AnasayfaBlogBüyük Liderlik Kadınlara Neden Cazip Gelmiyor ?
Liderlik

Büyük Liderlik Kadınlara Neden Cazip Gelmiyor ?

06 Şubat 2015
Bir kadın başının tamamını kaplayan beyaz bir maske takıyor. Çenesi yukarı doğru eğiktir ve maskenin üzerinde küçük, eşit aralıklı noktalardan oluşan bir desen vardır. Maske ince bir malzemeden yapılmış ve kadının gözleri göz deliklerinden görülebiliyor. Maskenin üst kısmında kumaş toplanmış ve elastik bir bantla yerinde tutulmuştur. Kadının saçları maskenin altına sıkıştırılmış gevşek bir at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış ve parlak renkli bir gömlek giyiyor. Yüz ifadesi ciddi ve odaklanmış. Beyaz bir arka planın önünde durmaktadır ve kolları iki yanındadır.
SebepEtkiÇözüm
Büyük liderlik konusunda kendilerini tartışmıyorlarKadınların potansiyel liderliği gözden kaçıyorKadınların liderlik konusunda kendilerini tartışmaları ve geliştirmeleri
İletişim becerilerini iş hayatında kullanmıyorlarLiderlik pozisyonlarına geçişte iletisim becerileri eksik kalıyorİletişim becerilerini iş ortamında da etkin bir şekilde kullanmaları
Çocuk yapmak ve aile kurmakKadınlar iş hayatına dönmekte zorlanıyor veya dönmüyorlarÇalışma hayatı ve aile hayatının dengelenmesi
Kendi liderlik yeteneklerine inanmamaKadınların liderlik pozisyonlarına geçişte güvensizlikKadınların kendi liderlik yeteneklerini tanıyıp güçlendirmeleri ve kendilerine inanmaları
Üst düzey liderlik ve yönetim pozisyonlarına daha çekingen yaklaşıyorlarKadınların liderlik pozisyonlarına geçişte kendilerini yetersiz görmeKadınların liderlik becerilerini ve yeteneklerini kabul edip, cesaretle ulaştıkları pozisyonlarda başarılı olmaları
Kadının dünya tarihindeki yeri ve uygulanan baskıcı davranışlarKadınların liderlik pozisyonlarına geçişte çekingenlikTarih boyunca oluşan bu tabunun ve baskıcı yaklaşımların yıkılması, eşitlikçi bir yaklaşımın benimsenmesi
Orta düzey yöneticilikten büyük liderlik için hazırlık eksikliğiKadınların geçiş sürecini gerçekleştirememesiKadınların büyük liderlik için kendilerini hazırlaması ve bu alanda eğitim alması
Sadece kadınların büyük liderlik için gerekli olan yeteneklere sahip olmasının yeterli olmamasıYeteneklerin yeterli derecede kullanılamamasıBu yeteneklerin etkin bir şekilde kullanılması için liderlik eğitimi alınması ve kişisel gelişimlerin güçlendirmesi

Kadınların iş hayatında liderliğine sıkça rastlıyoruz. Ancak etkili lider dediğimizde kadınların bu alanda etkinliğini pek göremiyoruz. Bunun birçok sebebi olmakla birlikte hiçbir sebebin kabul edilmeyeceği de ortadadır.

Kadınların etkili liderlik için tartıştıkları konusunda hiçbir çekincem yok. Ama kadınlar hiçbir zaman kendileri için büyük lider  konularını tartışmıyorlar. Büyük liderleri eleştiriyorlar, eksik yanlarını ortaya çıkarıyorlar ve neler yapılması gerektiği konusunda tartışıyorlar ama kadınların büyük liderlik için neler yapması konusunda hiçbir tartışma göremiyorum. Kadınların iletişim becerileri erkeklere oranla daha yüksektir. İletişim ve etkileşim Allah tarafından kadınlara sunulan bir organ gibidir. Kimi kadın bunun farkına varmaz ya da bu özelliğini geliştirmez. Ancak iş hayatı dışında konuştuklarında tam bir ikna uzmanı ve hitabet dehası haline geliyorlar. İş hayatında ise kendilerine ya şans vermediklerinden ya da kendilerini oraya ait hissetmediklerinden dolayı bu özelliklerini kullanmıyorlar.

Büyük liderlik ve aile

Birçok kadının iş hayatında bu özelliğini kullanmamasının sebebi ise çocuk yapmak ve aile kurmaktır. Kadınlar çocuk yaptıktan sonra artık kariyer yapmanın çok geç olduğunu ve sorumluluklarının iş hayatında kariyer yapmaktan daha değerli olduğunu düşünüyor. Çocuk yaptıktan sonra iş hayatına dönme oranı ise oldukça düşük. Bunu da ailesi ve çocukları üzerinde daha fazla hakimiyet kurmayı istedikleri için seçtiklerini söylüyorlar.

Yakın zamanda bir arkadaşım hamilelik izininde sonra iş hayatına dönmeyi pek istemediğini söyledi. Bunun sebebinin ise artık iş hayatında onun yeri olmadığını hissettiğini ve nede olsa onun yerine başkasını aldıklarını düşünüyordu. Ona bunun gerçekte bu şekilde olmadığını anlattım ve şimdi iş hayatına kaldığı yerden devam etmeye hazır.

Ancak bu benim için yeterli değil. Bütün kadınların iş hayatında büyük liderlik için tartışmaları gerektiğini ve kadınların liderlik konusunda daha cesur olmalarını istiyorum.

Kadınlar üst düzey liderlik, tepe yönetim ve yönetim kurulu başkanlığı gibi pozisyonlar için kendilerini geri plana atıyorlar ve biraz çekingen davranıyorlar. Buna sebep olan ise kadının dünya tarihindeki yeri ve uzun yıllardır uygulanan baskıcı davranış olabilir. Ama kadınlar etkili ve büyük lider olmak için gereken iş bilgisi, stratejik düşünme ve iletişim kabiliyetlerinin tamamına sahiptir.

Gereken tek şey kadınların artık orta düzey yöneticilikten büyük liderlik için kendilerini hazırlaması gerekiyor. Bana göre dünyanın en büyük ve yönetilmesi en zor örgütleri ailelerdir. Çünkü ailelerde pazarlık, satın alma ve maddiyata yer yoktur. Tamamen manevi ve duygusal işlevlerin kullanılmasıyla idare edilir. Büyük aileleri idare edebilen kadınlar 500 - 1000 kişilik örgütleri parayla idare edemeyecekler mi ? Buna inanmak mümkün değil çünkü baştada söylediğim gibi kadınların büyük liderlik için gerekli olan tüm yeteneklere sahip olduğunu biliyorum. Bu sahip oldukları yetenekleri ortaya çıkarmak için liderlik eğitimi alabilir, kişisel gelişimlerini güçlendirmek için her şeyi yapabilirler.

Siz kadınların büyük liderlik için neler yapması gerektiğini düşünüyorsunuz ?Kadınlar orta düzey yöneticilikte tıkılıp kalmalı mıdır ?

Büyük liderlik konusunda kendilerini tartışmıyorlar, Kadınların potansiyel liderliği gözden kaçıyor, Kadınların liderlik konusunda kendilerini tartışmaları ve geliştirmeleri, İletişim becerilerini iş hayatında kullanmıyorlar, Liderlik pozisyonlarına geçişte iletisim becerileri eksik kalıyor, İletişim becerilerini iş ortamında da etkin bir şekilde kullanmaları, Çocuk yapmak ve aile kurmak, Kadınlar iş hayatına dönmekte zorlanıyor veya dönmüyorlar, Çalışma hayatı ve aile hayatının dengelenmesi, Kendi liderlik yeteneklerine inanmama, Kadınların liderlik pozisyonlarına geçişte güvensizlik, Kadınların kendi liderlik yeteneklerini tanıyıp güçlendirmeleri ve kendilerine inanmaları, Üst düzey liderlik ve yönetim pozisyonlarına daha çekingen yaklaşıyorlar, Kadınların liderlik pozisyonlarına geçişte kendilerini yetersiz görme, Kadınların liderlik becerilerini ve yeteneklerini kabul edip, cesaretle ulaştıkları pozisyonlarda başarılı olmaları, Kadının dünya tarihindeki yeri ve uygulanan baskıcı davranışlar, Kadınların liderlik pozisyonlarına geçişte çekingenlik, Tarih boyunca oluşan bu tabunun ve baskıcı yaklaşımların yıkılması, eşitlikçi bir yaklaşımın benimsenmesi, Orta düzey yöneticilikten büyük liderlik için hazırlık eksikliği, Kadınların geçiş sürecini gerçekleştirememesi, Kadınların büyük liderlik için kendilerini hazırlaması ve bu alanda eğitim alması, Sadece kadınların büyük liderlik için gerekli olan yeteneklere sahip olmasının yeterli olmaması, Yeteneklerin yeterli derecede kullanılamaması, Bu yeteneklerin etkin bir şekilde kullanılması için liderlik eğitimi alınması ve kişisel gelişimlerin güçlendirmesi
büyük liderlik liderlik etkili liderlik liderlik ve kadınlar liderlik eğitimi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Koyu renk takım elbiseli bir adam beyaz bir binanın önünde durmuş, uzaktaki bir şeyi işaret ediyor. Sağ kolunu uzatmış ve ciddi bir ifadeyle yana doğru bakmaktadır. Koyu renk saçları düzgünce taranmış ve takım elbise ceketinin altına beyaz bir gömlek giymiş ve gri bir kravat takmış. Arka plan bulanık ama yüksek binalar ve işlek caddelerle dolu hareketli bir şehir manzarası gibi görünüyor. Adam görüntünün merkezinde duruyor ve dikkati uzaktaki bir şeye odaklanmış durumda.
Liderlik

Liderlik Hakkında Her şey

13 Eylül 2019
Bir grup kağıt teknenin okyanusta yelken açtığı görülüyor; teknelerin başındaki teknenin rengi parlak sarı. Siyah beyaz çizgili bir bayrakla süslenmiş olan tekneyi birkaç küçük tekne takip ediyor. İkinci tekne pembe ve beyaz bir şeritle süslenmiş, geri kalanlar ise sade. Tekneler bir sıra halinde ufka doğru ilerliyor gibi görünmektedir. Su sakin ve gökyüzü parlak mavi, beyaz bulutlar gökyüzünü süslüyor. Güneş batıyor, teknelerin ve çevrenin üzerine altın rengi bir parıltı yayıyor. Huzurlu ve sakinleştirici bir manzara, denizde sakin bir yaz günü için mükemmel.
Liderlik

Liderlik Teorileri Nedir?

16 Ağustos 2021