Close
Mobil Menu Bars

Anlayarak Hızlı Okuma

10 Temmuz 2019, 4071 defa okundu.
Anlayarak Hızlı Okuma
anlayarak hızlı okuma, hızlı okuma, okuma, sesli okuma, seslendirme, göz atma,

Günümüzde bilgiye hızla ulaşma ve öğrenme çok önemli hale gelmiştir. Anlayarak hızlı okuma teknikleri ile okumaya başladığımız andan itibaren edindiğimiz yanlış okumadaki alışkanlıklarımızı terk edebiliriz. Edinilen yeni alışkanlıklarla daha süratli ve daha iyi anlayarak hızlı okuma mümkün olacaktır.

Yavaş Okuma Yok Oluyor

Bu eğitim yavaş okumanın frenlerini ortadan kaldırıp anlayarak okumayı ön görürü. Ayrıca bilinçaltı öğrenme teknikleri ile öğrenilenleri kolayca uygulayabilmeyi sağlar. Okuduklarınızı anlayabiliyorsanız okumak faydalıdır. Yazı icat edildiğinden beri yoğun okuma bugünkü kadar önem kazanmadı. Yaşadığımız çağa çabuk okumak ve okuduğumuzu anlamak artı bir değer katar. Tabii ki ne kadar hızlı okuduğumuz değil okuduklarımızdan ne kadarını anladığımız önemli. 

Çünkü beklentilerimizi karşılamayan bir hızlı okuma, satırların üzerinde gözümüzle seyahat yapmaktan başka bir işe yaramaz. Günümüz teknolojileri bilgiyi süratle ve kolay bir şekilde yayma/paylaşma olanağı veriyor. İster işimizin gereği ister edebi anlamda olsun zamanımız hiç yeterli gelmemekte. Durum böyle olunca hem okumamızın hızını arttırma hem de okuduklarımızı çok daha çabuk anlayabilme ve içselleştirebilme fazlasıyla önem kazanmaya başladı.

Hızlı Okuma Nereden Çıktı?

2. Dünya savaşı sırasında askerlerin düşman işaretlerini takip ederken gözlerini bir sağa bir sola çevirdikleri için algılarının arttığı fark edilmiş. Bunun üzerine İngiliz bilim adamları Katistostop adlı cihazı üretmişler. Bu cihazla yapılan göz egzersizleri okuduklarını anlama ve hız kapasiteleri artmasına yol açmış. Böylelikle bu eğitimin de temelleri ortaya çıkmış.

Ülkemize ise 70’li, 80’li yıllarda siyasi liderler Süleyman Demirel, Turgut Özal ve Adnan Kahveci sayesinde gelmiştir. Yarım saatlik kahvaltı süresinde bütün gazeteleri okuyabilen Süleyman Demirel’e bunun nasıl olduğu sorulduğunda yurt dışında aldığı anlayarak hızlı okuma eğitiminden kaynaklandığını söylemiş. Bunu öğrenen birkaç eğitimci yurt dışına gidip bu eğitimi alarak Türkiye’de de uygulamaya başlamış. 

Hızlı ve Anlayarak Okuma Teknikleri Neler?

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir sorusunun cevabını bulmak istiyorsanız hızlı ve anlayarak okumanın gerekliliğinin farkına vardığınızı söyleyebiliriz. Okurken geçirdiğiniz sürenin çok azıyla daha iyi anlaşılabilen metin miktarına ulaşmayı herkes ister. Aslında şimdiki hızımızın çok daha fazlasını okuyabilir ve her zamankinden çok daha iyi anlayabiliriz. Bunu başarmak için üstün yetenekli olmak gerektiği ise tamamen yanlış bir düşüncedir. Başarmanın sırrı okurken anlayarak okuma tekniklerini kullanabilmekte.
Tekniklere geçmeden önce test yapılmalıdır. Bu test ile beynimizin veriyi işleme kapasitesi okuma/anlama oranı ve kelime kapasitemiz tespit edildikten sonra yol haritası çizilir. Bu eğitimin en önemli yanı ise egzersizlerdir.

Göz Egzersizleri Neler?

Bu egzersizler göz kaslarını kuvvetlendirerek, algımızın artmasına sebep olmaktadır.

 • Dairesel hareketler,
 • Yıldız çizme,
 • Sonsuzluk işareti,
 • Duvarda düz ve ters 8 rakamını çizme,
 • İki elimizi omuz hizasında tutup gözlerimizle süratli bir şekilde bir sol ele, bir sağ ele bakma vb.

Teknik Uygulamalar

 • Ön okuma ve göz atma
 • Konu ne?
 • Metinde nelerden bahsediliyor?
 • Yazının gelişimi nasıl?
 • Ön plana çıkan noktalar neler?
 • Amaç saptama
 • Metni okumadaki amacımız?
 • Bu okumadan ne öğrenmeyi amaçlıyorum?
 • Metindeki konu hakkında neler biliyorum?

Yapılmaması gererekenler ise sesli okumak ve iç sesimiz ile seslendirme. Yukarıda anlatılan ön hazırlık çalışmaları ve dikkat edilmesi gerekenler okumadaki hızımızı ve anlayışımızı kuvvetlendirecektir. Bu eğitim akademisyenler, yoğun araştırma yapanlar ve zaman darlığından şikâyet eden profesyonellerin tercihidir.

Anlayarak alınan bilgi insana güç katar ve bilgiyi kullanmak ise süper güçlü yapar. Eğer sizde anlayarak hızlı okuma konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz İstanbul İşletme Enstitüsü’nün ücretsiz online eğitimler veriyor. Kurumdan alacağınız Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi size bu konuda fayda sağlar.

Yazar: Nevin Oktay
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Muharrem Polat
13 Aralık 2019
5.0

Anlayarak hızlı okuma eğitimi sayesinde 1 ayda bitirdiğim romanları 1 haftada bitirebiliyorum teşekkürler