AnasayfaBlogBoş Zamanını Etkili Kullanmak İsteyenlere 3 Öneri
Zaman Yönetimi

Boş Zamanını Etkili Kullanmak İsteyenlere 3 Öneri

28 Ağustos 2021
Boş Zamanını Etkili Kullanmak İsteyenlere 3 Öneri

Hayatımızdaki en değerli şeyin boş zaman olduğunu biliyor musunuz? Birçoğumuzun boş vakti var ve onu boş yere harcamak istemiyoruz. Sizde vaktinizi boşa harcamak istemeyenlerden misiniz? Cevabınız evet ise, o zaman doğru yazıdasınız.

Boş günlerinizde boş zaman etkinlikleri yapmak hoşunuza gider. Elbette bu zamanlarda kendimizi dinlendirmek ve mutlu hissetmek de önemlidir. Ancak bunu uyumak veya televizyon izlemek için ayırıyorsanız, o zaman boş zamanınız boşa gitmiş demektir.

Boş Zaman Nasıl Elde Edilir?

Peki, boş zamanı nasıl elde ederiz ve onu nasıl etkili bir şekilde kullanırız? İşte boş zamanlarınızı etkili hale getirmek isteyenler için 2 kolay adım:

Adım 1: Önce kendinize iyi bakın!

Bu adım, boş zaman kazanmak isteyen herkes tarafından yapılmalıdır çünkü sağlıklı değilseniz hiçbir şeyden zevk alamazsınız. Sağlık sorunları olanlar, boş zamanlarını verimli kullanmanın yollarını aramadan önce ilk olarak bir uzmandan yardım alması iyi olacaktır. Stres, depresyon, anksiyete gibi durumlar boş zamanımızın tadını çıkarmanızı kesinlikle engelleyecektir. Eğer bir sağlık sorunum yok diyorsanız da kişisel gelişim üzerine eğilebilirsiniz. Bu da kendinizi iyi hissettirecektir.

Adım 2: Boş zamanlarınızda yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın

Televizyon izlemeye veya internette gezinmeye kapılıp zamanın nasıl geçtiğini anlamayabiliyoruz çoğu zaman değil mi? Bu yüzden henüz bir zaman planı oluşturmamış olanlar! Hemen boş zamanlarınızda yapacaklarınızın bir listesini yapabilirsiniz. Kısıtlı bir zamana sahipseniz boş zamanı doğru yönetmeyi de öğrenmeniz gerekir.

Tabi boş zaman aktivitelerinizi yazarken, daha önce belirlediğiniz yetenek ve hedeflerinizle uygun gerektiğini de unutmayın.

Boş Zamanlarını Etkili Kullanmak İsteyenlere 3 Öneri

1- Düzenleme yapın

Bir saat kadar boş vaktiniz varsa, neden onu evinize faydalı bir şeyler yaparak geçirmiyorsunuz? Evinizi temizlemek, kıyafetlerinizi sıralamak, odadaki dağınıklığı gidermek gibi. Hem uzun süredir ertelediğiniz odanızı toparlama işini aradan çıkarmış olursunuz hemde çalışmalarınız sırasında yaşayabileceğiniz odaklanma problemlerinden birini ortadan kaldırırsınız. Çünkü dağınıklık her zaman bir işe koyulmayı erteler.

2- Yeni beceriler öğrenin

Fotoğraf çekerken iyi pozlar yakalıyor ve iyi bir fotoğrafçı mısınız?  Eminim öylesinizdir. Ama neden daha fazlasını yapmıyorsunuz? Örneğin İstanbul işletme enstitüsünden ücretsiz online kurslar alabilirsiniz. Düğün fotoğrafçılığı veya doğum fotoğrafçılığı eğitimleri gibi. Bunlar üzerine yoğunlaşırsanız belki boş zaman aktivitenizden ek gelir bile elde etmeye başlayabilirsiniz. 

Bugün, bu yaşta, yeni birşeyler öğrenmek için en iyi dönemlerinizden biri. Excel, bilgisayar programları veya yabancı dil eğitimleri olsun; boş zamanlarınızı daha verimli geçirirseniz fırsatları yakalamak içinde iyi bir şans elde etmiş olursunuz. 

3-Kitap okuyun

Yapılan araştırmalar kitap okumanın okumanın beyinde yeni beyaz madde oluşumuna neden olduğunu ortaya çıkardı. Bu beyaz madde azaldığında düşünme ve duygu ile ilgili problemler gözlemlenmiş. 

Kelime dağarcığınızı genişletmek, farklı bakış açılarına sahip olmak ve zihninizi dinç tutmak için bunu kesinlikle yapmalısınız.

İlginizi çeken bir kitap seçebilir, e-kitaplar indirebilirsiniz. Zihninizi kitap okumak ve yeni bir şeyler öğrenmekle meşgul ettiğinizde bu konsantrasyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır. İlginizi çektiği sürece ne tür bir kitap seçtiğiniz önemli değil. Çünkü kendinizi geliştirmenize ve değiştirmenize yardımcı olabilecek birçok kitap var. Örneğin, Joseph Murphy'nin "Bilinçaltınızın Gücü" kitabını seçebilirsiniz. 

Kitap okumaktan çabuk sıkılıyor veya vakit bulamıyorsanız, sesli versiyonunu dinlemeyi deneyebilirsiniz. 

Son, fakat en önemli tavsiye. Her zaman sizi daha iyi yapan bir şey yapın! TEDx konuşmalarını izleyin, kişisel gelişim videoları izleyin. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz online derslere katılın. Televizyon izlemek, internette gezinmek gibi boş ve verimsiz aktivitelere kapılmamaya çalışın. Unutmamız gereken bir gerçek var ki: Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır.

zaman yönetimi boş zaman nasıl yönetilir boş zaman nasıl elde edilir boş zaman nasıl etkin kullanılır
Münevver Birol
Münevver Birol
Blog Yazarı

Eğitim Yetkilisi olarak çağrı merkezine yeni başlayan personellere iş başı eğitimleri, çağrı yönetimi ve diğer mesleki eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin önde gelen kargo firmalarından birinde çalıştı ve bu firmada kalite birimi kurdu. Butik çağrı merkezi hizmeti veren acentelere satış eğitimi, kalite ve koçluk destekleri vermeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15049
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Oryantasyon Hazırlama Eğitimi
Selin TezelSelin Tezel
17080