AnasayfaBlogBorsa Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Borsa Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

13 Mart 2021
Bu görüntü, ön planda bir su kütlesi ve arka planda bir grafik bulunan bir şehir silüetini tasvir etmektedir. Grafik, farklı eğilimleri gösteren yeşil, kırmızı ve mavi çizgilerden oluşmaktadır. Görüntünün sağ tarafında, gökkuşağı çizgileri olan renkli bir çit görülebilir. Sol tarafta ise kırmızı ve yeşil şeritli çok renkli bir bina göze çarpıyor. Ayrıca, görselde biri siyah diğeri kırmızı olmak üzere farklı arka planlar üzerinde beyaz harflerin iki yakın çekimi yer alıyor. Son olarak, görüntünün geri kalanıyla canlı bir kontrast sağlayan mor ve mavi bir arka planın yakın çekimi var. Genel olarak, bu görüntü çeşitli ilginç unsurlarla çarpıcı bir şehir manzarası yakalıyor.
KonuAçıklamaÖnemli Notlar
Borsa Uzmanı Nedir?Borsa sermayesi içinde alım satım yapan ve fiyatların oluşumunu yakından izleyip, işlemleri sonuca bağlayan kişilere borsa uzmanı denir.Borsa Uzmanına aynı zamanda 'Broker' adı verilir.
Borsa Uzmanının GörevleriBorsa kurallarına uyum, müşteri emirlerini kabul etme yetkisi, borsa işlem sorumluluğu, personel yönetimi, borsa ile ilgili ödeme ve hesap işlemlerini kontrol etme ve eğitim verme.Borsa Uzmanları geniş bir alanda faaliyet gösterir.
Borsa Uzmanının MaaşlarıMaaşlar tecrübe ve uzmanlık durumuna göre değişir. Ortalamada 7.200 TL kazanç sağlarlar.Tecrübeli borsa uzmanları 12.050 TL'ye kadar maaş alabilir.
Borsa Uzmanı Olma YoluBorsa Uzmanı olmak isteyenlerin işletme, iktisat, finans, pazarlama, danışmanlık alanlarında eğitim alması ve bu alanlarda tecrübe edinmesi gerekmektedir.Yüksek maaş alabilmek ve başarılı olabilmek için uzun yıllar tecrübe edinilmesi gerekmektedir.
Borsa Uzmanının RolüBorsa uzmanları, alım satım işlemlerini gerçekleştirirken, satıcı ve alıcıları bir araya getirir, fiyatları analiz eder ve mevzuatlara uygun işlemleri yönetirler.Borsa uzmanları, hata yapmamaları gereken büyük sorumluluk taşıyan bir rol üstlenirler.
Borsa Uzmanının Mesleki BilgisiBorsa piyasası, hisse senetleri, bilanço analizi, teknik analiz yetenekleri ve döviz hareketlerinin yakın takibi gerekmektedir.Bu bilgiler borsada başarılı olmak için gereklidir.
Borsa Uzmanının Risk YönetimiÇan eğrisi prensibine göre, risk ne kadar fazla alınırsa, kazanç o kadar artabilir, ancak risk ne kadar yüksek olursa kaybetme oranı da o kadar yükselir.Borsa uzmanları, risk yönetimini doğru bir şekilde yönetmeli ve kafalarına göre hareket etme özgürlüğüne sahip olmamalıdır.
Borsa Uzmanının İş AlanlarıBorsa uzmanları genellikle İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Matematik, Finans, Pazarlama, Danışmanlık ve Kişisel Danışmanlık gibi alanlarda çalışmalarını sürdürürler.Çalışma alanı, borsa uzmanının uzmanlık alanına ve tercihlerine bağlıdır.
Borsa Uzmanının İşlem HacmiBorsa uzmanları, her türlü yatırım aracının işlemlerini gerçekleştirir, bu nedenle işlem hacmi geniştir.Borsa uzmanları, çalıştıkları kurum ve kuruluşa göre farklı iç yönetmeliklere göre çalışmalarını yürütmelidirler.
Borsa Uzmanının Yaptığı AnalizlerBorsa uzmanları, hisse senetleri, bonolar, fonlar ve emtia üzerinde analizler yaparlar.Analizlerle, fiyat hareketlerini izler ve işlemleri sonuçlandırır.

Borsa, ticari mal ve kıymetli evrakların alıcı ve satıcılar aracılığı ile alım ve satım yapılan yerdir. Borsada halka açık olan şirketlerin hisseleri, tahvilleri, bonolar, fonları ve emtia dediğimiz malları işlem görmektedir. Yatırımcılar; alıcı ve satıcılardan oluşmaktadır. Bir hisseyi alıcı, almak üzere işlem gerçekleştirirken, satıcı elinde olan hisseden kâr etmek amacı ile satar. Bu işlemlerin hepsi Borsa uzmanları tarafından yönetilir.

Borsa uzmanı; taşınır değerlere sahip olan borsa sermayesi içinde alım ve satım yapan kişilerdir. İç yönetmelikte belirlenen esaslara göre işleyiş sağlarlar. Fiyatların hareketlerini izleyip işlemleri neticelendiren kişilere borsa uzmanı unvanı verilir. Borsa Uzmanı unvanına sahip insanlara aynı zamanda ”Broker” adı verilir. Brokerlar aracılığı ile isteyen herkes işlem yapabilir.

Yazımızda borsa uzmanı nedir? Borsa uzmanının görev ve sorumlulukları nelerdir? Borsa uzmanı maaşları nedir? Sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Borsa Uzmanı Nedir?

Borsada hisse senedi alma; günlük olarak herkesin yapabileceği işlemlerdir. Hisse senedi satmak ise; belli bir kar elde ettikten sonra satışın gerçekleşmesi için uygun ortamın sağlanmasıdır. Tüm bu aşamalarda borsa uzmanına önemli görevler düşer.

Borsa Uzmanı; taşınır değerleri kapsayan borsa sermayesi içinde alım satım yapan, yönetmeliklere uygun esaslara göre çalışmaları yerine getiren, fiyatların oluşumunu yakından izleyip, işlemleri sonuca bağlayan kişilere verilen mesleki addır. Bahsettiğimiz tüm bu işlemleri yürüten Borsa Uzmanlığı mesleğini icra eden kişilere ”Broker” adı verilir.

Piyasa içinde başarılı bir broker olabilmek için belli bilgilere sahip olmaları gerekir. Bunlar; Piyasa Bilgisi, Hisse senetleri, Bilanço Analizi, Hisse senetleri üzerinde teknik analiz yapabilme kabiliyeti, Gündemi takip etmek özellikle döviz hareketlerini yakından takip etmek gibi önemli mesleki yeterliliklerdir.

Hemen hemen herkesin sandığı üzere borsa uzmanlığı yapan insanlar için çok para kazanıyorlar, kazançları ile iyi bir yaşam sürüyorlar gibi yorumlar yapılmaktadır fakat durum sanıldığı gibi değil ya da ulaşmak görüldüğü kadar kolay değildir. Borsa üzerinde işlem yapan kişilerin en ufak bir virgül hatasından ya da rakamları yanlış okumadan meydana gelebilecek hatalar sonucunda milyonlarca dolar kaybedildiği de bilinmektedir. Bu mesleği icra etmek için aslında birazda gözü kara olmak gerekiyor.

Çan Eğrisi yazılı olmasa da borsada geçerli olan bir kanundur. Çan eğrisi aslında tüm bu borsanın işleyişini ortaya koymaktır. Ne kadar fazla risk alınırsa kazanç o kadar fazla artabilir ancak risk yüksek olacağı için kaybetme oranı da bir hayli yükselir. Bu sebeple borsa uzmanları kafalarına göre hareket etme özgürlüğüne sahip değildir. Başarılı bir broker olmak istiyorsanız, teknik bilginizin çok iyi olması gerekir. Sürekli gündemi yakından takip etmeli, dikkatli ve zeki davranmanız gerekir. Bu alana ilgi duyanlar için keyifle yürütebilecekleri meslek seçimleri arasında gelir.Borsa Uzmanı Ne İş Yapar?

Borsa uzmanları günlük hareketler içinde oldukça geniş bir alanı kaplayan çalışma temposuyla iş yaparlar. Bulundukları kurum ve kuruluşa göre iç yönetmeliklere uygun olacak şekilde çalışmalarını yürütürler. Borsa içinde yapılan çalışmalarda borsa uzmanları önemli roller üstlenir. Borsa uzmanının görev ve sorumlulukları aşağıda sıraladığımız gibidir.

 • Borsa kurallarına uygun davranmaları gerekir.

 • Borsa düzenine, mevzuatlara hakim ve disipline uyum sağlayacak şekilde çalışmaları gerekir.

 • Müşteri emirlerini belirlenmiş olan kriterlere uygun şekilde kısmen veya tamamen kabul etmeme yetkisine sahip olmaları gerekir.

 • Borsada meydana gelen bütün işlemlerden sorumlu olurlar.

 • Kendilerine yardım edenlerin ve diğer personellerin çalışmalarından sorumlu olurlar.

 • Üye girişi, borsa payı, yıllık aidat gibi önemli detayları düzenli olarak kontrol etmek ve ödeme yapılmasını sağlamak önemli sorumlulukları arasındadır.

 • Borsa işleri ile alakalı bir hesap işlem yapılması gerekiyorsa bununla ilgili prosedürlere izin verip, kontrolün yapılmasını sağlamalıdır.

 • Personelden gerekli belge ve bilgi talep etmelidir.

 • Gerekli durumlarda eğitim verirler.

Borsa Uzmanı Maaşları

Borsada çalışmalarını devam ettiren brokerlar; İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Matematik, Finans, Pazarlama, Danışmanlık ve Kişisel Danışmanlık gibi alanlarda çalışmalar sürdürürler. Sahip olduğumuz net bir maaş bilgisi olmasa da yapılan anketler farklı kurumlarda çalışan borsa uzmanlarından maaşları hakkında ortama bir sonuç çıkarmıştır.

Buna Göre; en düşük 3.700 TL kazanan uzmanlar ortalamada 7.200 TL kazanıyor. Alanında uzmanlaşmış ve tecrübe sahibi borsa uzmanlarının ise en yüksek 12.050 TL kazandığı görülmektedir. Bu alanda uzun yıllar tecrübe edinen borsa uzmanları düzenli ve yüksek maaş kazanarak yaşamını idame edebilmektedir.

Borsa Uzmanı Nasıl Olunur?

Borsa uzmanı olmak isteyenlerin araştırdığı bazı önemli konular vardır. Bunlar içinde ilk ve en önemli olanı nasıl bir eğitim almaları gerektiğidir. Borsa uzmanları alım ve de satım işleri ile ilgilenmekte olup, aracılık görevini de üstlenirler. Son zamanlarda Türkiye’de de yaygınlaşan borsa uzmanlığı mesleği, üniversitelerde ilgili bölümlerin okunması ile tercih edilen meslek grupları içinde yer alır. Borsa alanında uzman olmak isteyenler, sayısal ağırlıklı alanları ile ilgili bölümlerden birinden mezun olma şartı ile çalışmalarına başlayabilir.

Borsa Uzmanı olmak için alınması gereken eğitimleri sizler için sıraladık.

 • Üniversitelerde meslek yüksekokul çatısı altında iki yıllık eğitim veren ön lisans programlarından; İşletme Bölümü, İktisat Bölümü gibi bölümlerden mezun olmaları gerekir.

 • Üniversitelerde yer alan dört yıllık eğitim veren lisans programları olan; Ekonometri Bölümü, Ekonomi Bölümü, İşletme Bölümü, İktisat Bölümü gibi bölümlerden mezun olmak.

 • Borsa hakkında temel eğitim sunan BİST eğitimine katılmaları gerekir.

 • Eğitim sonrasında ilgili sınavı geçmek şartı ile borsa uzmanlığı yapabilirler.

Tüm aldıkları teknik eğitimin yanında başarılı birer borsa uzmanı olabilmeleri için bazı önemli kişisel özelliklere sahip olmaları gerekir. Bunlar;

 • Analiz yapma becerisine sahip olmaları gerekir.

 • Mantıksal akıl yürütebilme becerisi göstermeleri gerekir.

 • Araştırma ve raporlama yeteneğine sahip olmak.

 • Yoğun stres altında oldukları zamanlarda da etkili karar verebilmeliler.

 • Detay odaklı çalışabilmeliler.

 • Analitik düşünme becerisi sergilemeliler.

 • Takım çalışması için uyumlu olmaları gerekir.

 • Yenilikleri yakından takip etmeli her zaman güncel kalmalılar.

 • Masa başı çalışma şartlarına uygun bir yapıya sahip olmalılar.

Borsa Uzmanı Nedir?, Borsa sermayesi içinde alım satım yapan ve fiyatların oluşumunu yakından izleyip, işlemleri sonuca bağlayan kişilere borsa uzmanı denir, Borsa Uzmanına aynı zamanda 'Broker' adı verilir, Borsa Uzmanının Görevleri, Borsa kurallarına uyum, müşteri emirlerini kabul etme yetkisi, borsa işlem sorumluluğu, personel yönetimi, borsa ile ilgili ödeme ve hesap işlemlerini kontrol etme ve eğitim verme, Borsa Uzmanları geniş bir alanda faaliyet gösterir, Borsa Uzmanının Maaşları, Maaşlar tecrübe ve uzmanlık durumuna göre değişir Ortalamada 7200 TL kazanç sağlarlar, Tecrübeli borsa uzmanları 12050 TL'ye kadar maaş alabilir, Borsa Uzmanı Olma Yolu, Borsa Uzmanı olmak isteyenlerin işletme, iktisat, finans, pazarlama, danışmanlık alanlarında eğitim alması ve bu alanlarda tecrübe edinmesi gerekmektedir, Yüksek maaş alabilmek ve başarılı olabilmek için uzun yıllar tecrübe edinilmesi gerekmektedir, Borsa Uzmanının Rolü, Borsa uzmanları, alım satım işlemlerini gerçekleştirirken, satıcı ve alıcıları bir araya getirir, fiyatları analiz eder ve mevzuatlara uygun işlemleri yönetirler, Borsa uzmanları, hata yapmamaları gereken büyük sorumluluk taşıyan bir rol üstlenirler, Borsa Uzmanının Mesleki Bilgisi, Borsa piyasası, hisse senetleri, bilanço analizi, teknik analiz yetenekleri ve döviz hareketlerinin yakın takibi gerekmektedir, Bu bilgiler borsada başarılı olmak için gereklidir, Borsa Uzmanının Risk Yönetimi, Çan eğrisi prensibine göre, risk ne kadar fazla alınırsa, kazanç o kadar artabilir, ancak risk ne kadar yüksek olursa kaybetme oranı da o kadar yükselir, Borsa uzmanları, risk yönetimini doğru bir şekilde yönetmeli ve kafalarına göre hareket etme özgürlüğüne sahip olmamalıdır, Borsa Uzmanının İş Alanları, Borsa uzmanları genellikle İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Matematik, Finans, Pazarlama, Danışmanlık ve Kişisel Danışmanlık gibi alanlarda çalışmalarını sürdürürler, Çalışma alanı, borsa uzmanının uzmanlık alanına ve tercihlerine bağlıdır, Borsa Uzmanının İşlem Hacmi, Borsa uzmanları, her türlü yatırım aracının işlemlerini gerçekleştirir, bu nedenle işlem hacmi geniştir, Borsa uzmanları, çalıştıkları kurum ve kuruluşa göre farklı iç yönetmeliklere göre çalışmalarını yürütmelidirler, Borsa Uzmanının Yaptığı Analizler, Borsa uzmanları, hisse senetleri, bonolar, fonlar ve emtia üzerinde analizler yaparlar, Analizlerle, fiyat hareketlerini izler ve işlemleri sonuçlandırır
borsa uzmanı nedir borsa uzmanı ne iş yapar borsa uzmanı maaşları
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.