AnasayfaBlogBale Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bale Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

24 Mayıs 2021
Bale Öğretmeni

Dansa ilgisi olan birçok kişinin bale ile ilgilendiği görülmektedir. Pek çok aile çocuklarının bale eğitimi almasını ister. Bale eğitimi aldırmak için de bale öğretmenine ihtiyaç duyulur. Baleye dair tüm bilgi birikimini ve yeteneklerini karşısındaki kişiye aktaran, öğreten kişi bale öğretmeni olarak adlandırılır. Bale öğretmeni unvanı ile hem okullarda hem de özel ders programları ile eğitimler verirler. Temel dans ve bale becerileri konusunda belirlenen zaman dilimi içinde öğrencileri ile bilgilerini paylaşırlar.

Bale öğretmeni olmak isteyen kişiler için ilk şart bale şartlarına uygun olmaktır. Bunun için profesyonel bale eğitimi vermek isteyen bale öğretmenleri, bale alanında sertifika ya da diploma sahibi olmalıdır. Kazandıkları diploma sayesinde tüm eğitim kurumlarında öğretmen kimliği ile eğitim verebilirler. Sertifika ise sadece özel kurumlarda geçerlidir.

Yazımızda bale öğretmeni nedir? Bale öğretmeni ne iş yapar? Bale öğretmeni olma şartları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Bale Öğretmeni Nedir?

Bale öğretmeni, dansçı adayının bir öyküde bulunan karakterin duygu ve düşüncelerini müzik ile beraber beden hareketleri eşliğinde sahnede canlandırmasını sağlayan kişilere verilen addır. Bu doğrultuda temel dans ve bale becerilerinin öğrenciye kazandırılması için bale öğretmenine önemli sorumluluklar düşmektedir.

Bale öğretmeni, çalışmaya devam ettiği kurumun araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak eğitim sürecini yürütmekten sorumlu kişidir. Dans eğitimi verdiği öğrencilerin verimli ve kaliteli bir şekilde dansla ilişki kurmasına yardımcı olan bale öğretmeni, bunun yanında öğrencilerinin gelişimlerini takip eder ve daha üst seviyede eğitim almaları konusunda onlara gerekli yönlendirmeleri yapar.

Bale öğretmeni olmak isteyen kişilerin üniversitelerde yer alan konservatuvarların Bale bölümünden mezun olmaları gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen onaylı sertifika programları bulunmaktadır. Bu sertifika ile bale öğretmenliği yapılabilse de bu eğitimler aracılığı ile bale öğretmeni olarak atanmak mümkün değildir. Bale öğretmenleri kendi dans merkezlerini de açabilir.

Bale Öğretmeni Ne İş Yapar?

Milli Eğitim Bakanlığının onay verdiği dans kurumlarında, okullarda ya da dans eğitim merkezlerinde bale eğitmenliği yapan bale öğretmenleri, öğrencilerinin bale ile tanışmasını sağlar. Dansçı adaylarının bedenlerinin baleye uyumlu halde çalışması için gerekli çalışmalar yürütür. Bunun yanında öğrencilerinin müzik ve ritim duygusunun gelişmesine de katkıda bulunur. Bale öğretmeninin temel görevleri arasında bale sanatında öğrencinin canlandıracağı role ruh ve beden olarak bir bütün şeklinde sunmasını sağlamaktır. Prova çalışmaları ile bale becerilerini geliştirir. Gösteri ve etkinlik programları hazırlarken, müzik ve kostüm belirlemelerine de yardımcı olur. Yarışmalara katılmak isteyen adaylar için süreçleri takip eder ve onları bu yolculukta hem birikimi ile hem desteği ile yalnız bırakmaz. Bale öğretmenlerinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

  • Öğrencilerine, canlandırmakta oldukları rolün duygu ve düşüncelerini anlama ve aktarma kabiliyeti kazandırmayı hedefler.

  • Ekip halinde prova çalışmaları düzenler ve bu çalışmaları yürütür.

  • Gösteri ve etkinlikler hazırlar.

  • Gösteri sırasında kullanılacak müzik ve kostüm gibi unsurları öğrenciler ile birlikte belirler.

  • Mesleki alandaki gelişmeleri takip eder ve bu doğrultuda öğrencilerini gelişmesine destek olur.

  • Öğrencilerini, bale alanındaki yarışmalara katılması konusunda cesaretlendirir ve onları söz konusu yarışmalara en iyi şekilde hazırlamakla yakından ilgilenir.

Bale Öğretmeni Maaşları

Bir öyküde bulunan karakterin, dansçıya duygu ve düşüncelerini müzik eşliğinde vücut hareketleri ile beraber sahnede canlandırmasını sağlayan kişiye bale öğretmeni ismi verilir. Temel dans ve bale becerilerinin öğrenciye kazandırılmasıyla görevlidir. Görev aldığı kurumda bulunan araç, gereç ve ekipmanlarını kullanır ve bir eğitim sürecini yürütmeyi amaçlar. Dans eğitimi vermiş olduğu dansçı adayların verimli ve kaliteli bir şekilde dansla ilişki kurmasını sağlar. Öğrencilerinin gelişimlerini yakından takip eder ve daha üst seviyede eğitim almaları için onları doğru bir şekilde yönlendirir.

Bale öğretmenleri; kreşler, özel okullar, bale okulları, halk eğitim merkezleri gibi alanlarda iş bulma imkanına sahip olduğu gibi kendi dans merkezini de kurma şansına sahiptir. Kurumlar kişilerin maaşlarını belirlerken, eğitim ve tecrübelerini dikkate alır. Bunun yanında çalıştıkları kurumun sahip oldukları özellikler de aldıkları maaşı etkiler. Özel kurumlarda ve kamu kurumlarında kazançlar değişiklik gösterebilir. Bale öğretmeni maaşlarını inceleyelim.

  • İşe yeni başlamış bir bale öğretmeni en düşük 3.200 TL maaş alır.

  • Bir süre deneyim kazanmış bir bale öğretmeni ortalama 3.750 TL maaş almaktadır.

  • Uzun yıllar tecrübe kazanmış bir bale öğretmeni en yüksek 4.500 TL gelir elde eder.

Bale Öğretmeni Nasıl Olunur?

Bale öğretmeni olmak isteyen kişiler öncelikle alacakları eğitimi araştırır. Bale öğretmen adayları, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren konservatuarların Bale bölümünden mezun olmaları şartı ile meslek mensubu olabilir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sunulan onaylı sertifika programları ile de bale öğretmenliği yapma imkanı elde ederler. Ancak bale öğretmeni olarak atanabilmek için 4 yıllık lisans mezunu olma şartı vardır. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifikalar ile sadece özel kurumlarda görev yapabilirler.

Üniversitelerin konservatuar bölümünde eğitim alabilmek için yetenek sınavlarına başvurmaları ve başarılı olmaları gerekir. Ayrıca sınava başvurabilmek için de mesleğin gereklerinden olan uygun vücut yapısına sahip olmaları istenir. Ezgileri ve ritimleri ayırt etme yeteneğine sahip olmaları da oldukça önemlidir. Uzun ve yorucu çalışmalar içinde olacağı için sabırlı olması, yaratıcılık özelliğine sahip olması, yönergelere uygun davranması gerekir. Mülakat esnasında ise bale eğitimi ve mesleğinde ihtiyaç duyulan özellikler açısından herhangi bir sorununun olmaması gerekir. Ayrıca gereken özelliklere sahip olması da oldukça önemlidir. Konservatuvarların Bale bölümlerinde, bu alanla ilgili teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Bale öğretmenliği bölümünde verilen derslerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir. Klasik Bale, Pas De Deux, Repertuar, Estetik, Dans Kompozisyonu, Eğitim Psikolojisi, Çağdaş Dans, Bale Mimiği, Sahne Birlikte Uygulama, Bale Tarihi, Bale Analizi, Bale Notasyonu gibi temel dersler.

Bale Öğretmeni Kimdir?

Bale öğretmeni, öğrencisinin bir öyküde bulunan karakterin duygu ve düşüncelerini müzik ile beraber beden hareketleri eşliğinde sahnede canlandırmasına yardımcı olan ve öğreten kişidir. Bu doğrultuda temel dans ve bale becerilerinin öğrenciye kazandırılmasında meslek mensuplarına önemli sorumluluklar düşer. Öğretmen, çalışmakta olduğu kurumun araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak bir eğitim yılı içinde tüm üstlenmesi gereken görevleri yerine getiren kişidir.

Bale Öğretmeninin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bale öğretmeni, dansçı adaylarına canlandırmakta oldukları rolün duygu ve düşüncelerini anlama ve aktarma kabiliyeti kazandırmak için çalışmalar yürütür. Ekip halinde prova çalışmaları düzenler ve bu çalışmaları yürütür aynı zamanda gösteri ve etkinliklere de hazırlar. Gösteri esnasında kullanılacak müzik ve kostüm gibi unsurları öğrencileriyle beraber belirler ve mesleki alandaki gelişmelerini yakından takip eder.

Bale Öğretmeni Olmak İçin Hangi Şartlar Aranır?

Bale öğretmen adayları, üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitim veren konservatuarların Bale bölümünden mezun olmaları şartı ile öğretmen olabilir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından verilen onaylı sertifika programları sayesinde bu alanda öğretmenlik yapma imkanı elde ederler. Ancak kamu kurumlarına atanabilmek için 4 yıllık konservatuvar lisans mezunu olma şartı aranır.

bale öğretmeni nedir bale öğretmeni ne iş yapar bale öğretmeni maaşları bale öğretmeni nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.