AnasayfaBlogBüyülü Bir Sanat: Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık

Büyülü Bir Sanat: Fotoğrafçılık

16 Mayıs 2019
Büyülü Bir Sanat: Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık bazen bir hobi, bazen bir meslek. Ama en önemlisi o büyüye kapıldığınızda vazgeçemeyeceğiniz bir tutku. Nedense fotoğraf makinesine sahip olan herkes kısa sürede araştırma ve gözlem yapar, en güzel fotoğrafları kendisi çekmek ister. 

Sorduğunuzda bu konuda en kararlı ve istekli kişi kendisidir. Peki bu fotoğrafçılık işi bu kadar basit mi? Nasıl iyi bir fotoğrafçı olunur? Gerçekten bu kadar büyülü bir dünya mı? 

Fotoğrafı Makine Değil, İnsan Çeker

Öncelikle fotoğrafçılık pahalı bir hobi bu detayı unutmamak gerek. Fotoğrafçı olmak, iyi bir makine alınca bitmiyor maalesef. Makinenin yanında araştırma yapınca göreceğiniz birden fazla ekipman var. Araştırdınız makine, lensler vs. her şey tamam, ilginizde var ama neden fotoğraf çekiyorsunuz? Sizin fotoğraflarınızı takip edenler bu karelerde ne anlattığınızı anlayabilecekler mi? 
Fotoğrafçılık sanatında hikâye çok önemlidir. Çünkü, fotoğrafı makine değil, siz çekersiniz.

Deklanşöre basmadan önce kısa bir düşünmek işinizi kolaylaştırır. Önemli olan, çekeceğiniz her bir fotoğraf karesinin güzel hikâyelere yön vermesi. İçinizdeki fotoğraf çekme isteği, gözlem ve daha iyiyi bulabilme arzusu devam ettiği sürece çok başarılı hikâyelerin hayat geçmesi mümkün.
Fotoğrafçılık bilgi gerektiren biraz matematik, biraz beceri işi. Fotoğrafçılıkta karmaşık gözüken teknik açıdan kapsamlı çok detay bulunur. Işığın renkleri ve renklerin fotoğraf karelerini nasıl etkileyeceğini bilmek gerekir.

Ekipmanlar Çok Önemli

Gezilerde doğa manzaraları çekmek, enteresan kareler yakalamak çok keyifli bir iştir. İstediğiniz güzelliklerin her anını en iyi şekilde karelere sığdırmak tabi ki her fotoğrafçının isteği. Dijital çağa bağlı olarak fotoğraf makineleri ve ekipmanlar sürekli yenilenmekte. İyi bir eğitim almış olsanız bile ekipmanların doğru seçilmiş olması gerek. 

Temel ekipmanlar neler?
Açık havada fotoğraf çekmek için, zoom kabiliyeti yüksek bir lens ve yedek batarya gibi ekipmanlar işinizi görebilir. Kapalı mekanlar için de, iyi bir gövde, kısa objektif, aydınlatma ve reflektör gibi ekipmanlara ihtiyacınız var. Bütçenizi bu doğrultuda yönlendirebilirsiniz. 

Ne Tür Fotoğrafçılık İşleri Mevcut?

Günümüzde hobi veya meslek olarak yapılan farklı fotoğrafçılık türleri mevcut.

Özel gün fotoğrafçılığı

Özel günlerin vazgeçilmezi olan düğün fotoğrafçılığı da bunların başında gelir. Genelde tecrübeli kişiler tercih edilir ve hata yapma olasılığı yok denilecek kadar azdır. 

Ürün fotoğrafçılığı

İnternet ortaya çıktıktan sonra yemek ve moda başta olmak üzere, pek çok site için ürün fotoğrafçılığı arayışı oluştu. Bu sitelere konulan ürünlerin fotoğrafların kesinlikle profesyonel ve ilgi çekici olması şart. 

Son yıllarda rağbet gören diğer bir fotoğrafçılık da, mekan fotoğrafçılığı. Otel veya okul gibi mekanların fotoğraflarının çekilmesi için orta seviyede bir fotoğrafçı yeterli olmakta. 
Sokak fotoğrafçılığı ise, maddi gelir elde etme olasılığı az daha çok hobi olarak yapılan bir alan. Gezerek dış mekanlardaki her türlü detayları yakalamak, insanları ve hayatlarını karelere sığdırmak sokak fotoğrafçıları için şahane bir olay.

Fotoğrafçılık Eğitimi İle Yeteneğinizi Geliştirin

Sizde doğuştan gelen bir yetenek olabilir fakat, fotoğrafçılık eğitimi alarak yeteneğinizi geliştirmekte fayda var. İster hobi, ister profesyonel bir meslek olarak düşünün, fotoğrafçılığın temellerini ve tekniklerini bilmeden bu işi yapmaya kalkışmak çok anlamsız olur. Zamanınıza ve tercihinize göre hazırlanmış fotoğrafçılık eğitimlerine katılarak bu yönde ilerleme kaydetmek mümkün.

Günümüzde uygulamalı eğitimler yerini online eğitimlere bırakmış durumda. Sadece fotoğrafçılık değil, birçok alanda online eğitim ve avantajları artık çok konuşulan bir konu. Siz de aldığınız eğitim sonrası kendinizi geliştirin ve iyi bir planlama ile fotoğrafçılık hedefinize doğru ilerleyin.

Yazar: Korcan Evin

fotoğrafçılık fotoğraf fotoğraf çekme fotoğrafçılık eğitimi online eğitim
Korcan Evin
Korcan Evin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.