AnasayfaBlogAdobe Lightroom Eğitimi Nedir?
Nedir?

Adobe Lightroom Eğitimi Nedir?

08 Mayıs 2021
Adobe Lightroom Eğitimi Nedir

Fotoğraflarınızı profesyonel olacak şekilde düzenlemek, müşterilere daha iyi hizmet vermek, web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında daha profesyonel fotoğraflar paylaşmak için Adobe Lightroom programı tekniklerine hakim olmak gerekir. Sektörde yeni çalışmaya başlayan ve Lightroom programını öğrenerek fotoğraflarını profesyonel olarak sunmak isteyen her seviyeden fotoğrafçının katılabileceği bir eğitimdir. Pozlamadan beyaz dengesine, fotoğraf kırpma işleminden filtre eklemeye, manzara fotoğraflarından portre çekimlerine kadar lightroom programının tüm detaylarını öğrenme imkanı sunar.

Bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ya da bu alanda kariyer planınız varsa Adobe Lightroom kursu ve online eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Enstitü tarafından sunulan, Adobe Lightroom Eğitimi, fotoğraflarınızı daha iyi hale nasıl getirebileceğiniz, kataloglarınızı nasıl düzenleyeceğiniz, nasıl albüm oluşturacağınız, nasıl baskı alacağınız ve nasıl portfolyo düzenleyeceğinizle ilgili temel bilgilerle buluşmanızı sağlıyor.

Adobe Lightroom Kursu Neyi Hedefliyor?

Adobe Photoshop ve Lightroom Kursu; en büyük hayali resim düzenleme yapmak olan, Adobe Lightroom programı konusunda kendini geliştirmek isteyen herkes için uygun bir eğitimdir. Tekniklerin A’dan Z’ye nasıl uygulanacağı ile ilgili bilgilere bu program sayesinde ulaşabileceksiniz. Lighttroom'un tüm araçlarının ne işe yaradığını, öğrenme fırsatı yakalayacaksınız. Profesyonel fotoğraf düzenleme teknikleri nelerdir, fotoğraflarınızı nasıl organize edersiniz, Lightroom'un en önemli özellikleri nelerdir, manzara, portre, pozlama nasıl düzenlenir, gibi sorulara yanıtlar bulabileceğiniz bir eğitim alacaksınız.

Kurs tamamlandıktan sonra eğitim süresince öğrendiğiniz bilgiler göz önünde bulundurularak, kurum tarafından bir sınav uygulanır. Sınavda başarılı olan kursiyerler, sertifika almaya hak kazanır. Kazandığınız katılım ve başarı sertifikası, sektör içerisinde en büyük güvencelerinizden biri olacak. Çalışmalarınızda çıkan profesyonel sonuçlar yaşamınızda yeni kapıların aralanmasına fırsat sunacak.

Adobe Lightroom Eğitiminde Neler Öğreneceksiniz?

Lightroom, fotoğraflarınızın daha profesyonel hale gelmesini sağlayacak bir resim editörüdür. Adobe firması tarafından geliştirilmiştir. Bu program günümüzde tüm fotoğrafçılar ve sosyal medya yöneticileri tarafından kullanılmaktadır. Raw formatında çekilmiş olan fotoğrafların; internet üzerinde paylaşılmasında ya da baskıya hazır hale gelmesi için mutlaka temel düzeyde de olsa Lightroom programının öğrenilmesi gerekir. Eğitim, programla ilgili ihtiyacınız olacak temel düzeyde bilgileri kazanmanızı sağlar. Eğitimde öğreneceğiniz başlıklar, aşağıdaki gibidir.

 • Fotoğrafları program içine almanın yolları ve editleme, dışa aktarma uygulamaları.

 • Paneller ve menülerin kullanım şekli.

 • Library ekranını nasıl kullanacaksınız?

 • Develop modülü ile fotoğraf işleme.

 • Albüm oluşturmak için hangi yollar izlenmelidir?

 • Slideshow nasıl yapılıyor?

 • Nasıl baskı alınıyor?

Adobe Lightroom Eğitimi İçeriği Nedir?

Adobe Lightroom, profesyonel fotoğraf sunma tekniklerini yaşamınıza ekleme fırsatı sunuyor. Temel bilgilere sahip olacağınız eğitim, 5 canlı dersten oluşuyor. Eğitmen tarafından eğitim tamamlandıktan sonra 1 adet ödevlendirme yapılır. Ders saatleri, çalışan kişiler düşünülerek, çalışma saatlerinin dışında olacak şekilde planlanmıştır. Canlı dersleri kaçırmanız halinde, video erişimleri ile sonradan takip etme imkanı da sunulmaktadır. Eğitim, ders sırasında aklınıza takılan bir soruyu eğitmene soru sorma imkanı sunduğu gibi ders esnasında grup sohbetlerine de katılmanızı sağlıyor.

Oldukça verimli olacak şekilde planlanan dersler tamamlandıktan sonra sertifika sınavına katılmanız beklenir. Sertifika sınavı sonucunda başarılı olan katılımcılar, Adobe Lightroom Sertifikası almaya hak kazanır. Eğitim sırasında bilgisayar, tablet ve akıllı telefona ihtiyacınız olacak aynı zamanda derslere erişim sağlayabilmek için aktif bir internet bağlantınız olmalıdır. Ekran paylaşımları yapılacağı için bilgisayar tercih edilir. Son sürüm olmak üzere kurulu Lightroom programı istenmektedir.

Adobe Lightroom Sertifikası Ne İşe Yarar?

Sadece kendiniz için 5 saat ayırmakla yepyeni bir kazanım elde edersiniz. Eğitim boyunca edindiğiniz bilgiler kariyer yaşamında yeni bir kapı aralama fırsatı sunar. Enstitü tarafından belirlenen zamanda öğrendiğiniz bilgiler ışığında, sertifika sınavına tabi olursunuz. Bu sınavda başarılı olan katılımcılar, sertifika kazanmış ve kişisel gelişimine ve kariyer yaşamına önemli bir katkı sağlamış olur. Kazanmış olduğunuz sertifika, Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. CV’nizde de önemli bir yere sahip olacaktır. Sertifika katılımcıya sonra soğuk damgalı olarak teslim edilir. Özellikle fotoğraflarını düzenlemek isteyen amatör fotoğrafçılar ve fotoğraflarını düzenlemek isteyen profesyonel fotoğrafçıların katılması gereken bir eğitimdir.

Adobe Lightroom Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

Eğitimine katılarak, sizde fotoğraflarınızı daha iyi hale getirmek istiyorsanız, kataloglarınızı nasıl düzenleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, albüm oluşturma, slideshow yapma, baskı alma ve portfolyo düzenleme hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ve aşağıdaki özelliklere sahipseniz bu programı kaçırmamalısınız.

 • Lightroom programını ilk kez kullanacaksanız,

 • Fotoğraflarını düzenlemek isteyen amatör bir fotoğrafçıysanız,

 • Fotoğraflarını düzenlemek isteyen profesyonel bir fotoğrafçıysanız,

 • Sosyal medya paylaşımlarını daha iyi duruma getirmek istiyorsanız, bu eğitimden faydalanmalısınız.

Adobe Lightroom Programının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yanlış pozlanmış, göze hoş gözükmeyen bir fotoğrafı doğru bir düzenleme ile mükemmel bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu sebeple fotoğrafçılık ile ilgilenen herkesin fotoğraflarını nasıl düzenleyeceğini doğru şekilde bilmesi gerekiyor. Bu işin altın kuralı ise Lightroom'un tüm araçlarına hakim olmak. Aşağıda Lightroom programını kullanmanın avantajlarını inceleyelim.

 • Profesyonel fotoğraf düzenleme tekniklerini öğrenmenizi sağlar.

 • Fotoğraflarınızı nasıl organize edeceğinizi öğrenirsiniz.

 • Lightroom CC ve Klasik arasındaki farkları öğrenmiş olacaksınız.

 • Manzara, portre, uzun pozlama, cadde, sokak gibi fotoğrafların her birinin nasıl düzenlendiğini öğrenirsiniz.

 • Fotoğrafının ışığını, rengini, keskinliğini düzenlemeyi öğrenirsiniz.

 • Fotoğraflarınızı organize edip arşivleyebilirsiniz.

 • Binlerce fotoğraf arasından istediğiniz fotoğrafı anında bulabilme imkanı sağlayacak yapısı ile size düzenli bir fotoğraf arşivi sunar.

 • Orijinal fotoğrafı değiştirmeden, dilediğiniz kadar işleme yapıp dilediğiniz kadar farklı kopya üzerinde çalışma imkanı sunar.

Adobe Lightroom Eğitmeni Kimdir?

Eğitim, Kemal Kaluç tarafından verilmektedir. 1979 İzmir doğumlu olan Kaluç, okul çağlarında yağlı boya resim ile macerasına başladı. 2010 senesinde ilk dijital fotoğraf makinası alması ve ardından photoshop ile tanışması ile profesyonel fotoğrafçı ve retoucher yolculuğu başladı. İş yaşamı ile birlikte yürüttüğü, fotoğraf ve eğitmenlik çalışmaları ağır basınca, 2012 Aralık ayında kurumsal yaşamdan ayrılmayı seçti. 2013 yılında kendi şirketini kurdu ve şirketin kurulmasından itibaren pek çok ünlü firma ile çalıştı ve kurumlarda eğitimler verdi. 2021 Mart ayından itibaren İstanbul İşletme Enstitüsü’de Photoshop eğitimi vermeye devam etmektedir.

Adobe Lightroom Eğitimi Nedir
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Adobe Lightroom Eğitimi
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
257134
Adobe Premiere Temel Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
258134
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
340150
Adobe After Effects Eğitimi
Esmanur BayarEsmanur Bayar
258134