Close
Mobil Menu Bars

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü

07 Ağustos 2020, 667 defa okundu.
Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü
aktüerya, risk yönetini, aktüer, finans, istatistik,

Aktüerya insanların yaşam boyunca yaşayabileceği olaylar karşısında maruz kalacakları maddi hasarları tespit eden ve çözümler üretmeye çalışan bir birimdir. Daha açıklayıcı bir ifade ile insanların doğum, ölüm, hastalık gibi yaşamına etki eden ve deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığına etki eden ve öngörülemeyen olaylar karşısında finansal olarak yaşanan olayları konu alır.

Aktüerya bilimi ise böyle olayların oluşma riskini tahmin ederek, hafifletici güvenlik önlenmelerini planlar, gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Aktüerya ve risk yönetimi; insanların ve kurumların karşılaşabileceği risklere karşı alınması gereken önlemler üzerine çalışmalar yapar. Aktüerya ve risk yönetimi,. Toplumun ekonomik şartlarının iyileştirilmesinde katkıları göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Oluşturulan risk programlarına uyulmaması durumunda, ekonomik olarak sarsıntılar ile karşılaşılma olasılığı her zaman vardır.

Aktüerya ve risk yönetimi yapılan araştırılmalarda; prestijli meslekler içinde ilk beş sırada yer alıyor.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü Nedir?

Üniversite adaylarının en büyük kaygıları, bölüm tercihi yaparken doğru karar verememektir. Bu sebeple her öğrencinin kendi isteklerini ve yeteneklerini ön planda tutmak kaydı ile günümüz koşullarına uygun olan meslekler arasından tercih yapması, kariyerleri açısından önemlidir. Aktüerya ve risk yönetimi son dönemin popüler meslekleri arasındadır.

Aktüerya ve risk yönetimi; yaşanan iş sorunlarını çözmek için finansal ve istatiksel yöntemlerin bilimsel olarak uygulanmasını hedefleyen akademik bir disiplin olarak karşımıza çıkar. Aktüerya ve risk yönetimi bölümü; aktüeryal modelleme yöntemleri, finansal raporlama, sigortacılık, ekonomi, istatistik ve matematiği bir araya getirir. Bu sayede gelecekte yaşanabilecek finansal riskleri tahmin etmek, değerlendirmek ve yönetmek için farklı teknikler geliştirir. Geliştirdiği teknikler sayesinde gelecekteki finansal olaylara karşı oluşacak problemleri ele alır.

Aktüerya ve risk yönetimi işletme fakültesi içinde yer alan 4 yıllık lisans bölümüdür. Eşit ağırlık puan türünden sınava katılan öğrencilerin tercih edebileceği bölümler arasındadır. Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması gerekir. Sayısal ağırlıklı bir bölüm olma özelliği ile tercih edecek adayların öncelikle matematik dersini sevmesi gerekir. Analitik düşünme becerisine sahip olması önemlidir. Aynı zamanda kişinin kendini geliştirmeye açık olması gerekir, özellikle hukuk ve politika ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Aktüerya ve Risk Yönetimi İş İmkanları Nelerdir?

Bölüm mezunları birçok konuda bilgi sahibi olacak şekilde eğitim alır. Ticaret hukuku, vergi hukuku, medeni hukuk gibi konular bilgi sahibi oldukları konuların başında gelir. Politika, devlet yatırımları, teşvikler, iktisadi tavırlar hakkında tamamen güncel olarak, gündemi yakından takip ederler. Özellikle iktisadi politikalar uzmanlık alanlarındandır.

Mezunlar kamu ve özel sektörde farkı alanlarda iş imkanına sahiptir. Kamuda çalışabilmek için KPSS koşullarını yerine getirdikten sonra başvurularını yapmaları gerekir. Atamaları bekler ve uygun pozisyona yerleştirilirler. Mezunlar danışmanlık hizmeti de verebilecekleri gibi kendi sigorta acentelerini kurabilirler. Aktüerya ve risk yönetimi mezunlarına aktüer ismi verilmektedir. Aktüerlerin görev alabileceği kurumlar aşağıdaki gibidir.

 • Devlet bankaları ve özel bankalarda,
 • Sigorta Şirketlerinde,
 • Sosyal Güvenlik Kurumlarında, 
 • Yatırım Danışmanlık Firmalarında bölüm mezunlarına yer verilmektedir.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar

Bölüm tercihi yapacak üniversite adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri mezun olduktan sonra kurumlarda ne iş yapacaklarıdır. Bazı aktüerler kendi işlerinde çalışırken büyük bir kısmı özel ve kamu kuruluşlarında çalışmayı tercih eder. Aktüerlerin kurumlarda, olayların olma olasılığı ve olayla ilişkili ortaya çıkacak maliyetleri değerlendirerek, risk yönetimi konusunda uzman olarak çalıştığı görülmektedir.

Çalışma konuları; gelecekte ortaya çıkacak primlerin, talepleri dengeleyip dengeleyemeyeceği, ortaya çıkan bir salgının finansal olarak maliyetleri gibi sıralayabiliriz. Yaptığı işleri detaylı olarak inceleyecek olursak;

 • Bulunduğu kurumda sigorta yapılan insan veya ürünlerde ortaya çıkan kayıp ve hasar tutarlarını hesaplar.
 • Yangın, kaza, ölüm gibi durumların görülme sıklığını tespit ederek, gelecekte karşılaşılma durumlarını hesaplar.
 • Ortaya çıkan sonuçları tablo ve grafikler aracılığı ile gösterir ve ilgililere sunar.
 • Bulunduğu kurumun sunduğu çalışmaların yükümlülüklerini ve maliyetlerini belirler.
 • Sigorta şirketlerinin finansal raporlama işinden sorumludur.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Küreselleşme ve rekabetin üst düzeyde olduğu günümüz koşullarında, mezunların birçoğu rakiplerinin bir adım önüne geçmek ister. Günümüzde dikkat çeken gelecekte de parlayan meslekler arasında olan aktüerya ve risk yönetimi, matematik, istatistik ve ekonometri gibi dersleri önemsemektedir. Aynı zamanda geniş bir seçmeli ders seçeneğine sahiptir.

Öğrencilerin 3.sınıf itibarı ile uzmanlaşmalarına yönelik imkanlar sunulmaktadır. Kariyerlerine bu alanda yön vermek isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alır.  Bölümün tüm derslerini başarı ile tamamlayan öğrenciler, aktüerya ve risk yönetimi lisans diploması almaya hak kazanır. Bölüm mezunlarına aktüer unvanı verilir. Öğrencilerin 4 yıllık lisans eğitimi boyunca karşılaşacakları başlıca dersler aşağıdaki gibidir.

 • Hukukun Temel Kavramları,
 • Genel Muhasebe,
 • Olasılık ve İstatistik,
 • Sigortacılığın Temelleri,
 • Hayat Sigortaları Matematiği,
 • Envanter Bilanço,
 • Sigorta İstatistiği,
 • Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi,
 • Reasürans Teknikleri,
 • Risk Teorisi,
 • Korelasyon ve Regresyon

Aktüerya ve Risk Yönetimi Taban Puanları ve Sıralama

TYT, AYT sınavlarına katılan adaylar tercih işlemlerini tamamlamadan önce üniversitelerin taban puanlarını ve başarı sıralamaları incelemeye başlıyor. 4 yıllık bölümlerin taban puanlarına inceledikten sonra tercih işlemlerini yapmak isteyen adaylar ÖSYM ve YÖK tarafından yayınlanan 2020 üniversite taban puanlarını inceler. ÖSYM ve YÖK tarafından açıklanan aktüerya ve risk yönetimi bölümü 2016, 2017, 2018, 2019 yılı taban puanları ve başarı sıralaması aşağıdaki gibidir.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ   İşletme Fakültesi (KARABÜK) (Devlet)    Aktüerya ve Risk Yönetimi 

 • 2016 taban puan: 417.000 başarı sırası: 253,80210
 • 2017 taban puan: 413.213 başarı sırası: 226,19982
 • 2018 taban puan: dolmadı başarı sırası: dolmadı
 • 2019 taban puan: dolmadı başarı sırası: dolmadı

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü Nedir?

Aktüerya ve risk yönetimi bölümü eşit ağırlık puanı ile öğrenci kabul eder. Üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilir, mezunlarına aktüer unvanı verilir. Aktüerya ve risk yönetimi son yıllar en çok tercih edilen bölümler arasında olup, kurum içinde gelecek tahminleri yaparak, risk yönetimini üstlenecek mezunların yetişmesini hedefler.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Aktüerya ve risk yönetimi mezunları KPSS koşullarını sağlamak şartı ile kamu da iş bulabilirler. Özel sektörde de farklı alanlarda iş imkanına sahiptirler. Özellikle devlet ve özel bankalarda, sigorta şirketlerinde, sosyal güvenlik kurumlarında ve yatırım danışmanlık firmalarında çalışabilirler.

Aktüerya ve Risk Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Aktüerya ve risk yönetimi mezunları kendi firmalarını kurarak, danışmalık hizmeti verebililer. Kurumlarda, gelecekte yaşanabilecek olayların olma olasılığı ve gerçekleşmesi durumunda çıkacak mali yükü tespit ederler. Gelecek prim tespiti, bir salgın anında karşılaşılacak finansal maliyet gibi konular üzerinde uzman olarak görev yaparlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!