Close
Mobil Menu Bars

Almanya'da Eğitim Almak Zor mu?

27 Kasım 2019, 1827 defa okundu.
Almanya'da Eğitim Almak Zor mu?
almanya'da eğitim, almanya'da üniversite, Almanya'da okumak, Almanya'da yaşam koşulları, Almanya eğitim masrafları

Yurt dışında eğitim son yıllarda öğrenciler ve aileleri tarafından en çok düşünülen seçenekler arasına girmiştir. Kaliteli yabancı dil eğitimi alma, dil öğrenme, yüksek gelir elde etme, yurt dışı seyahat imkanı özgüveni artırma, gibi sebepler ilgiyi artırıyor. 

Yurt dışında eğitim için ülkelerin yaşam ve üniversiteye giriş koşullarını araştırmak gerekiyor. Son dönemlerde; Amerika, Almanya, İngiltere, İspanya, Kanada, Macaristan, Polonya, Portekiz Ukrayna gibi birçok farklı ülkeyi görebiliyoruz. Almanya bu ülkeler içinde en çok talep görenler arasında.

Almanya’da Eğitim

almanya'da eğitim, almanya'da üniversite, Almanya'da okumak, Almanya'da yaşam koşulları, Almanya eğitim masrafları

Özellikle mühendislik alanındaki uygulamalı bilimler üniversiteleriyle, sanatla ilgili kolejleriyle çok çeşitli alanlarda eğitim vermektedir. Yurt dışında eğitim için Almanya’ ya gelen öğrenciler öncelikle dil sorununu çözer veya şartlı kabulden yararlanabilir.

Almanca eğitim veren üniversiteler için Test Daf sınavı var. Bu sınavdan C1 ve B2 düzeyinde aldıkları notlarla çeşitli üniversitelere yerleştirilme imkanı elde ederler. Almanya’da İngilizce eğitim veren üniversitelerde bulunmakta. Bunla IELTS veya TOEFL sınavlarına girmek gerekiyor. Genelde yurt dışında eğitim için IELTS’ den en az 6.0, TOEFL’ den 70 almak gerekiyor. Bu notların Alman üniversiteleri için de geçerli olduğu görülüyor.

Almanya’da Okumak Zor Mu?

almanya'da eğitim, almanya'da üniversite, Almanya'da okumak, Almanya'da yaşam koşulları, Almanya eğitim masrafları

Almanya’da okumak istediğimiz bölümün aynısını Türkiye’ de örgün eğitim veren bir bölümü kazanmak gerekiyor. Üniversitenin özel ya da devlet olması önem değil. Türkiye’de kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmanız gerekmiyor. Sadece kazanmış olmanız yeterli. Ayrıca Türkiye’de kayıt yaptırıp belli bir dönem okuduysanız yatay geçiş yapabilirsiniz. Bu durum meslek yüksek okulları içinde geçerlidir. Bunun dışında Türkiye’de meslek yüksek okulu bitirdiyseniz, aynı bölümü Almanya’da sınavsız okuyabilirsiniz.

Almanya’da lisans düzeyinde eğitim almak istiyorsanız, lise döneminde notlarının yüksek olması önemli. Başvuru esnasında istenecek belgelerde not transkript, diploma, dil belgesi, referanslar, cv, başvuru formu istenmektedir. Dil belgesi eğitim diline göre istenmektedir. Yurt dışında eğitim için mühendislik düşünüyorsanız Almanya’da Aachen Teknik Üniversitesi, München Teknik Üniversitesi, Darmstadt Teknik Üniversitesi, Karlsruhe Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesini düşünebilirsiniz. Bunlar hem Almanya’nın hem de dünyanın önemli mühendislik okullarıdır.

Almanya’da Yaşam Koşulları

almanya'da eğitim, almanya'da üniversite, Almanya'da okumak, Almanya'da yaşam koşulları, Almanya eğitim masrafları

Yurt dışı eğitim giderleri her ailenin karşılayabileceği miktarlar değildir. Ülkelerin yaşam koşulları yapılacak harcamalar düşünüldüğünde isteklerinizin önemi kalmayabiliyor. Bu nedenle iyi araştırma yapmak gerekiyor. Çünkü ekonomik açıdan bütçemize uygunluk zorunlu.

Almanya öğrencilerin yaşam koşulları için en uygun olan ülkelerden biri. Devlet üniversitesinde okuyorsanız küçük bir miktar para ödüyorsunuz ya da hiç ödemiyorsunuz. Yurt dışında eğitim almak istediğinizde, kalacak yer sorunu karşınıza çıkan en ağırı. Bunu çözdüğünüzde orada kalmayı garantilersiniz sanki. Almanya’da öğrenciler aile yanında, özel ve devlet yurtlarında ya da evde kalabiliyor.

Kendi başınıza bir ev tuttuğunuzda 150-300 Euro aralığında fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Yiyecek giderlerinin haftalık olarak 20-30 Euro civarında olduğunu söyleyebiliriz. Yani ortalama bir öğrenci 400-500 Euro aralığında yaşamını sürdürebilir.

Eğitim Masrafları

Yurt dışında eğitim kapsamında düşünmemiz gereken bir diğer konu ulaşım masrafları. Bu anlamda Almanya en uygun olan ücretlendirmeyi yapıyor. Bir öğrenci kendi eyaletinde toplu taşımada ücretsiz yararlanabiliyor. Eyalet dışına çıktığı zaman ücretlendiriliyor. Almanya’ da öğrencilerin sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Bunun ücreti 30-40 Euro aralığındadır.

Yurt dışı eğitim bursları kapsamında Almanya’nın öğrencilere sunmuş olduğu burs olanakları vardır. Devlet destekli burslar, özel burslar ve üniversiteye özgü burslar veriliyor. Yurt dışı eğitim esnasında çalışmak isteyen öğrencilere, Almanya’da yıpratıcı olamayacak biçimde imkanlar vardır. Çalışmak isteyen öğrenciler belli bir saatin üzerine çıkmadan para kazanmak için çalışabilirler.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!