisinde sekiz ile on altı pomodoro çalışması ideal sayılır. Çalışma seansında sadece işe odaklanılır, molada sadece dinlenmeye zaman ayrılırsa etkin çalışma sürdürülür. Pomodoro ile iş yoğunluğu planlı ve keyifli biçimde devam eder.

Stresi Yok Etmek Mümkün Mü?

Kadınlar erkeklere göre daha stresli bir yaşam sürmekte. Stres gündelik hayatta yaşadığımız sorunlara yönelik bir savunma mekanizması olarak karşımıza çıkar. Bu durum hem iş hayatı hem de günlük hayat için geçerliliğini korur. Stresle mücadele etmek zor görünse de araştırmalar düşük düzeyli stresin bireyleri motive ettiği yönünde. Kadınlar iş hayatında stresi yok edemeseler de stres yönetimi ile çözüm yollarını arayarak yaşamlarını kolaylaştırabilir.

Takım arkadaşlarıyla iletişim kurmak, sorunları açıkça ifade etmek, strese yol açan etken ve kişilerden uzak kalmak tercih edilebilir. Tüm bunlar yetersizse bir uzmandan psikolojik destek almak problem çözümünde fayda sağlar. Stres tamamen ortadan kaldırılamaz fakat stres seviyesini en aza indirmek ve onu kontrol etmek çalışan kadınların elinde!

Yazar: Zehra Eda Yakalı

stres çalışan kadınlar stres çalışan kadınlar iş hayatı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259