Close
Mobil Menu Bars

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Nedir?

24 Mart 2019, 1832 defa okundu.
Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Nedir?
Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği isim olarak farklı görünseler de aslında da içeriklerini tam olarak bilmediğimiz için ikisi arasındaki farkı tam olarak kavrayamıyoruz. Bu yazıda yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği ne iş yapar? Arasındaki farklar nedir? Ve iki mesleğin de sektördeki durumlarından bahsedeceğiz.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisi donanımdan daha çok yazılım bilgisi bulunan kişidir. Sistemli, planlı ve mimari kalıpları kullanarak kullanıcı ihtiyaçlarını bulup çözüm üretir. Mühendisliğin yazılıma uygulanmasıdır. 

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım mühendisi olmak için üniversitelerin yazılım mühendisliği bölümlerinden birinden mezun olunması gerekir. Toplam eğitim-öğretim süresi 4 yıldır.

Yazılım Mühendisi Hangi Ünvanlar ile Çalışır?

Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrencilere "Yazılım Mühendisi Diploması" ile yazılım mühendisliği unvanı verilir. Ayrıca sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim uzmanı, uygulama programcısı veya veri yönetimi ünvanı ile çalışabilmektedir. 

Bilişim eğitimleri nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz verdiği online eğitimler ile bu konuya oldukça destek veriyor. Bilişim dünyası hakkında iç içe olmak isterseniz Yazılım ve Bilişim Eğitimleri de almanız mümkün.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisi çip, analog, sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumludur. Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir.

Nasıl Bilgisayar Mühendisi Olunur?

Bilgisayar mühendisi olmak için 4 yıllık mühendislik fakültesi bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Ayrıca 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü mezunları dikey geçiş yolu ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapabilirler. Ya da son senelerde gelen bir hak ile bilgisayar öğretmenleri de bir sınav ile bilgisayar mühendisi olabilirler.

Bilgisayar Mühendisi Hangi Ünvanlar İle Çalışır?

Eğitimini tamamlamış kişi "Bilgisayar Mühendisliği Diploması" ile bilgisayar mühendisi ünvanını alacaktır. 

Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bilgisayar mühendisi bilgisayarın yapısıyla alakalı tüm dersleri görürken, yazılım mühendisi ise yazılıma odaklanır. Buradan şunu çıkabiliriz. Eğer ben yazılımdan başka alana yönelmem sadece yazılım yapacağım ve bilgisayarın donanımı beni ilgilendirmez diyorsanız tercihiniz yazılım mühendisliği olmalı. Ancak ben yine yazılımcı olacağım ama bilgisayar donanımına da hakim olmak istiyorum diyorsanız veya donanımla ilgili bir konuda çalışmak istiyorsanız tercihiniz bilgisayar mühendisliği olmalıdır.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!