AnasayfaBlogBağımsız Çalışma Modeli: İçerik Yazarlığı
Blog Yazmak

Bağımsız Çalışma Modeli: İçerik Yazarlığı

03 Eylül 2019
Bağımsız Çalışma Modeli: İçerik Yazarlığı

Son araştırmalar gösteriyor ki iş hayatında kadınlar hâlâ kendilerine hak ettikleri gibi bir yer bulamıyor. Bu durumun çeşitli nedenleri içinde barındırdığı görülüyor. Eğitim durumları ne olursa olsun birçok kadın özellikle çocuk sahibi olduktan sonra kariyerine ara veriyor. 

İş Hayatında Kadınlar

Kazancının bakıcı ve temizlik masraflarına gittiğini, zamanını yollarda veya mesaide harcadığını gören ve tam zamanlı çalışma günlerinden, tam zamanlı anneliğe geçiş yapan kadınların sayısı hiç de az değil. Peki ya kadınlar, evinde hem çocukları ile ilgilenip hem de çalışma imkânı bulabilselerdi?

Gelişen teknoloji birçok alanda değişim ve dönüşümü de beraberinde getiriyor. Günümüzde alışveriş, sosyal aktiviteler, seyahat alışkanlıkları ve eğitim gibi çalışma hayatı da yeniden şekilleniyor. Evleri ve çocukları ile ilgilenirken aynı zamanda sahip oldukları bilgi birikimlerini ve tecrübelerini kullanarak ev ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlar için yepyeni bir çalışma modelinden söz ediyoruz: içerik yazarlığı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe değer kazanan online içerik yazarlığını inceleyelim.

İçerik Yazarlığı Nedir?

Home ofis, freelance veya içerik üretim ajansları ile çalışan kaliteli ve nitelikli içerik üreten yazarlar online içerik yazarı olarak tanımlanıyor. Dünyada ve ülkemizde web dünyasının dönüşümü ve e-ticaret hacminin artması içeriğe olan ihtiyacı artırıyor. 
Dünya nüfusunun %47.3’nün e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yaptığını düşünürsek içerik yazarlığının yükselişe geçmesi kaçınılmaz görünüyor.

İçerik yazarlığı yapabilmek için teknik olarak ihtiyacınız olanlar ise yazı yazabileceğiniz bir bilgisayar ile araştırma yapabileceğiniz ve yazılarınızı paylaşabileceğiniz internet bağlantısı.  Sonrasında şirketlerin Web sayfalarında yer alan kurumsal hizmet ve ürün bilgileri ile ilgili içerikler yazabileceğiniz gibi e-ticaret sitelerinin ürün ve kategori açıklamaları için ihtiyaç duyulan içerikleri de üretebilirsiniz. 

İçerik Ajansları ile Çalışmak

Son yıllarda popüler olan yeni nesil iş modeli online içerik editörlüğü yapmak için içerik ajanslarıyla çalışmaya karar verdiğinizde hem yazarlığa kabul aşamasında hem de çalışma sürecinde işinize yarayacak bazı detaylar var.

İçerik ajansları ile çalışırken nelere dikkat edilmeli?

Dil ve anlatım kurallarına hâkimiyet, imla kurallarına dikkat, metinde bütünlük oluşturma becerisi ve gelen taleplere uygun nitelikte içerikler üretme gibi detaylar içerik üreticisi için çok önemlidir. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer bir konu da uzmanlık alanınız dışında da taleplerle karşılaşabileceğiniz. İçerik üreteceğiniz konu veya ürünler çeşitlilik göstereceğinden araştırma yapmanız başarınızda önemli bir etken oluyor.

Zaman ve Mekandan Bağımsız Çalışmak İsteyenler için Fırsat

Bu yeni iş modeli öğrenciler, metropollerde yaşayan ve işe gidip gelirken trafikten bunalanlar, kapalı ofis ortamlarından sıkılanlar için bağımsız çalışma fırsatı sunuyor. Özellikle home ofis çalışma imkânı arayan kadınları da yeniden ekonomik özgürlüklerine kavuşturacağı öngörülen online içerik yazarlığı birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

  • Günde kaç saat çalışacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

  • Hangi saatler içinde çalışacağınıza siz karar verirsiniz.

  • İstediğiniz yerde bağımsız olarak çalışırsınız.

  • Hangi konuda içerik yazacağınızı seçebilirsiniz.

  • Ne kadar kazanmak istiyorsanız o kadar içerik üretirsiniz.

Nitelikli içerikler talep eden ciddi ve tatmin edici ücretler veren içerik yazarlığı siteleri ile çalışmaya başladığınızda sıkıcı çalışma koşullarının dışına çıkarak kendi konfor alanlarınızda, sıra dışı bir mesleği yapıyor olmanın keyfine varabilirsiniz. Kendinizi sürekli geliştirme imkânı bulacağınız içerik yazarlığı geleceğin de en popüler meslekleri arasındaki yerini şimdiden almış bulunuyor.

İş hayatında kadınlar için de yepyeni bir seçenek olan bu çalışma modeli hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak doğru hedef belirlemek doğru ajanslarla çalışmak, kendinizi bu alanda geliştirmek için eğitim alabilirsiniz. İçerik yazmak özgürlüktür. Öncelikle bir alanda uzmanlaşmak isteyenlerin bu alanda eğitim alması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir.

İçerik yazarlığı için hangi eğitimi almak gerek?

İçerik yazarı olmak için içerik editörlüğü eğitimi almak gerekir. Bunun için İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesindeki ücretsiz online eğitimler programlarının fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. 

Yazar: Müge Yaprak Özgöksal

içerik yazarlığı içerik içerik editörlüğü online eğitimler eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online İçerik Yazarlığı Nedir?
İçerik Yazarlığı

Online İçerik Yazarlığı Nedir?

11 Kasım 2019
İçerik Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

İçerik Pazarlama Nedir?

27 Aralık 2019