Published on: 07 Nisan 2016 Sinem Eralkan 0 Yorum
Okuma Sayısı : 346

2016 yılının neredeyse ortalarına yaklaşırken birçok kişi yeni kariyer fırsatlarını kovalamaya başladı. Bu süreçte işe alım uzmanlarının rolü büyük. Mülakatı tanımlayacak olursak potansiyel işverenlerin pozisyon için adayın uygunluğunu değerlendirmesini sağlar. Peki ya aday için? Eğer aradığınız şey hayalinizdeki iş ise, bunun gerçekte ne anlama geldiğini anlamanızda ve potansiyel işverenleri nasıl ölçeceğinizde yardımcı olabilecek birkaç fikir vermek istiyorum. Bununla birlikte ilginizi çekebileceğini düşündüğüm mülakat soruları başlığına da mutlaka göz atın.

Aday yönünden mülakat nedir?

Neden sorusu ile başlayın.

Pozisyon veya şirket değiştirmenin birçok sebebi vardır. Kariyer gelişimi, şirket kültürü, esnek çalışma, veya maaş... Sizin için önemli olan şey ve bunun nedenini bilmek sadece bir mülakat sorusuna hazır bir cevabınız olmayacağı gibi, aynı zamanda sizi bu faktörler üzerinde potansiyel işvereninize karşı güçlendirir de. Eğer iletişim kuramıyorsanız, yeterince anlamıyorsunuzdur. Sizi motive eden şeyin ne olduğunu ve işin içinde olmanız için katkı sağlayan faktörlerin neler olduğunu açık bir şekilde söyleyebilmelisiniz.

Beklentileriniz net olmalıdır.

İşe alım sürecine girmeyi seçtiğinizde öncelikle beklentilerinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekir. Bunu yaptığınızda işe alım uzmanı veya işe alım yöneticisi sizin mükemmel pozisyonu bulmaya kendinizi adadığınızı anlarlar. Örneğin, eğer mükemmel bir şirket kültürü arıyorsanız, bunun sizin için ne anlama geldiğini anlatın ve de bunun hakkında potansiyel iş arkadaşları veya takım arkadaşlarıyla  - direkt olarak konuşmak gibi -  örnekler arayın. Eğer bu liderlikle alakalıysa kurumun liderlik takımıyla vakit harcayabilecek olup olmadığınızı araştırın. Eğer potansiyel işveren sizin işlerinin farklı bakış açılarını keşfetmenize olumlu bakarsa, bu direkt olarak pozitif işarettir.

Kurum hakkında bilgiye ulaşmak günümüzde çok kolay.

Sosyal medyada işverenler hakkında eşi benzeri görülmemiş seviyelerde bilgiye ulaşımınız var. Müşteriler, adaylar, çalışanlar, hepsi sosyal ve de aktif. Bu basit bir Google araması da olabilir veya LinkedIn gibi kanallarla potansiyel iş arkadaşlarını tanımlamak gibi kapsamlı da olabilir.

Başarının ölçütü nedir?

Her "harika" şeyin kendine özgü zorlukları vardır ve eğer düzgün bir şekilde anlaşılmazsa her yeni ve de heyecanlı şey hızlı bir şekilde eskiyebilir. Pozisyon veya şirket değiştirmek her zaman mevcut kariyer problemlerinizi çözmeyecek. Başarının sizin potansiyel patronunuz için hem kısa hem de uzun dönemde ne olarak gözüktüğünü kavradığınızdan emin olun ki beklentiler aynı yönde olsun. Eğer kariyer ilerlemesi ve profesyonel gelişim sizin için gerçekten önemliyse, o zaman başvurduğunuz iş ve oraya varmak için gerekli olan şeylerin ötesinde hangi fırsatların olduğunu öğrenin. Eğer bu bilgiyi arıyorsanız detaylara ulaştığınız konusunda rahat olana kadar her cevabı açıklığa kavuşturun.

Karar.

Kariyer hayatınıza zaman ayırmadığınızda yanlış kararlar alma riski çok daha büyüktür.  Bunu doğru bir şekilde düşünebilmek için birçok kullanışlı taktik ve de çalışma vardır ama sizin için olan doğru yöntemi bulmak pozitif sonuca ulaştığınızdan emin olmaktır. Ben kişisel olarak basit bir yararlar ve zararlar listesi yapıyorum. Aynı zamanda ailemle ve arkadaşlarımla konuştuğumda da bu konuda fikirlerini alıyorum. Bazı durumlarda her iki opsiyonda da risk olabilir. Örneğin, küçük bir şirkette işe alım işinde 4 sene çalıştım. Ama yine de müşterilerimden daha çok ücretler teklif eden iş teklifleri alırdım. Bu senaryoda ben her gün büyük miktarda bilgi depoluyordum, bana ilham veren iş arkadaşlarımla çalışıyordum ve de küçük bir işi yürütmeyi ilk elden öğreniyordum. Benim seçimim daha büyük profesyonel gelişim ve kültür uğruna kazanımlarımı feda etmekti. Geriye baktığımda, hak ettiğim kadar maaş almazken, geliştirdiğim beceriler ve deneyimlerim uzun zamanda bana geri dönüş yaptı. Bunu o zamanlar anlayamazdım.

Hatırlayın.

Her durum eşsizdir, tango yapmak için iki kişi gerekir, mülakat sizin kendiniz hakkında bilgi bıraktığınız kadar gelecekteki işvereninizin de bilgi vermesi gereken işbirlikçi bir süreç olmalıdır! İyi şanslar.

  • aday için mülakat ,
  • işe alım uzmanına ne sorulur ,
  • mülakatta aday ne aramalıdır ,
  • mülakatta adayın sorması gerekenler ,
  • mülakatta adayın soruları
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı