AnasayfaBlogBaşarılı İnsanlardan Tavsiyeler
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler

14 Mayıs 2019
Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler

Eğer “Tutkularını takip et!”, ”% 110‘unu ver!” ve “Kendine dürüst oI!” klişeleri sizi artık etkilemiyorsa, kariyerinize nasıl bir başlangıç yapacağınıza dair taze fikirlerimiz var. Tüm dünyada son derece başarılı kabul edilen ve hayallerini gerçekleştirmiş iş insanlarından en iyi, geleneksel olmayan ve motive edici tavsiyeleri beraber inceleyelim. 

Başarı Sırları Ne?

Marla Beck: Nerede Başladıysanız Oraya Geri Dönemeyeceğinizi Unutmayın.

Marla Beck, Bluemercury CEO’su, Adam Bryant ile yaptığı bir röportajda, sürekli öğrencilerine “Kimse üniversite sonrasında başladığı ilk işine geri dönmez, bu yüzden kendinize ilginç gelen bir şeyler bulun, çünkü ilginizi çeken şeylere daha çok bağlanma eğilimindesinizdir. Sadece gidip onu yapın. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.” diye sürekli hatırlattığını söylemiştir.

Başka bir tavsiyesi ise: Teknolojiyle iç içe olun.

Marla röportajında Byrant’a “Eğer şirketlerin aradığı yetenekler listesine bakarsanız, teknolojide rahatlık seviyesinde bir yetenek aradıklarını görürsünüz.” demiştir.

Stewart Butterfield: Bir Deneysel Tutumunuz Olsun.

Flickr ‘ın kurucusu ve tüm zamanların en hızlı büyüyen iş uygulamalarından biri olan Slack’in CEO’su Stewart Butterfield, genç insanlara tavsiyesini The New York Times habercisi Adam Bryant ile paylaşmıştır:

Stewart, “Bazı insanlar genç yaşlarda tam olarak ne yapmak istediklerini bilir, ancak bunun olasılığı çok düşüktür.” demektedir. “20’li yaşların başında olan insanlar çok ciddiymiş gibi hissediyorum. Gerçekten ciddiler ve genç yaşlarında bazı şeyleri çözmeye çalışmaktansa, birçok şeyi başarmış gibi hissetmek istiyorlar. Bu yüzden onları ileriye, deneysel tutuma doğru itmeye çalışıyorum.”

Marissa Mayer: Bir Şey Alın ve Onu Mükemmelleştirin.

2011 yılında SocialTimes ile yapılan bir röportajda, şimdiki Yahoo başkanı ve CEO’su Marissa Mayer, şimdiye kadar aldığı en iyi tavsiyeyi paylaşmıştır:

Arkadaşım Andre bana, ”Biliyorsun Marissa doğru kararı seçmek için kendine çok fazla yükleniyorsun ve dürüst olmak gerekirse benim burada gördüklerim bu değil. Ben, birçok iyi karar, seçeceğin ve mükemmelleştireceğin bir şeyler görüyorum.” demişti. Galiba bu benim şimdiye kadar aldığım en iyi tavsiyeydi.

T.J. Miller: Çevrenizdeki Herkesten Çok Çalışın.

HBO komedyeni ve yıldızı T.J. Miller, “Silikon Vadisi: Vasat bir yeteneğe ve bir at çenesine sahip olsam bile benim çok işime yaradı.“ diyerek başarıya giden yolu kişisel finans internet sitesi NerdWallet’a açıklamıştır.

Bill Gates: İşleri Basit Tutun.

2009 yılında CNBC ile bir röportajda, Miscrosoft’un kurucusu ve başkanı Bill Gates, Warren Buffet’in işleri basit tutma yeteneğine hayranlık duyduğunu söylemektedir.

Takvimine bakıyorsunuz, oldukça sade. Onunla, işin çekici olduğu ve birkaç basit numara ve gerçekleri bildiği bir vaka hakkında konuşuyorsunuz. Eğer, az karmaşık bir haldeyse, beğeniyor ve yatırım yapmak üzere o işi ve aslında, gerçekten öngörülebilir ve uzun yıllar boyunca çalışmaya devam edebilen bir modeli seçiyor. İşleri rahatlatma yeteneği, gerçekten üzerinde çalışabilir ve çalışmaya değer şeylerin üzerinde çalışmasını, temeli düşünmesini inanılmaz buluyorum. Bu dâhinin özel bir formudur.

Maya Angelou: Kendi Yolunuzu Yaratın.

“The Best Advice I Evet Got” kitabında Katie Couric, yazar, şair, dansçı, oyuncu ve şarkıcı olan Maya Angelou’dan bahsetmiştir:

Babaannem, Bayan Annie Henderson, bana 65 yıldır halen kullandığım bir tavsiye vermişti. “Eğer dünya seni istemediğin bir yola sokuyorsa, eğer önüne bakıyorsan ve sana sunulan hedefi beğenmiyorsan, arkana baktığında ise başladığın noktaya geri dönmek istemiyorsan, yoldan çık. Kendine yeni bir yol yarat.”

Eric Schdmit: Daha Fazla Şeye Evet Cevabını Verin.

“The Best Advice I Evet Got” kitabında Katie Couric, Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt’in danışmanlığından bahsetmiştir:

Bir şeylere evet demenin yolunu bulun. Yeni bir ülkeye davetiye geldiği zaman evet deyin, yeni arkadaşlarla buluşmaya evet deyin, yeni şeyler öğrenmeye evet deyin. Evet, ilk işinizi ve sonrakini ve eşinizi ve hatta çocuklarınızı nasıl kazanacağınızdır.

George Stephanopoulos: Rahatlayın.

“Şu an hakkında endişelendiğiniz neredeyse hiçbir şey sizin geleceğinizi belirlemeyecektir.” “ Good Morning America” programının sunucusu George Stephanopoulos, kişisel finans internet sitesi NerdWallet’a konuştu: “Yol boyunca tutkunuzdan kesintiler vermekten korkmayın. Ama şimdi kenara birkaç dolar ayırmayı da unutmayın.”

Başarılı iş insanlarının tavsiyelerini dikkate alarak kariyeriniz için kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz. İş hayatında başarılı olmanın formülleri kişiden kişiye değişkenlik gösterse de aslında hepsinin temelinde aynı şey yatıyor: İçindeki özgüveni uyandırmak.

Yazar: Emre Ceylan

başarılı insanlar Marla Beck Stewart Butterfield Marissa Mayer T.J. Miller Bill Gates Maya Angelou Eric Schmidt Arianna Huffington George Stephanopoulos Rick Goings
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Aşağılık Kompleksi
Kişisel Gelişim

Aşağılık Kompleksi Nasıl Aşılır?

09 Eylül 2021
Başarılı İnsanları Farklı Kılan 10 Özellik
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanları Farklı Kılan 10 Özellik

13 Mayıs 2019
Bizler Başarılı İnsanlar Mıyız?
Başarılı İnsanlar

Bizler Başarılı İnsanlar Mıyız?

24 Haziran 2019