Close
Mobil Menu Bars

Animasyon ve Oyun Tasarımı Nedir?

19 Nisan 2020, 2282 defa okundu.
Animasyon ve Oyun Tasarımı Nedir?
animasyon ve oyun tasarımı, animasyon, oyun tasarımı, 3d, oyun tasarımcısı, animasyon teknikleri, oyun programlama

Animasyon ve oyun tasarımı, günümüzde iç içe geçmiş olgulardır. Bu iki kavramı ayrı ayrı ele alarak aralarındaki ilişkiyi daha net anlamak mümkün. Kelime anlamıyla animasyon; birkaç resmin arka arkaya ve yeterli hızda gösterilmesiyle elde edilen hareketli görüntü anlamına gelmektedir. Bu işlemi gerçekleştirenlere animatör ya da animasyon sanatçısı denilmektedir. Animasyon için kısa ve öz olarak canlandırma sanatı da denilebilir. İlk animasyonlar kağıt üzerine çizilen resimlerin hızlıca gösterimi şeklinde yapılmaktaydı. Ama günümüz teknolojisi, animasyon konusunda da çığır aşan yeniliklere kavuştu. Artık bilgisayar teknolojisi sayesinde hem vektör hem piksel tabanlı animasyonlar daha kolay ve gerçekçi yapılabilmektedir. Özellikle kısa animasyon filmler ile birçok yerde karşılaşmak mümkün. Elbette bunların başını dijital reklamlar çekiyor.

Animasyon ve oyun tasarımı günümüz yeni nesil iş kolları arasında giderek popüler olmaktadır. Şimdi bu iki kavramı daha yakından tanıyalım;  meslek seçimi ve kariyer  olarak bu konuda ilerlemek isterseniz neler yapabileceğinize göz atalım.

Animasyon Ne Demek?

Aslında animasyon için sinema, resim, heykel gibi birçok farklı disiplini buluşturan bir sanat dalıda denebilir. Animasyon tasarımlarının hazırlık süreci genel olarak şunları içermektedir: karakter tasarımları, storyboard, pilot ses kayıtları ve layout aşaması. Animasyon film yapımı teknolojinin gelişimi ile paralel ilerlemektedir.

animasyon ve oyun tasarımı, animasyon, oyun tasarımı, 3d, oyun tasarımcısı, animasyon teknikleri, oyun programlama

Gelişen yazılım ve bilişim teknolojileri, animatörlerin bilgisayarlarda daha az zamanda daha kaliteli içerik oluşturabilmesini mümkün hale getirmektedir. Animasyon teknikleri; 2B animasyon, cut - out animasyon, stop motion, rotoskopi, 3B animasyon, motion capture, prosedürel animasyon ve 3D animasyon şeklindeki tekniklerle kategorize edilebilir. Peki, animasyon nerelerde kullanılır? Animasyonlar birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan belli başlıları şöyle sıralanabilir. Reklam, tanıtım, müzik klipleri, canlandırma filmi, gerçek zamanlı film (görsel efekt veya anime karakter olarak), dijital oyun, interaktif medya, uçuş vb. teknik simülasyonlar, mimari ve proje uygulama görselleştirmeleri, müzik, dans ve performans sanatları vb.

Başlıca Animasyon Teknikleri

Geleneksel 2B Animasyon: 2 boyutlu animasyon tekniğinin diğer adı geleneksel animasyon tekniğidir. Ayrıca cel animasyon olarak da bilinir. Bunun nedeni; hareketin kağıt üzerine kare kare çizilerek transparan asetatlara aktarılmasıdır. Günümüzde her ne kadar çizimler artık bilgisayarda yapılsa da temel animasyon derslerinde bu tekniğe yer verilmektedir. Çünkü 2B animasyon tekniği, animasyonun temel prensiplerini içermektedir. Bunun yanı sıra Adobe After Effects gibi programlar özellikle 2b animasyon ve hareketli grafiklerde kullanılan en önemli yardımcılardır.

 • Cut - out animasyon: Oluşturulan karakterlerin parçalarının ayrı ayrı hareket ettirilmesi tekniğine verilen isimdir. Geleneksel 2B animasyona göre daha hızlı üretilebilmesi sayesinde tercih edilen bir teknik olmayı başarmıştır.
 • Stop Motion: Diğer adı kukla animasyon olarak bilinen bu teknikte aslında kukla dışında çok çeşitli materyal ve objeler kullanmak mümkündür. Bu teknikte hareket ettirilmek istenen karakter ya da nesne her karede ufak değişikliklerle arka arkaya fotoğraflanır.
 • Rotoskopi: Bu teknik animasyonun ilk yıllarından beri uygulanmaktadır. Bu yöntemde hareket, gerçek aktörlerin görüntüsü üzerine çizim yapılarak üretilir.

animasyon ve oyun tasarımı, animasyon, oyun tasarımı, 3d, oyun tasarımcısı, animasyon teknikleri, oyun programlama

 • 3B Animasyon: Bu yöntem mekan ve objelerin tamamen bilgisayarda, 3B koordinat sistemi ile matematiksel olarak tanımlanıp oluşturulması ve hareket ettirilmesi şeklinde açıklanabilir.
 • Motion Capture: Bu teknikte gerçek aktörlerin hareketleri 3 boyutlu iskelet sistemine aktarılmaktadır. Bu yöntemle, aktörün iskelet sistemi üzerindeki belirli noktalara yerleştirilen sensörler hareket bilgisini oluşturur ve bu bilgilerin istenen 3 boyutlu bir model üzerinde tekrarı sağlanır.
 • Prosedürel Animasyon:Video oyunlarında ve görsel efektlerde yoğun olarak kullanılan bu yöntemle, animasyon üretim süreci otomatikleştirilir. Prosedürel animasyon yapmak isteyenlerin hem yazılım teknikleri hem de sanat alanında uzman olması gereklidir.
 • 3D Animasyon: Artık animasyon denildiğinde günümüzde 3D animasyonlar akla gelmektedir. Bilgisayar teknolojisi ve özel animasyon yazılımları ile hareketli 3 boyutlu vektörler elde edilmektedir. 3D animasyonda kuşkusuz en önemli noktalardan biri karakterin 3 boyutlu olarak modellenme aşamasıdır. Bu işlem heykeltıraşın çalışmalarının dijital dünyadaki yansımasına benzetilebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte 3 boyutlu canlandırmalarda doğada taklidi zor olan durumlar için yeni yazılımlar geliştirilmiştir. Günümüzde 3D Animasyon, medikal sunumlardan, mimari görselleştirmeye, bilgisayar oyunlarından, sinema filmlerine birçok alanda kullanılmaktadır. Bazı uzun metrajlı filmler tamamen 3D animasyon olarak hazırlanmaktadır. Ardından dokulandırma yani renk verme, hareketlendirme, sanal ışık gibi işlemlerle istenilen ortamlar yaratılmaktadır.

Oyun Tasarımı Nedir?

Dijital ortamlarda oynanan oyunların tasarlanması ve daha sonra kullanıcıyla buluşmasına kadarki süreçlerin tümüne oyun tasarımı denir. Giderek popülerleşen bu mesleği icra edenler; bir oyunun programlama, tasarım, animasyon ve sanat işlerinin tamamı ile ilgilenmektedir. Oyun tasarlayan kişiler tahmin edeceğiniz üzere oyun tasarımcısı olarak adlandırılmaktadır. Oyun tasarımcıları animasyon teknikleri ile iç içe olmalıdır. Çünkü oyun için karakterler tasarlama süreci bu beceriyi gerektirmektedir. Ayrıca her oyun için yeni bir dünya tasarlandığından oyun tasarımcısı hem yaratıcı fikirlere sahip olmalı hem de sanatsal beceriler barındırmalıdır. Animasyon ve oyun tasarımının teknolojik getirileri, dijital sanatçıların hayal gücü ile birleştiğinde diğer insanlar içinde yenidünyalar oluşturmaktadır.

animasyon ve oyun tasarımı, animasyon, oyun tasarımı, 3d, oyun tasarımcısı, animasyon teknikleri, oyun programlama

Bugün büyük bir kitlenin dijital oyun tutkunu olduğunu düşünürsek oyun tasarımcılığı mesleğinin uzun yıllar gözde olacağını söyleyebiliriz. Ama burada yüksek başarı sağlamak için kilit nokta her yeni oyun tasarımında çıtayı biraz daha yükseltebilmek. Online oyunlar ve mobil oyunları düşündüğümüzde ise kullanıcılarla etkileşim içinde olmak gerektiği de göz ardı edilmemelidir. Çünkü kullanıcı dönütleriyle oyunların yenilenip geliştirilmesi yaptığınız oyun tasarımlarının beğenilme oranını etkileyecektir. Yani oyun tasarımı sürecinde kullanıcıların da sürece bir nevi dahil olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, oyun tasarımcısı nasıl olunur? Oyun tasarımcısı olmak için üniversite eğitimi şart değildir. Yine de bir bölüm okunacaksa üniversitelerin Yazılım Mühendisliği, Programlama, Bilgisayar Mühendisliği, Animasyon ve Dijital Oyun Tasarımı gibi bölümler tercih edilebilir. Ancak oyun tasarımcısı olmak için üniversite eğitiminden ziyade kişinin uygulama becerisi ön plandadır. Oyun tasarımcısı olmak için bu sektörde kullanılan yazılımları öğrenmek adına kurslar alınabilir. İyi bir oyun tasarımcısı  olmak için iyi derecede programlama bilgisine sahip olmak, UDK, Unity, CryEngine gibi oyun motorlarını kullanmayı bilmek ve programlama dilleri konusunda gelişmiş olmak oldukça önemlidir. Tüm bu teknik bilgilerin gerekliliği yanında sabırlı olmak ve teknolojik gelişmelerle yeniliklere adapte olmak da gereklidir.

Animasyon ve Oyun Tasarımı Mezunlarının Yapabileceği Meslekler

Gelişen teknoloji yeni alanlar ortaya çıkarmaktadır. Bu da yeni meslekler demektir. Günümüzde artan nüfus ve baş gösteren işsizlik sorunları düşünüldüğünde animasyon ve oyun tasarımı bölümü mezunlarının ya da bu konu da kendini geliştiren tasarım meraklıların iş avantajı büyüktür. Konuda yetkin kişilerin ilgili sektörlerde iş istihdamı oldukça yüksektir. Bu meslekte sürekli yenilenme ve gelişimleri takip etme, mesleki başarı için kritik nokta sayılabilir. Ayrıca sadece meslek olarak değil hobi amaçlı da animasyon tasarımlarıyla ilgilenilebilir. Özellikle 3D maX programı birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Dilerseniz online şekilde 3D max eğitimi alabilirsiniz.Online eğitimler ile  animasyon ve modellemeye olan ilgi ve yeteneğinizi keşfedebilirsiniz. Animasyon ve oyun tasarımı bölümü mezunu kendini geliştirdiği oranda çalışabileceği birçok alan vardır:

animasyon ve oyun tasarımı, animasyon, oyun tasarımı, 3d, oyun tasarımcısı, animasyon teknikleri, oyun programlama

 • Animasyon yapımcılığı
 • İllüstratörlük
 • Reklam sektörü
 • Sanat danışmanı
 • Freelancer 3D sanatçı
 • Yönetmenlik,
 • Çizgi film sektörü
 • Animasyon Yönetmenliği,
 • Karakter Animatörlüğü
 • Konsept Tasarımı
 • Layout (Geri Plan) Tasarımı
 • Karakter Tasarımı
 • Storyboard
 • Oyun Tasarımı
 • 3D modelleme
 • Rig uzmanı
 • Render uzmanı
 • Görsel efekt uzmanı
 • Yazılımcı (interaktif ve prosedürel animasyonlar yapan)
 • Stereografik 3D uzmanı vb.

Animasyon nedir?

Animasyon; birkaç resmin arka arkaya ve yeterli hızda gösterilmesiyle elde edilen hareketli görüntü anlamına gelmektedir. Kısa ve öz olarak canlandırma sanatı da denilebilir. Animasyon başka bir ifadeyle sinema, resim, heykel gibi birçok farklı disiplini buluşturan bir sanat dalı konumundadır.

Oyun tasarımı nedir?

Dijital ortamlarda oynanan oyunların tasarlanması ve daha sonra kullanıcıyla buluşmasına kadarki süreçlerin tümüne oyun tasarımı denir. Oyun tasarlayan kişiler tahmin edeceğiniz üzere oyun tasarımcısı olarak adlandırılmaktadır. Oyun tasarımı yazılım ve teknik bilgiler yanında sanat disiplinleri becerisi ve hayal gücü de gerektirmektedir.

Animasyon ve oyun tasarımı alanının iş imkanları nelerdir?

Animasyon ve  oyun tasarımı alanında çalışmak  için üniversite eğitimi şart değildir. Yine de bir bölüm okunacaksa üniversitelerin Yazılım Mühendisliği, Programlama, Bilgisayar Mühendisliği, Animasyon ve Dijital Oyun Tasarımı gibi bölümleri tercihdilebilir. Bunun yanı sıra özel kurslar ile yeteneklerinizi birleştirip, yeni nesil bir meslek sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Tuba UYAR 1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!