Close
Mobil Menu Bars

Aktüerya Nedir?

14 Ocak 2020, 1678 defa okundu.
Aktüerya Nedir?
aktüerya, risk yönetimi, meslek, sayısal, aktüer ,ekonomi, finansal,

Günümüzde aşina olduğumuz meslek ve iş tanımlarından farklı olarak birçok iş tanımını kapsayan ve yeni iş kolları geliştiren meslek alanları ortaya çıktı. Teknolojik gelişmeler, sosyo-ekonomik ihtiyaçlar ve yeni gelişen insan istekleri, ihtiyaçları meslek alanlarını da genişletti. Buna bağlı olarak da bir meslekten beklenen birçok yetkinlik ve eğitimler de kişinin meslek icrası için gerekli koşullar haline gelmeye başladı. Bugün adını duyduğumuzda ne anlama geldiğini bilmediğimiz meslekler ve alanlar vardır. Bazı mesleklerin de ülkemizde gelişimi yeni gerçekleştiği için kavramların anlamları,  tam olarak bilinmemektedir.

Bu mesleklerden biri de ülkemizde yeni gelişen bir alan olarak aktüerya bölümüdür. Aktüerya bölümü, iş tanımına aşina olduğumuz fakat; adını yeni duymaya başladığımız bir meslektir. Kısaca riskleri, birey ve şirketler açısından değerlendiren ve tespit eden bir işlevi vardır. Ülkemizde yeni gelişen bir meslek olduğundan hakkında detaylı bilgi ve araştırmalar sınırlıdır. Bölüm, öğrenciler tarafından detaylı araştırılmadığından ve mezunların sınırlılığı sebebiyle yüksek bir taleple karşılaşmamaktadır.

Oysaki iş tanımı ve görevleri,  günümüzde karşılanabilecek fayda ve işlevleri yerine getirmektedir. Aktüerya, gelişimini sürdürme aşamasında günümüzün ve geleceğin gözde meslekleri arasındaki yerini sağlamlaştırmaktadır. Ülkemizde ise bölüm az tanınmakta ve az talep görmektedir. Bu durumu binaen de yazımızda size aktüerya bölümünü biraz daha yakından tanıma fırsatını sunacağız.

Aktüerya Ne Demek?

aktüerya, risk yönetimi, meslek, sayısal, aktüer ,ekonomi, finansal,

Ülkemizde 2000'li yıllarda bölüm olarak üniversitelerin ilgili fakültelerinde eğitimi verilen aktüerya, finansal risk taşıyan her olayın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair değerlendirme, çözüm ve stratejik kararları sunabilen bir alandır.  Aktüerya bölümünden mezun olanlar, aktüer unvanını almaya da aday olmaktadırlar. Tamamen bir aktüer olabilmek için ise sınavlarla dolu uzun bir yol, mezunları beklemektedir. Aktüerya bölümü, bireylerin ve şirketlerin karşılaşabileceği her tür riski ölçen ve analizini yaparak mevcut maddi hasarları gidermeye çalışan bir görev edinmiştir.

Bölüm,  finansal yönetim ve sigorta ağırlıklı bir iş tanımı da edinmiştir. Buna bağlı olarak da aktüerya bölümünde okumak ve mesleği doğru bir şekilde icra etmek için bazı yetkinliklere ve eğitimlere gerek vardır.  Öncelikle aktüerya bölümünde sayısal ağırlıklı derslerin olduğunu söylemeliyiz. Bu dersler işlevsel olarak finansal risk taşıyan hasarların ölçümünde ve analizinde yardımcı olmaktadır.  Özellikle şirketler ve kurumlar,  finansal etkileri araştıran ve çözümler üreten stratejik bir yönetim anlayışı dahilinde aktüerya için geniş bir alan açmaktadırlar. Günümüzde riskin nasıl meydana geleceği ve nasıl bir sonuca sahip olacağının hesaplanması şirketlerin karları ve itibarları için önem taşımaktadır.

Küçük bir risk dahi maddi bir sonuca yol açacaksa bunun ne şekilde şirkete yansıyacağı önceden bilinmeli ve buna göre stratejik yönetim sağlanmalıdır. Görüldüğü üzere aktüerya, ekonomi ve stratejinin bir birleşimi olarak şirketlere fayda sunabilecek önemli bir alanı oluşturmaktadır. 

Aktüerya Bilimleri Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Aktüerya, içinde barındırdığı ve destek aldığı bilim dallarını ve konuları içerdiğinden "aktüerya bilimleri " adıyla üniversite öğreniminde yerini almıştır. Bölüm içinde ağırlıklı olarak ve gerekli olarak ileri matematik, istatistik, ekonomi, finans, sigortacılık dersleri uygulamalı ve teorik olarak verilir. Aktüerya ya da aktüerya bilimleri bölümü sayısal derslere ilgi duyan ve mesleğinde kullanabilicek uygulama becerisine sahip adaylara kapısını açmaktadır. Bunun yanında şirket ve insan odaklı bir meslek olduğundan insandan doğan ya da ondan etkilenen her riski yönetebilmek için sosyal bilimleri içeren derslere de belli bir ilgi ve istek duyulmalıdır.  Ne gibi risklerle karşılaşılacağı, toplumun finansal risklere karşı uyarılması, finansal açıdan zorluklara çözüm sunulması gibi birçok işlevi bünyesinde barındıran aktüerya; gelişime ve yeniliklere açık bir meslektir.

 risk yönetimi, meslek, sayısal, aktüer ,ekonomi, finansal,

Bölüm, dünya ve ekonomisini gidişatını takip etmek, buna göre fayda ve zararları finansal açıdan incelemek, ülke sosyolojisi ve hukuku hakkında bilgi ve fikir sahibi olmayı gerektirmektedir. Dört yıllık bir eğitim içeriği de buna uygun olarak aktüer adaylarına verilir. Dört yıllık bir bölüm olarak aktüerya, SAY ve EA puan türlerinden alım yapmakta ve dikey geçiş sınavıyla da iki yıllık sigortacılık bölümününden lisansı tamamlayabilirsiniz.

Aktüerya bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli konularda uzmanlaşmanız ve gelişiminizi sürdürmeniz beklenir. Bankalar ya da sigorta şirketlerinde istihdam edilmek için kişilerle kurulacak iletişimin sağlıklı yürütülmesi gerekir. Yüz yüze iletişim kuracağınız insanlarla doğru bir iletişim dili kullanmalısınız. Ayrıca sigorta kapsamında ilgili konunun (eşya, insan, mal..) hasar hesabını doğru yapabilmelidir.

Aktüerya bilimleri mezunları gelişimlerini sürdürdükleri ve eğitimlerinde başarılı oldukları süre zarfında "aktüer" unvanını kazanabilmek için çeşitli sınav aşamalarından geçmekle mükelleflerdir. Üç aşamalı olarak uygulanan sınavlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. İlk aşamayı geçen adaylara stajyer aktüer , ikinci sınavda da başarılı olunması durumunda "yardımcı aktüer" unvanı verilir. Üçüncü ve son aşama da ise aktüer unvanı başarılı mezunlara verilir.  Aktüer bilimleri mezunları ve aktüerler özel sektörde ve kamu sektöründe iş olanaklarını, ekonomi-finans ağırlıklı alanlarda bulurlar.

Aktüerya ve Risk Yönetimi

Aktüerya finansal açıdan hasara ve kayba yol açabilecek riskleri tespit ettiğinden, risk yönetimi kavramını aktüerya için kullanabilmek de mümkündür. Tabii risk yönetimi kavramını finansal açıdan ele almak da lazımdır. İnsan yaşamı içinde doğum, ölüm, kayıp, deprem, kaza, yangın ve buna benzeyen durumlarda finansal açıdan olayların götürüsünün etkilerini ve risklerini gerçekleşmeden de tespit edebilmek risk yönetimini de beraberinde getirir. Aktüer mesleğini icra edenler, riskleri önceden tahmin edebilen ve risklere çözüm önerisi sunabilen bir sürecin yöneticisi konumundadırlar.

Şirketler ve kurumlar, hasarlara ve risklere karşı aktüer yardımıyla bir program oluşturmak zorundadırlar. Aktüer, sigortalı müşterilerine yapılan hasar tespit ve ödemelerinden sorumlu olarak risk yönetiminin doğru yürütülmesinden sorumludurlar. Aktüerin risk yönetimini yürütürken çözüm odaklı önerler sunması ve riskleri tespit edebilecek ve finansal hasar tespitini de içeren bir programı oluşturması gerekir.

aktüerya, risk yönetimi, meslek, sayısal, aktüer ,ekonomi,

Risk yönetiminin doğru yürütülmesi ve riskleri tespit edebilecek bir program düşünebilmek için Enstitü tarafından online eğitim kapsamında verilen risk tabanlı düşünme tekniği eğitimini alabilir ve geliştirdiğiniz program için yardımcı olacak teknikleri ve sürecin doğru yürütülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca aktüerlik mesleği hakkında detaylı bilgi ve gelişmeler için Aktüerler Derneği sayfasını da takip edebilirsiniz.

Aktüerya ne demektir?

Finansal olarak risk taşıyan her olayın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair çözümler üreten, değerlendirmeler sunan ve karar alabilen bir meslektir. Finansal bir risk ve getirisi olan bir olayın, değerlendirmesi yapılarak şirket ya da birey açısından maddi sonuçlara öneriler sunar. Karşılaşılacak risklere karşı ekonomik açıdan rahatlatacak ve ölçümleme yapılabilecek program ve raporlar hazırlanır.

Aktüerya bölümünde okumak için hangi becerilere sahip olmak gerekir?

Aktüerya alanı sayısal ağırlıklı bir meslek olduğundan bu bölümde okuyacakların sayısal dersleri sevmeleri ve uygulamaktan geri durmamalı gerekiyor. Ayrıca sosyal bilimlere ilgi duymalı ve kendi sektöründeki gelişmeleri, ekonomiyi-finansal riskleri analiz yeteneğine sahip olması gerekir. İnsanlarla ilgili durumlarda iletişim kurabilme ve durumu anlatabilme becerisine de ihtiyaç vardır.

Aktüerya bölümü iş olanakları nelerdir?

Aktüerya bilimleri bölümünden mezun olanlar, kamu ve özel sektörde istihdam edilirler. Sigorta acentaları, bankalar, şirketler özel sektör iş imkanları sağlar. Kamu sektöründe ise  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi alanlarda aktüer olabilmek için üç aşamalı teknik uzmanlık sınavında başarılı olunması gereklidir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!