Close
Mobil Menu Bars

Almanca Öğrenmek İçin Online Çözüm

02 Ocak 2020, 2443 defa okundu.
Almanca Öğrenmek İçin Online Çözüm
almanca, almanca öğrenmek, online dil kursu, almanca eğitimi, internet, online eğitim,

Almanca birden çok ülkede anadil olarak kullanılıyor ve Alman ekonomisi dünyada önemli bir noktada bulunuyor. 130 milyon insan anadili olarak Almanca’yı kullanıyor ve Avrupa Birliği’nde en çok konuşulan dil statüsünde. Haliyle bir Avrupa ülkesine seyahat ettiğinizde Almanca ile karşılaşmama imkanınız oldukça az.

Türkiye ve Almanya’nın ticari ilişkileri her zaman iyi olmuştur bu yüzden kariyerinizin herhangi bir zamanında Almanca ile baş başa kalabilirsiniz. Sadece kariyer ile sınırlamak hata olur tabiki, Almanca öğrenmeniz için birkaç neden:

 • Kariyer: Uluslararası Alman firmalarında çalışmak gibi bir kariyer hedefiniz varsa ya da seçtiğiniz sektör itibariyle Alman iş ortaklarınız olacaksa öğrenmeniz çok işinize yarayacak ve gelen fırsatları anında değerlendirebileceksiniz.
 • Öğrenim: Almanya özellikle mühendislik ya da tıpta çok aşama kaydetmiş durumda. Öğreniminizin bir kısmını Alman üniversitelerinde tamamlıyor olmak size ayrı bir başarı sağlayacaktır.
 • Araştırma: Bilim alanında en çok kullanılan dillerinden biri Almanca, eğer araştırma alanında çalışmalar yapacaksanız Almanca öğrenmek sizi ileri taşıyacaktır.
 • Almanya’da Çalışma Fırsatı: Cazip çalışma koşulları ile Almanya en çok tercih edilen ikinci ülke konumunda. İyi bir Almanca ile sosyal koşullarınızı iyileştirebilirsiniz.
 • Yeni Diller Öğrenmek: Hobi olarak farklı dilleri öğrenen ve konuşmaya çalışan çok kişi olduğunu daha önce fark etmiş miydiniz?
 • Seyahat: Avrupa ülkelerinde gezerken zorluk yaşamamak için birçok ülkenin anadili olan Almanca’ yı öğrenebilirsiniz. Hem yeni şehirler gezmek, hem de yeni bir dil öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir.

almanca, almanca öğrenmek, online dil kursu, almanca eğitimi, internet, online eğitim,

Evde Almanca Öğrenmek

Almanca öğrenmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Ya da kurslarda saatlerinizi ve paranızı harcamak gözünüzde mi büyüyor? Yeni bir dil öğrenmek için kursa gitmek zorunda değilsiniz. Telefonunuza indireceğiniz birkaç basit uygulama ile pratiklerinizi yaparak Almanca öğrenebilir, giriş seviyesine uygun Almanca dil bilgisi kitapları edinebilirsiniz.

Kendinizi yeni doğmuş bir bebek gibi düşünün. Bebekler önce sesleri duyarlar ve ardından duydukları sesleri taklit ederler, sizde bunu örnek alın ve dinleyerek başlayın. Anlamasanız bile her gün ama her gün mutlaka Almanca müzik dinleyin, dizi veya film izleyin ki seslere karşı kulak aşinalığınız oluşsun.

Yaşınız kaç olursa olsun çocuk hikaye kitapları okuyarak başlayın. Direkt olarak Alman Edebiyatına giriş yapmanız sizi üzebilir. En kolaydan zora doru ilerleme planlaması yapın. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri not alın ve kuracağınız cümlelerde kullanmaya çalışın. Beynimiz yazıya döktüğümüz bilgileri daha zor unutuyor. Kendinize küçük bir sözlük oluşturmaya çalışın ve anlamı bilmediğiniz kelimeler için Almanca – Türkçe sözlük yerine Almanca – Almanca sözlük kullanmaya özen gösterin.

Günlük tutabilirsiniz. Basit ve birkaç cümleden oluşan sayfalarınız zamanla daha uzun yazılara dönüşecek, endişeniz olmasın. Disiplinli bir çalışma ile başarabilirsiniz. Anadili Almanca olan ya da Almanca’ yı iyi düzeyde konuşan arkadaşlar edinin. Karşılıklı konuşmaktan çekinmeyin ve hata yapmaktan korkmayın. Kendinize konuşacağınız konular belirleyin ve bu konularla ilgili araştırma yaparak, diyaloglar oluşturun.

Yukarıdaki basit birkaç uygulama ile evde kendi kendinize çalışarak Almanca düzeyinizin zamanla geliştiğini farkedeceksiniz. Öğrendiğiniz konuları bol bol tekrar etmeniz gerektiğini unutmayın. Geriye yönelik tekrar yapmadığınızda ya da “Artık öğrendim.” dediğiniz anda unutmaya başlarsınız.

İnternette Almanca Öğrenmek İstiyorum

almanca öğrenmek, online dil kursu, almanca eğitimi, internet, online eğitim,

Bilgiye ulaşmanın çok olduğu bir devirde yaşıyoruz ve bunu iyi değerlendirmek bizim elimizde. Almanca gibi artikelleri fazla olan bir dili kursa gitmeden öğrenmenin ve konuşabilmenin yolu internetten geçiyor. Evinizin rahatlığından ayrılmadan, trafik sıkıntısı yaşamadan, bilgisayarınız ya da cep telefonunuzdan derslerinizi takip ederek, zorlanmadan yabancı dil öğrenebilirsiniz. İnternetten seviyenizi ölçen bir test ile başlangıç yapabilirsiniz.

Enstitü kapsamında verilen online eğitimler programlarında Almanca Eğitimi yer almakta. Katılımın ücretsiz olduğu bu eğitimle günlük konuşmaları yapabiliyor olacaksınız, sorulara yanıt verebilecek ve kelime dağarcığınızı artırıyor olacaksınız. Aynı zamanda ileri Almanca seviyelerine hazırlığın temelini atmış olursunuz.

Telefonunuza mutlaka Almanca uygulamalar indirin. Bu uygulamalar ile kelime çalışmaları, testler ile dil bilgisi geliştirme, okuma ve anlama testleri ile gelişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sıkıldığınız da oynadığınız oyunların bile Almanca versiyonlarını indirerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Her anınızı Almanca ile geçirerek deneyim kazanabilirsiniz.

Öğrenme sürecinde internetten sonuna kadar faydalanmalısınız. Almanca dizi ve filmler bu süreçte oldukça işinize yarayacak. Almanca pratik için izleyebileceğiniz 5 film tavsiyesi:

 1. Lola rentt (Run Lola Run) – 1998: Erkek arkadaşını kurtarmak için 20 dakika içinde 100.000 mark bulması gereken Lola’ nın aksiyonunu anlatan bir filmdir. Ders çalışmaktan sıkıldıysanız, aksanlara odaklanmak istiyorsanız, tercih edebilirsiniz.
 2. Das Leben der Anderen (The Lives of Others) – 2006: Bir oyun yazarını dinlemek üzere görevlendirilen ajanın yaşadıklarının gerilim ve drama unsurlarıyla anlatılmasıdır. İzledikten sonra Almanca iyi bir sohbet konunuz olacak.
 3. Good Bye Lenin – 2003: Berlin seyahatinizde size rehberlik edebilecek bir filmdir. Berlin Duvarı’nın yıkıldığı günlerde kalp krizi geçiren ve Sosyalist Almanya’ yı destekleyen annesine, komadan uyandığında hiçbir şeyi etmemeye çalışan Alex’ in keyifli ve zaman zaman üzücü macerasını konu alıyor.
 4. Das weiße Band (The White Ribbon) – 2009: 1910’  lu yıllarda geçen film, bir Alman köyündeki din, otorite ve şiddet kavramlarını konu alıyor. Bu film Almanca öğrenmeye yeni başlayanlar için mükemmel bir pratik özelliği taşımaktadır. Çünkü filmdeki karakterler gayet yavaş ve anlaşılır konuşuyorlar.
 5. Downfall (Der Untergang) – 2004: Tarihin yakın olaylarına şahitlik etmek isterken bir yandan da Almanca çalışmak istiyorsanız tam size göre bir film olduğunu söylemekte yarar var. Türkçe’ ye çöküş olarak çevrilen bu film Hitler’in son yılını konu alıyor. Avusturya aksanlı bir Almanca konuşmak isterseniz tercihinizi Downfall’ dan yana kullanabilirsiniz.

almanca, almanca öğrenmek, online dil kursu, almanca eğitimi, internet, online eğitim,

Film izlemek dil pratiği yapmanızın yanı sıra günlük hayattaki konuşmaları, sözleri ve ifadeleri karşınıza çıkarır. Altyazılı ya da altyazısız seçenekler ile kendinize alternatifler sunabilirsiniz. Aynı zamanda kelimeleri nasıl telaffuz ettiklerine dikkat edebilir ve kendinizde yüksek sesle telaffuz edebilirsiniz. Böylece konuşurken sıkıntı yaşamadan kelimeleri doğru söyleyebilirsiniz.

Kütüphanelerden edinemeyeceğiniz çok sayıda makaleyi internet ortamında bulabilirsiniz. Bu makaleler hem kariyer ve kişisel gelişim hayatınıza katkı sağlarken hem de dili öğrenmenizde işinizi kolaylaştırır. Cümle yapılarını kavrayabilir, yeni kelimeler öğrenebillirsiniz. Ancak öğrendiğiniz her yeni kelimeyi, kelime defterinize yazmayı unutmayın.

Almanca konuşabilmek kariyer hayatı için gerekli mi?

İngilizce’ nin yanında bildiğiniz dillere Almanca’ yı katmak sizi iş hayatında ummadığınız yerlere getirebilir. Gerekli olmadığı söylemek yanlış olabilir ancak Almanya’nın ekonomiye etkisini göz ardı etmemelisiniz. Kariyerinize Alman firmalarında devam etmek istiyorsanız bilmeniz, istediğiniz işe ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Almanca’yı evde nasıl öğrenebilirim?

Disiplinli bir çalışma ile evde de Almanca öğrenebilirsiniz. Edineceğiniz Almanca bir kaynakça, bolca okuyacağınız hikaye kitabı ve izleyeceğiniz filmlerle çok güzel ilerleme kaydedebilirsiniz. Fakat bir kursa gidiyor gibi her gün belirli bir saat aralığı belirleyip o saatler de aksatmadan çalışmalısınız.

İnternetin Almanca öğrenmede faydası olur mu?

İnternetten alacağınız online eğitimler ile Almanca temelinizi oluşturabilirsiniz. Film ve müzikler ile telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda seviyenizi ve öğrendiklerinizi çeşitli uygulamalardan test çözerek kontrol edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!