AnasayfaBlogBaşarılı İnsanlar ve Stratejileri
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlar ve Stratejileri

19 Mart 2019
Başarılı İnsanlar ve Stratejileri

Başarılı insanlar ne yapar da başarılı olurlar? Nasıl bir strateji izlerler? Çok mu zekilerdir? Çok mu hırslı, ya da çok mu çalışkan? Başarı kime, neye göre başarıdır? Bir insan kendini ne zaman başarılı olarak görür ve nitelendirir? Ne zaman ben oldum, evet ben çok başarılı bir insanım der? Çok mu zordur başarılı olmak? Çok mu emek ister? Başarı beraberinde para ve mutluluğu da getirir mi?

Başarılı bir insan olunca mutlu bir insan da olunur mu? Şimdi, tüm bu soruların cevabını düşünelim. Hep birlikte başarının kaynağını bulmaya çalışalım. Başarılı insanların sırlarını çözmeye çalışalım. Nasıl başarılı insanlar olabileceğimizi tartışalım.

Başarılı ve Mutlu Olmak

Hepimiz başarılı ve mutlu birer insan olmak isteriz. Ama mutluluk için de kendimize koyduğumuz ön koşullar vardır. “Şuna sahip olursam, şu kadar başarılı olursam, şu kadar param olursa veya çok zengin olursam ancak mutlu olabilirim.” gibi… Kendimize koyduğumuz bu ön koşullar yüzünden bir türlü mutlu olmayı başaramayız ve içsel mutluluğumuzu sürekli erteleriz. Gerçekten başarılı insanlar mutlu mudur? 

Başarı beraberinde para ve zenginliği, zenginlik de beraberinde mutluluğu getirir mi? Çok para mutluluk getirmez bence bu konuda hemfikiriz. Para bir amaç değil bir araç olmalı. Ancak paranın çok az olması yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği için bizi mutsuz eder. Dış dünyada sahip olduğumuz şeyler sadece mutluluğunun %10’unu etkiler. Geri kalan %90 tamamen bizim içsel mutluluğumuz ve dünyayı nasıl algıladığımızdır. 

İçsel Mutluluk 

Hayat kalitemizi ve hayat başarımızı sadece biz geliştirebilir ve değiştirebiliriz. Çok zeki ve çok yüksek bir IQ’ ya sahip olabiliriz. Ama IQ başarının sadece %25’ini etkiler. Kalan %75bizim iyimserlik seviyemiz azim ve kararlılığımızdır. Başarılı insanlar hayat boyu kararlı bir şekilde öğrenmeye devam ederler ve zamanı iyi değerlendirirler. Diyelim ki çok başarılı insanlar olduk. Bir süre sonra bu bize yetmemeye başlar. Kendimize “Daha çok başarılı olmalıyım, bu başarı artık beni tatmin etmiyor.” deriz. Bunun bir sonu yoktur. 

Her sahip olduğumuzla birlikte ona alışırız ve sonrasında daha fazlasını isteriz. Başarmak bizi mutlu etmeyecekse bizi ne mutlu edecek? Bir şeyi başarmak istiyorsak bu üniversite sınavını kazanmak da olabilir yüksek lisans veya doktora yapmak ya da yeni bir iş bulmak, işinde terfi etmek, İngilizce öğrenmek veya kendi işini kurmak da olabilir. Başarılı insanlar öncelikle o başarmak istedikleri şeyi çok isterler. İstemek derken basit bir istemekten bahsetmiyorum. Gönülden istemeli ve başaracağımıza inanmalıyız. 

İnanç Bizi Başarılı Kılar Mı?

Sadece inanç ve istek başarıyı getirmez. İstemenin yanında çaba sarf etmek de gerekir. Bir şeyi çok istiyorsak ve inanıyorsak ama çaba sarf etmeyip o işe emek vermiyorsak hiçbir anlam ifade etmez. Eksiklerimizi bilmeli ve kendimizi bu yönde geliştirmeliyiz. Kişinin başarı elde edebilmesi için kendi yolunu bulması gelir.

Başarı hem de mutluluk peşinde koşan bireylerin doğru yolu bularak bu yolda emin adımlarla ilerlemesi sağlanır. Hedeflerden diğeri ise kişinin bu yolda kendine güven kazanmasıdır. Başarının Şifresi eğitimi bireylerin özgüvenini yükselterek kendi yönünü bulması hedeflenmektedir. Özellikle başka kişilerin hem başarıyı hem de mutluluğu nasıl elde ettiği araştırılır.

Başarının şifresi eğitimi nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitim programları arasında bu eğitim yer alıyor. Üstelik sertifika destekli. İstikrarlı bir şekilde çalışmaya ve emek vermeye devam etmeliyiz. İrademizi ortaya koymalı ve karşımıza çıkan engelleri görmemeliyiz. Ancak ve ancak bunları yaparsak başarılı insanlar oluruz. Böylelikle başarmanın, başarının verdiği hazzı yaşarız kalbimizde, aklımızda ve ruhumuzda.

Yaptığın en küçük harekete bile kalbini, aklını ve ruhunu kat. Başarının sırrı budur.” Swami Sivananda.

Yazar: Berrak Kurtbay

başarıbaşarılı insanlarbaşarılı insanbaşarının şifresi eğitimhedef özgüven
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Başarılı İnsanlar Cezalandırılıyor Mu?
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlar Cezalandırılıyor Mu?

12 Ekim 2018
Başarılı İnsanların Bilinen 12 Özelliği
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanların Bilinen 12 Özelliği

06 Eylül 2021
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat