Published on: 16 Temmuz 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 1786

Üniversite okul sıralarından geçmiş eskilerin deyimiyle tebeşir tozu yutmuş her insan evladının nihai hedefidir. Özellikle lise eğitimi alınmaya başlandığı zaman bir de mezun olunacak seneye varıldığında üniversite okuma hayalleri yeşerir ve etekler tutuşur. Yaşamımızı şekillendirecek sınava hazırlıklar stresler, heyecanlar ve birçok duygu durumunu yaşayacağımız süreçler başlar. Biz bu hayali biraz daha renklendirerek Almanya'da okuma başlığıyla yol çıkalım.

Neden Almanya'da Eğitim?

Ana dilimize ait olmayan kültürüne de yabancı olduğumuz bir ülkede yaşamak, öğrenim görmek ve çalışmak. Hem çok cazip hem de bir o kadar korkutucu. Endişelerimiz peşimizi bırakmaz fakat kararlılıkla ilerlersek rahatlıkla yollarımızı açabiliriz. Eğer eğitiminize devam etmek istediğiniz ülkeyi Almanya olarak seçtiyseniz öncelikle kendinize sormanız gereken soru "Neden Almanya? "olmalı. 

Almanya Hakkında Genel Bilgiler

En çok göç alan ülkeler arasında üst sıralarda yer alır. 2. Dünya savaşı sonrası işçi açığından dolayı göçmenlik yasasını düzenleyerek ilk Türk işçileri 1961 yılında kabul eder. Birinci giden grup 400 kişiden oluşmuştur. Türk halkının iş gücü ve adaptasyon başarısıyla bu sayısı çoğalarak günümüzde 3 milyon üstü diye tabir edebileceğimiz bir nüfus oranına ulaşmıştır. 

Başkenti Berlin olan Almanya'nın Hamburg, Köln, Münih, Frankfurt gibi önemli büyük şehirleri de vardır. Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Fransa, İsviçre, Liechtenstein, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Danimarka ülkelerine sınır komşusu olan Almanya iklimi açısından biraz soğuk yağışları bol olan bir yapıya sahiptir. 

Türkiye ile uçak mesafesi de bir o kadar yakın. İstanbul trafiğini düşünerek Büyükçekmece'den Tuzla'ya gittiğinizi hayal edin. Bir de hayalinize iş çıkışı saatine denk geldiğinizi ekleyin. İşte siz o kadar saatte Almanya'ya çoktan varmış olursunuz. Dolayısıyla Almanya'da Üniversite Eğitimi için bulunuyorsanız ve yakınlarınız burnunuzda tütmekteyse kolayca atlayıp gelebilirsiniz. Tabi bu noktada önemli olan Alman disiplini, çalışma yapısı ve kültürü. 

Alman Kültürü ve Disiplini

Alman toplumunun en bilinen özelliği dakik olmaları. Randevu saatlerine iş başlangıç ve bitiş saatlerine çok dikkat ederler. Özellikle düzene ve genel kurallara önem gösterirler. Genellikle pazar günleri her yer kapalıdır. Paydos saatinde iş biter. Başlama saatinde geç kalmanız saygısızlık olur. Tokalaşırken bir elinizin cebinizde olması da büyük bir ayıptır. Bir de kadeh kaldırırken karşınızdakinin gözüne bakmanız gerekir bakmazsanız kabalık etmiş olursunuz. 

Çalışmayı da yaşamayı da seven bir toplum olan Almanların sosyo ekonomik durumları belli bir refah seviyesindedir. Almanya'da okuma amacıyla yola çıktığımızda maddi kaygılarımızı da sırt çantamızda götürmüş oluruz. En güzel haberlerden biri öğrenim harçlarının Almanya'da olmayışıdır. Yani üniversite eğitiminizi ücretsiz olarak alabilir ve uygun görülen saatler içerisinde part time işlerde görev alabilirsiniz. 

Almanya'da Öğrenim Görme Şartları Neler?

Genelde bilgilendirmelerin en sonunda bahsedilen dil bilme şartı önceliğimiz olmalı. Almanya'nın ana dili Almancadır. İngilizce de çoğunluk tarafından bilinir ve kullanılır. Fakat Almanya'da üniversite eğitimi Almanca olarak verilmektedir. Tarihi açısında köklü üniversitelere sahip olan Almanya şartlı kabul adı altında öğrenci kabulü de yapmaktadır. Bu seçenek tercih edilen bölüm ve üniversiteye göre değişir.

Bu durumu aklımızda tutarak diğer yerine getirmemiz gereken şartlara göz atalım. Lise mezuniyeti. Ülkemizde yapılan üniversite seçme ve yerleştirme sınavına girerek bir lisans programına yerleştirilmek Almanya'da üniversite eğitimi alacağınız bölümle alakalı bir bölüm olması gerekir. Örneğin, psikoloji bölümünü kazandınız, orada felsefe okuyabilirsiniz. Almanca biliyor olmak (Şartlı kabul için Almanca A1 seviyesini tamamlamak yanı sıra yardımcı olacak dil olan İngilizce için de yeterliliğinizi ispatlamak). 

Temel Almanca Eğitimi Neden Şart?

Bu noktada detaylı araştırmalarınıza devam edebilmeniz adına; "DAAD Deutscher Akademischer Austauschdients" olan danışma merkezini incelemenizi tavsiye ederim. Türkiye merkezi de olduğu için gönlünüz rahat olabilir. Almanya'da üniversite eğitimi alabilmeniz için kaçınılmaz olan dil eğitiminizi günlük hayatınızdan işinizden geri kalmadan online olarak alabilirsiniz. 

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün düzenlemiş olduğu ücretsiz online eğitimler kapsamında verilen Almanca Eğitimi sizin için verimli bir başlangıç olabilir. Bu eğitime katılarak online içeriklere, canlı derslere ve kayıtlı olan ders videolarına aynı zamanda gelişiminize katkı sağlayacak deneme sınavlarına ulaşabilirsiniz. Sertifika sınavından başarı elde ettiğinizde sahip olacağınız bir sertifika kodu ya da başarı belgesi Almanya çantanızda yerini alır ve referansınız olur. Bu eğitim akabinde online uygulamalar, AL seviyesi başlangıç kitapları, Almanca diziler (alt yazılı şu an için ilaç olacaktır), haber ve talk show programları dinlemenizi öneririm.

Yazar: Elçin Tuna
 

  • almanyada üniversite eğitimi ,
  • eğitim ,
  • yabancı dil ,
  • almanca ,
  • almanya ,
  • almanca eğitimi ,
  • online eğitimler
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı