AnasayfaBlogAR-GE ve Kalite Uzmanı
Meslekler

AR-GE ve Kalite Uzmanı

03 Mayıs 2021
AR-GE ve Kalite Uzmanı

Son yıllarda yıldızı en çok parlayan, kariyer planı yapanlar için ilgi çekici hale gelen ve kurumlar tarafından da dikkat çekici şekilde yapılandırılan departmanlardan biri AR-GE bölümüdür. AR-GE bölümü kurumların organizasyon ihtiyaçlarını karşılarken, yeni ürün geliştirme başta olmak üzere kurum gelişiminde fark yaratacak her türlü prosedürü yönetmekle yükümlüdür. Bu bağlamda çalışmaları yürütecek personele olan ihtiyaç ta her geçen gün artmaya devam etmektedir.

AR-GE ve kalite uzmanı; çalıştığı kurum ya da araştırma kuruluşunda, yeni teknolojilere uygun ürün, materyal veya yazılım geliştirmek için araştırma yapan kişilere verilen addır. Gelişen teknolojileri yakından takip etmeli, değişen talepleri doğru değerlendirmelidir. Kurumun ihtiyaçlarına yönelik, yenilikçi fikirler üretmelidir.

AR-GE ve kalite uzmanı nedir? AR-GE ve kalite uzmanı ne iş yapar? AR-GE ve kalite uzmanı maaşları nedir? Gibi sorularınıza açıklayıcı yanıtlar bulabileceğiniz bir yazı ile karşınızdayız.

AR-GE ve Kalite Uzmanı Nedir?

Dinamik bir yapıya sahip olan AR-GE bölümü; ürün, materyal veya yazılım geliştirmek üzere denetleme, araştırma, tartışma, eleme gibi bütün çalışmaları yürütmekle yükümlüdür.

Üniversiteler, sanayi kuruluşları, araştırma kurum ve kuruluşları bu alanda çalışmaların görüldüğü başlıca yerlerdir. Çalıştığı kurum ve kuruluşların gelişen teknoloji şartlarına uygun bir şekilde yeni ürün, yazılım, araç ve gereç gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere araştırma yapan kişi ya da kişiler Ar-Ge ve kalite uzmanı unvanına sahiptir.

Son yıllarda özellikle Endüstri, Kimya, Matematik ve Malzeme-Metalurji mühendislerinin oldukça fazla ilgi gösterdiği bir bölümdür. İlerleyen dönemlerde birçok sektörde öncülük etmeyi sürdüreceği görülmektedir. Kariyer yaşamınıza Ar-Ge ve Kalite uzmanı olarak yön vermek istiyorsanız; sınırlarınızı zorlamalı ve kendinizi sürekli geliştirmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ediyoruz.

Lisans eğitimi dışında Ar-Ge ve kalite uzmanı olmak istiyorsanız, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı hizmet veren Ar-Ge ve kalite uzmanlığı sertifikası sunan kurslardan herhangi birine kendi isteğiniz doğrultusunda müracaat ederek, kendinizi bu alanda geliştirme fırsatı da elde edebilirsiniz. İşverenler kurumlarında çalıştıracakları Ar-Ge ve kalite uzmanında bazı önemli nitelikler de arar. Bu nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Problem çözme becerisi gelişmiş olan adaylar, diğer adaylara göre bir adım önde değerlendirilir.

 • Takım çalışması içinde odaklanabilme becerisi sergilemelidir.

 • Çözüm odaklı yaklaşım sergilemeleri oldukça önemlidir.

 • Stres yönetimi yapabilecek şekilde kendini geliştirecek eğitimlere katılmış olması önemlidir.

 • Yeniliklere ve gelişmeye ve yeni teknolojileri takip etmeye yatkın olmalıdır.

 • Analitik düşünme becerisine sahip olmaları beklenir.

 • Disiplinli ve titiz bir çalışma sergilemeleri beklenir.

 • Güçlü bir iletişim becerisi sergilemesi beklenir.

 • Yabancı dil bilmesi özellikle de iyi derecede İngilizce bilmesi gerekir.

 • Microsoft Office programlarına hakim olmaları da oldukça önemlidir.

AR-GE ve Kalite Uzmanı Ne İş Yapar?

AR-GE ve kalite uzmanı çalıştığı kurumun özelliklerine uygun olacak şekilde çeşitli görevler üstlenir. Gelişen teknoloji ve değişen talebe uygun olacak şekilde yeni ürün tasarımı yapar. Hazırlamış olduğu projeyi yönetime sunmakla sorumludur. Projenin yönetim tarafından kabul edilmesi durumunda, ürünle ilgili gerekli testlerin yapılmasını sağlamaktan da sorumludur. Ürünün üretilme süreci için gerekli prosedürün oluşturulmasını ve takip edilmesini sağlar. Ar-Ge ve kalite uzmanı; değişik, yenilikçi projeleri çalıştığı kurum ve kuruluşların çıkarlarına uygun olacak şekilde tartışarak ve eleyerek çalıştığı kurum onayına sunar. Tüm bu önemli görevleri üstelenen AR-GE ve kalite uzmanının temel görev ve sorumluluklarını aşağıda sıraladık.

 • Teknoloji, yazılım dilleri, endüstri, ürün ve nesne gibi her geçen gün gelişmekte olan şeyleri yakından takip eder ve bütün bu gelişmeleri projelendirmekle görevlidir.

 • Kurumun ya da kuruluşun bütün çalışanlarının ISO kalite sistemlerine uyumlu olarak çalışmasını sağlamaktan sorumludur.

 • Arz talep ilişkisini dengelemek ve pazarlama departmanıyla ortak çalışmalar içinde olmak ta önemli görevleri arasındadır.

 • Yıllık, aylık, haftalık rapor düzenler ve bunları yakından takip eder.

 • Çalıştığı kurumun bütçesine uygun araştırmaları devam ettirir.

 • Şirket içi performansı arttıracak şekilde kurum çalışanlarına programlar düzenler.

AR-GE ve Kalite Uzmanı Maaşları

AR-GE ve kalite uzmanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Günümüzde çok sayıda kurumsal firmanın AR-GE departmanı bulunmaktadır. AR-GE ve kalite uzmanları, bu departmanlarda kolay bir şekilde iş bulabilmektedir. Özel ve kamu alanında çok sektörde iş bulabilirler. Kamu alanında yer almak isteyen uzmanların, KPSS’ndan geçerli puan aldıktan sonra açık olan pozisyona başvurması gerekir. AR-GE ve kalite uzmanının maaş kazancı; sektöre, kuruma, tecrübeye, çalışma koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. AR-GE ve kalite uzmanının eğitim seviyesi, kişisel özellikleri ve kendini geliştirme çabası da maaşların belirlenmesinde etkilidir. AR-GE ve kalite uzmanının kazandığı maaşları detaylı olarak inceleyelim.

 • İşe yeni başlayan AR-GE ve kalite uzmanının 3.300 TL maaş kazandığı görülmektedir.

 • Zamanla tecrübe sahibi olan bir AR-GE ve kalite uzmanını ortalama 5.200 TL kazanmaktadır.

 • Uzun yıllar tecrübe sahibi olmuş AR-GE ve kalite uzmanının kazancı en fazla 7.800 TL gelir elde etmektedir.

AR-GE ve Kalite Uzmanı Nasıl Olunur?

AR-GE ve kalite uzmanı olmak için öncelikle gerekli eğitimlerin tamamlanması gerekir. Kurumların uygun pozisyonları takip edilir ve açık pozisyonlara göre iş başvurusu yapılır. AR-GE ve kalite uzmanı 4 yıllık lisans eğitimlerinden, çalışmak istediği sektörle alakalı; kimya, eczacılık, mühendislik gibi programlarından mezun olması beklenir.

Bu eğitim tamamlandıktan sonra farklı kurum ve kuruluşlar tarafından sunulan kurslara katılabilirler. Kurs eğitimleri tamamlandıktan sonra AR-GE ve kalite uzmanlığı sertifikası almaya hak kazanırlar. Bu kurslar yaklaşık bir ay aralığında eğitim vermektedir. Bu bir aylık eğitim süreci tamamlandıktan sonra Ar-Ge ve kalite uzmanı olmak isteyen kişiler sınava tabi tutulmaktadır. Sınavı başarıyla geçen kişilere Ar-Ge ve kalite uzmanı sertifikası verilir. Kişi almış olduğu sertifikayla istediği kurum ve kuruluşlara müracaat etme hakkı elde eder. AR-GE ve kalite uzmanlarının, Microsoft Office programlarını iyi derecede kullanmaları ve yine iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekmektedir.

AR-GE ve kalite uzmanı AR-GE ürün sertifika lisans AR-GE ve kalite uzmanı nedir AR-GE ve kalite uzmanı ne iş yapar AR-GE ve kalite uzmanı maaşları AR-GE ve kalite uzmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satışta Lider Yöneticilik ve Ekip Çalışması
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209