Published on: 21 Ocak 2019 Rüya Naz 4 Yorum
Okuma Sayısı : 642

Tecrübelerinizi paylaşmak, düşüncelerinizi yansıtmak, araştırmalarınızı sunmak, yüreğinizden geçenleri kaleme dökmek. Hadi yazmak için neyi bekliyorsunuz? "Yazmak benim için bir varoluş nedeni. Yazarken mutluyum,yazarken umutluyum, yazarken varım." Ayşe Kulin Son zamanların en popüler uğraşlardan biri blog yazmak. O kadar çok blog sayfaları açıldı ki artık. Teknolojinin hayatımıza etkileri o kadar arttıki modadan tutun film/kitap inceleme ve bakım konusuna kadar çok çeşitli türlerde bloglar yazılıyor. Blog yazarak hem öğreniyorlar, hem öğrendiklerini paylaşıyorlar, hem de yazdıklarından maddi kazanç sağlıyorlar. Benim blog maceram. Bir yazma tutkum vardı, sormayın gitsin.

Nasıl Blog Yazarı Olursunuz

blog yazmak, blog yazarligi, blogger

Her zaman aklımın bir köşesinde yazar olma düşüncesi vardı. Daha sonra İstanbul Işletme Enstitüsü'nü keşfettim. Ve siteyi incelerken blog yazarlığı eğitimini gördüm. Zaten yazar olmak istiyorum, bir de böyle bir fırsat yakalamışım vazgeçer miyim? Blog yazarlığı eğitimimi aldıktan sonra kendime ait bir blog sayfası açtım ve yazmaya devam ettim. Bir okur kitlesine sahip oldum. O kadar güzel geri bildirimler aldım ki, bu işe daha bir sıkı sarılmaya başladım. Dergilere yazarlık için başvurdum kabul edildim. Şimdi ise okuduğum bölümün uzmanlarından oluşan bir blog ekibine katıldım.

Hem bölümüm ile ilgili birçok şey öğreniyorum, hem de bu bölümü seçecekler için öğrencilik deneyimlerimi paylaşıyorum. Kariyerimde bir basamak olarak kullanıyorum blog yazmayı açıkçası. Blog yazmakla çok şey de öğreniyorum. Çünkü yazmak için araştırıyorum. Hele ki yazdığım konular derste işleyeceğimiz konularla ilişkiliyse faydası ikiye katlanıyor. Yani anlayacağınız blog yazmak bana çok şey kattı, katmaya da devam ediyor.

Blog Yazmanın Faydaları

Yazmak iyileştiriyor. Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırmayla; bir grup sağlıklı insanla deney yapıldı. Bu kişilerin kollarına küçük bir biyopsi yarası açıldı. Ve bu grubun bir kısmından yaşadığı üzücü olayı yazmasını geri kalanlardan da bir önceki günü nasıl geçirdiklerini yazmaları istendi. Sonuç şaşırtıcı. Evet üzücü olayı yazanların yaralarının daha erken iyileştiği gözlendi. Çünkü yazarak daha mantıklı düşünmeye başladılar ve stresleri büyük ölçüde azaldı. Blog yazmak size ne kazandırır?

Kendinizi İfade Etme Yeteneğiniz Gelişir

Duygularınızı ve düşüncelerinizi yazarak ve yazdıklarınızı okuyarak farkındalık kazanarak yeni fikirler edinirsiniz. Duygu ve düşüncelerinizi yansıtarak da kendinizi daha iyi ifade etmiş olursunuz.

Yazmak Sizi Rahatlatır

blog yazarlığı, blog yazıları, blog yazmak

Yazı yazmanın ruh sağlığı ve psikoloji açısından faydaları tartışılmaz. Yazmayı bir nevi terapi gibi de düşünebilirsiniz. Yazmak ruhsal açıdan insanı olgunlaştırır. Ne güzel demiş Francis Bacon: Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır.

Yazmak Zihin Gelişimi Açısından Önemli

Yazı yazma dil ve zihin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yaratıcılığı arttırıyor.

Blog Yazarak Maddi Kazançlar Sağlayabilirsiniz

Blog yazarı olup sitenizde reklamlara yer vererek okul masrafınızı, yol giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Ücretli blog yazarı arayan sitelerle de çalışarak maddi kazançlar sağlayabilirsiniz. Artık şartlar değişmekte ve yeni iş alanları ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi de yeni nesil iş modeli: Online İçerik Editörlüğü. Hem blog yazarak hem de evinizden içerik editörlüğü yaparak para kazanabilirsiniz.

Bilgi Düzeyinizi Artırır

Blog yazmak için araştırmalar yapıp literatür taraması yaptığınız için bilgi biriminiz artar. Size araştırmacı ruhu kazandırır. Yazmaya devam ettikçe bilgi düzeyinizin ne denli arttığını ve bilgiye aç ve sürekli kendini geliştirmeye çalışan biri olduğunuzun farkına varacaksınız.

sosyal çevre, sosyalleşme, blog yazarak sosyalleşme

Blog Yazarak Sosyal Çevrenizi Genişletebilirsiniz

Blog yazarken bir okuyucu kitlesine sahip olursunuz. Onlar tarafından aldığınız her olumlu geri bildirim sizi çok mutlu edecek ve yazma azminiz artacaktır. Yani anlayacağınız faydaları saymakla bitmiyor. Eğer siz de blog yazarı olmak istiyorsanız hemen blog yazarlığı eğitimine katılarak blog yazmanın kurallarını en iyi şekilde öğrenin. Daha sonra bir blog sitesi açın ve yazmaya başlayın. Bunun faydalarını fazlasıyla göreceksiniz.

Siz de Blogger olmak istiyorsanız Başarılı Blog Yazarı Olmanın Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

  • blog ,
  • blog yazarlığı ,
  • kişisel gelişim ,
  • eğitim
Yorumlar(4)
Yorumlar
5,0
Ortalama Değerlendirme
%100
%0
%0
%0
%0
Değerlendirmeler
E. Ş.
24.Ocak.2019

Blog yazmak gerçekten güzel bir hobi

 

Enstitü
N. Ö.
24.Ocak.2019

Çok güzel bir ifade ve anlatım olmuş. Kaleme aldığınız için teşekkürler..

K. B.
23.Ocak.2019

Bu devirde artık hersey teknolojiyle ilerliyor. Teknolojiye ayak uydurup blog yazmak gerek.

Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

Bitlis Eren Üniversitesinde Hemşirelik okuyor. 4.sınıf öğrencisi. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmakta.

Devamı