AnasayfaBlogBill Gates Gibi Zeki Olmak İçin Ne Gerekiyor?
Kişisel Gelişim

Bill Gates Gibi Zeki Olmak İçin Ne Gerekiyor?

07 Eylül 2021
Bill Gates Gibi Zeki Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Her şeyden önce, zeka tek faktörlü bir özellik değildir; sözel anlama, hafıza, uzamsal yetenekler, akıl yürütme ve problem çözme vb. dahil olmak üzere birden fazla zeka türü var. Geçtiğimiz yüzyılda bazı araştırmacılar, Gardner'ın 1983'teki teorisi gibi farklı zeka türleri hakkında teorilerini önerdiler. yedi farklı zeka, Richard J. Shavelson ve arkadaşlarının 1989'daki çalışması ise üç farklı zeka türünü belirtmiştir: dilsel (kelimeler), mantıksal-matematiksel (sayılar) ve bedensel-kinestetik (beden).

Bununla birlikte, 2006'da yapılan daha yakın tarihli araştırmalar, üçten fazla zeka türü olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, 81 ülkedeki 800.000 katılımcının üzerinde faktör analizi kullanarak yedi farklı tür keşfetti; bu, ne kadar denerseniz deneyin doğru bir zeka testi oluşturamayacağınız anlamına geliyor. Bu nedenle, elimizdeki bilgilerden "zeka" dediğimiz şeyi oluşturmak için bir araya getirilen birçok unsurun olduğunu ve bu faktörlerin kişiden kişiye değiştiği sonucuna varıyoruz..

Hepimiz IQ (Intelligence Quotient) ile akademik başarı arasında bir ilişki olduğunu biliyoruz, ancak araştırmacılar, okulu bitiren veya genç yaşta okulu bırakan insanlarla akademik olarak iyi derecede olan insanlar arasında benzerlik buluyor. Hatta bazı araştırmalar zeka ile GPA (Not Ortalaması) arasında negatif bir ilişki olduğunu öne sürüyor, peki zekanın gerçek anlamı nedir?

Zeki Olmak Nedir? Nasıl Zeki Olunur?

Yüksek IQ'ya sahip insanlar, okul sadece akademik başarılarla sınırlı olduğu için başarılı olamayabilir. Örneğin, birçok öğrencinin okuldan sonra eğlenceli bir şey üzerinde çalışmak için yeterli zamanı veya enerjisi yoktur.

Hatta bazıları, gece ders dışı aktivitelerinden döndüklerinde ve eve varır varmaz uykuya daldıklarında bile bitkin olurlar, bu nedenle uyku kaliteleri, dinlendirici bir uyku eksikliği nedeniyle tehlikeye girebilir. Ama çok zeki çocukları eğlenebilecekleri iyi bir ortama koyarsanız, eminim IQ seviyeleri ne olursa olsun, özellikle de onlara kendilerini gösterme şansı verdiğinizde herkes gibi gelişeceklerdir!

Buna iyi bir örnek verecek olursak, tüm zamanların en zeki mucitlerinden biri olan Thomas Edison iyi bir örnek olarak gösterilebilir. 1847'de çok iyi bir okula kabul edildi ve notları üniversiteye girmek için yeterince yüksek olmasa da, seviyesinin üstünde matematik dersleri alırken not ortalaması hep yüksekti ve sınavlardan hep A alıyordu; ancak, Edison'un kötü sağlığı kısa sürede onu 11 yaşında ilkokuldan aldı.

Peki nasıl tarihin en üretken insanlarından biri oldu? İnanılmaz bir IQ seviyesine (161) sahip olduğu için değil, çevresi nedeniyle o yüksek puanları alıyordu. Ailesi, Edison'un okul saatlerinden sonra evinin yakınında bulunan Western Union Telgraf Ofisi'nde araştırmaya katılmasına izin verdi, bu da onu boş zamanlarında icat yapmaya itti. Örneğin "anne" diyebilen bir oyuncak bebek gibi… ve diğer başka şeyler...

Her sesi taklit edebilen bir müzik aleti. Bu icatlar bilim ve teknolojiye olan tutkusunu ortaya çıkardı. Edison, kendisine bir şans verildiği için tarihin en büyük mucitlerinden biri oldu!

Veya başka bir örnek Bill Gates olabilir; 154 IQ'su var ki bu ortalamanın üzerinde ama yine de milyonlarca dolarlık net değeri olan biri için yeterince yüksek değil. Yine de Gates, 1975'te dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft'u kurdu. Bunu, Seattle, Washington yakınlarındaki okula devam ederken yaptı.

Yine, harika genlere veya üst düzey zekaya sahip olmadan böyle bir şeyi başaramazsınız, ancak onu çevresinde daha akıllı insanların olduğu bir ortama koyarsanız bu mümkün. Bill Gates şanslıydı çünkü son sınıf öğrencisinin bilgisayar terminalini her zaman kullanabilirdi. Okulda özel bir şey üzerinde çalışabileceği tesisler var ve çok fazla boş zaman var, o zaman Bill Gates'in başarı olma ihtimali çok yüksek. Çok akıllı olmasa da bu mümkün.

Peki ya ortalamanın altında IQ seviyelerine sahip olan insanlara ne demeli? 110'un altında bir IQ puanına sahip olduklarını varsayalım; bu, kişinin ebeveynlerinden ve öğretmenlerinden daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağı anlamına gelir, ancak etrafındaki tüm bu engellere rağmen hala iyi notlar almayı başarırsa, yüksek puanlarından değil, dayanıklılıklarından dolayı ödüllendirilmelidir. Her yıl A alan akıllı bir çocuğu kötü bir ortama sokarsanız, o bile akademik başarı elde edemez!

Peki birinin zeki olup olmadığını nasıl anlarsınız? IQ seviyenizin ne olduğu değil, beyninizi tam potansiyeliyle kullanıp kullanmadığınızın önemli olduğuna inanıyorum. Her birimizin kendimiz olabileceği alana ihtiyacı var. Özgürlük alanı, insana saygınlık sağlayan yaşam alanı olmalı.

kişisel gelişimzeka bill gates duygusal zeka
Münevver Birol
Münevver Birol
Blog Yazarı

Eğitim Yetkilisi olarak çağrı merkezine yeni başlayan personellere iş başı eğitimleri, çağrı yönetimi ve diğer mesleki eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin önde gelen kargo firmalarından birinde çalıştı ve bu firmada kalite birimi kurdu. Butik çağrı merkezi hizmeti veren acentelere satış eğitimi, kalite ve koçluk destekleri vermeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yapay Zeka Luna İle Tanışın
Teknoloji

Yapay Zeka Luna İle Tanışın

19 Şubat 2020
Microsoft Kurucusu Bill Gates Biyografisi
Başarılı İnsanlar

Microsoft Kurucusu Bill Gates Biyografisi

20 Şubat 2020
Dünyanın En Zenginleri
Haber

Dünyanın En Zenginleri

07 Haziran 2021
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Satranç Eğitimi
5
(44)

Satranç Eğitimi

15 Konu5 Saat
Erdem TuranErdem Turan
700209
Akıl ve Zeka Oyunları Eğitimi
Erdem TuranErdem Turan
550209
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209