AnasayfaBlogBlog Yazmak İçin 5 Altın Kural
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin 5 Altın Kural

17 Temmuz 2019
Blog Yazmak İçin 5 Altın Kural

Blog yazısı yazmak başta çok kolay ve hemen uygulanabilir bir eylem olarak görünebilir. Dijital çağın bizlere sunmuş olduğu onlarca yazı yazma platformu içerisinden bir tanesini seçip blogger olmanın ilk adımlarını atmak gerçekten de kolaydır. Sadece beyaz ve dijital bir sayfa yeterli gerisi bir şekilde gelir.

Oysa blogger dünyası bu şekilde hızlı ve programsız adımlarla başlatılmış ve şimdilerde terk edilmiş, unutulmuş hatta silinmiş bloglar ile dolu. İçerikler ne kadar kaliteli ve samimi olsa da belirli bir rota çıkartılmadığı için yarıda kalmış bloglar internetin karanlık köşelerinde okunmuyor ve oluşun çaresizliği ile baş başa. Blog yazmak isteyenler için ipuçları var mıdır? Elbette var işte 5 altın kural.

Blog Yazısı Konunuzu Seçin

Belirli bir konu seçilmeden yazılmış olan blog yazısı okunma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Hem okuyucuların ilgisini çekebilecek hem de yazarken keyif alabileceğiniz konular seçmeye özen gösterin. Seçtiğiniz konuların çok farklı alanlardan olmamasına da dikkat edin. Her çiçekten bal almaya çalışırken bir süre sonra yolunuzu kaybedebilirsiniz. Birbirleriyle alakasız olan blog yazıları okuyucuların da kafasını karıştırıp bir daha blog sayfanıza uğramamalarına sebep olabilir.

Bloğunuzu Kimsesiz Bırakmayın

Heyecan ve hevesle başlamış olduğunuz blog yazısı yazma macerasına uzun süreli aralar vermek hem sizin bloğunuzdan soğumanıza hem de okuyucularınızın ipi kopan inci taneleri gibi yazılarınızdan uzaklaşmasına neden olur. Blog yazarken kendinize belirli aralıklar belirleyin haftada bir gün gibi. Bu devamlılığı yazma sıklığınıza göre istediğiniz ölçüde şekillendirebilirsiniz. Planlı bir şekilde yayımlanan yeni yazıların okuyucular tarafından merakla beklendiğini deneyimlemenin keyfi ise bir başka.

SEO Kuralları İle Dost Olun

Okuyucuların niceliğini artırmanın yolu organik trafikten geçer. Arama motorları ile blog yazılarınızın iyi anlaşabilmesi de SEO kurallarını doğru uygulamak ile mümkündür. Blog yazısı kaleme alırken okuyucularınızın duygu düşüncelerine değer verdiğiniz kadar arama motorları tarafından anlaşılabilir olmaya da özen göstermelisiniz. 

SEO kurallarını kısaca anlatmak gerekirse blog yazınız için bir anahtar kelime seçin. Bu anahtar kelimeyi yazınızın ana ve ara başlıklarında kullanmaya çalışın. Metninizin uzunluğuna göre toplamda %2 olacak şekilde anahtar kelime yoğunluğu belirleyin. Yazınız için konu özeti yerine geçebilecek kısa bir açıklama kaleme alın ve arama motorları ile arkadaşlığın mutluluğunu yaşayın.

Doğal Olmaktan Korkmayın

Niçin blog yazısı yazmaya başladığınızı unutmamalısınız. Siz duygu ve düşüncelerinizi, bildiklerinizi, söylemek istediklerinizi ve hatta söyleyemediklerinizi bir yerlerde paylaşmak için yazmaya başladınız. Bu samimiyet ve doğallıktan ve okuyucularınızın sizi tanıdığı yazı ruhunuzdan uzaklaşmayın. Her yazınızda kendinize farklı roller biçerek bambaşka karakterler yaratmak için çaba harcamayın. Ne iseniz o şekilde yazın. Yoksa bir süre sonra yazmak sizin için zevkten çok bir işkence halini alabilir. Mutsuz olmamak için ise blog yazmaya son vermeniz işten bile değildir.

Bloggerlar ile Yoldaş Olun

Başarılı bir blogger sadece blog yazısı yazmakla kalmaz. Sürekli araştırır, başka yazılar okur ve başka blog yazılarını ziyaret eder/yeni deneyimler edinir. Aklınızı kendi yazılarınızın yanı sıra diğer blogger yoldaşlarınızın yazıları ile de meşgul etmeyi öğrenmelisiniz. Sizin bilmiyor olduğunuz şeyleri belki sizden daha tecrübeli blogger arkadaşlarınızdan öğrenebilirsiniz. Blogger olma yolunda destek beklemeden önce destek olmaya istekli olmalısınız. Bambaşka blog sayfaları keşfederken kendinizi daha da geliştirmeniz mümkün olabilir.

Blog yazısı yazmak aslında oldukça kolay ve zevkli. Bu konuda başarılı olmak ise zaman istek ve planlılık gerektirir. Gelişen dünyamızda yeni bir alan olan blog yazarlığı zamanla popülerliğini daha da artıracak. Bugün blog yazarlığı freelance yapılacak işler arasında en çok tercih edilen işler arasında. İyi bir blog yazarı olmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsünde yer alan ücretsiz online eğitimler arasından Blog Yazarlığı Eğitimi alın.

Yazar: Feride Şimşek

blog yazısı blog blogger online eğitimler blog yazarlığı freelence planlılık
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster
Blog Yazmak

Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster

02 Ekim 2019
Blog Yazmak İçin Oluşum
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin Gerekenler

30 Ağustos 2019