Close
Mobil Menu Bars

3D Studio Max Ne İşe Yarar?

28 Ocak 2020, 3277 defa okundu.
3D Studio Max Ne İşe Yarar?
modelleme, 3ds Max, tasarım, animasyon, mimari tasarım, 3 boyutlu, oyun endüstrisi,

Teknolojinin gelişimi, insanın hayal gücünü kullanabilmesine de imkân verecek çeşitli alanları ve olanakları ortaya çıkarmıştır. Birçok meslek ve ilgili alanlarda hayal gücü, işin bir parçası olarak kullanılır. Gelişen teknolojinin kullanılması ve ortaya çıkan yenilikler, bilgisayarlar aracılığıyla ortaya çıkarılan simülasyonları ve modellemelerin  de önünü açmıştır. Bugün, modellemeler ve simülasyonlar mevcut somut ya da soyut ürünün, konunun bilgisayar aracılığıyla işlenerek basit bir örneğini oluşturur. Modelleme işi ayrıca kendine ayrı bir alan oluşturarak önemli bir sektör oluşumunu da sağlamıştır.

Tasarım ve bilişim dünyası yenilikleri ve gelişimleri takip ederek farklı seçenekleri ile ilgili alanlarda çalışanlara birçok fırsat ve olanakları sağlamaktadır. Tasarım sektörü, modelleme ihtiyacını birçok meslek dahilinde kullanılmasını sağlamak amacıyla 3D teknolojisinden yararlanmaktadır. 3D modelleme, bilgisayar destekli çizim ve tasarım olanağını 3 boyutlu yapabilen bir sistemdir. 3D modelleme sisteminin geliştirilen bir programı olan 3D Studio Max programı da mimari tasarım alanından film-animasyon endüstrisini içine alacak kadar geniş bir kullanıma sahiptir.

3D tasarımının pek çok alanda işlevsel olarak kullanılmasıyla ortaya çıkan yazılım ve programlar birbiriyle yarışacak ayrı bir sektör pazarını da oluşturmaktadır. Yazılım ve tasarım dünyasında oluşan ve gelişen 3D teknolojisi, zaman tasarrufu sağlayarak projenin, nesnenin ya da somut-soyut ürünün yansımasını, modelleme imkânıyla vaktinde ortaya çıkarabilmektedir.

Modelleme Nedir?

modelleme, 3ds Max, tasarım, animasyon, mimari tasarım, 3 boyutlu, oyun endüstrisi,

3 boyutlu olmasının istendiği nesnenin ya da proje elementlerinin bilgisayar aracılığıyla üretimini ve sunumunu hazırlayan modelleme, derinlik etkisini sağlayacak açılarla bir model oluşturur. 2 boyutlu görselleştirme de matematiksel olarak X ve Y eksenleri varken üç boyutlu görsellikte X,Y ve Z eksenleri yer alır. Böylece ürünün, objenin, tasarımın görüntüsünün her katmanını oluşturur ve görürsünüz. Modelleme programı birçok sektör ve alanda kullanılmaktadır. 3 boyutlu görüntü modellemesi insan, mekân, karakter, mimari modelleme çeşitleriyle alanların ilgili konularında fayda sağlayacak sunumları hazırlar. 

3D modelleme; mimarlık, inşaat ,film-sinema-animasyon, tıp sektörlerinde sıkça kullanılır. Bir karakter yaratmakta, ya da organların 3D olarak görüntüsünü görerek örnek sunumlar hazırlamakta kullanılan modellemeler, birçok alana göre farklı özellikleri içeren programlarla kullanılır. Örneğin, mimari bir mekân tasarımı ya da çizimi için kullanacağınız programla film, sinema sektörü için kullanacağınız program farklı olabilir.  Ülkemizde de reklam ve animasyon sektörlerinde kullanılan modelleme, uzman unvanında kişilerin ya da doğru eğitim almış kişiler tarafından ilgili konularda profesyonelce kullanılır.

3D modelleme programlarından biri olan 3Ds Max, endüstriyel tasarım, oyun, sinema, mimari mekân tasarımı gibi pek çok alanda kullanılacak bir niteliğe sahiptir.  AutoDesk tarafından geliştirilen program, ücretsiz denemesinden sonra ücretli olarak kullanabileceğiniz işlevlere sahiptir. 3Ds Max, modelleme, animasyon, karakter yaratımı, oyun tasarımı, sinema endüstrisinde basit ya da karmaşık grafiklerle istenilen görüntüyü kullanıma hazırlar. 3Ds Max programı geliştirilen versiyonlarıyla birçok alanda kullanılmak üzere kendi pazar yarışında iddiasını sürdürmektedir.

Animasyon Nedir?

Hayallerimizi, düşüncelerimizi ve çizimleri ve görselleri, grafikleri hareketli bir şekilde programlayan bir sistem olan animasyon, içerdiği kolaylık ve farklı, ilgi çekici tasarım özelliğiyle son yıllarda birbirinden farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bir reklam filminde dahi maliyetinin yüksek olmaması ve daha ilgi çekici, özgün görüneceği düşüncesinden hareketle tercih edilen bir seçenek olmuştur. Animasyon kullanımı, sinema sektöründe de alternatif bir seçenek olmaktan çıkıp temel bir sektör hâline gelmiştir. Hayal edilen ve çizilen karakterler, objeler, grafikler sanal bir ortamda yaratılır ve modelleme aracılığıyla nesnenin her katmanını hesaplayarak doğru ve profesyonel bir iş ortaya çıkmış olur. X,Y ve Z eksenlerini görerek derinlik hissini sağlayan 3D Animasyonu yaratma süreci de kolay değildir.

Yaratacağınız şey her neyse o yapının fiziksel gerçekliğe uygun bir görünümünü sağlamak gerekir.  Bundan dolayı da animasyon yapımı profesyonel bir ekip tarafından takip edilmelidir ve yapılmalıdır. Ayrıca modelleme ve animasyon yapabilmek için bilgisayarların performansının yetmesi ve sağlıklı bir süreç için yeterli donanım değerlerine ulaşması gerekir. 3D Animasyon, grafik-tasarım ve film ve oyun endüstrisinde yaratıcılığı, en ilgi çekici ve özgün niteliklerle gösterebilen ve soyutluğun gerçeğe uydurulmasına katkı sağlayan bir özelliğe sahiptir. Animasyon, görsel tasarımın bir parçası olarak sektörde çalışanların kullanımı için programlar aracılığıyla uygulanabilmektedir.

3ds Max, tasarım, animasyon, mimari tasarım, 3 boyutlu, oyun endüstrisi,

Tercih edilen programlar da genellikle Adobe After Effect, Maxon Cinema 4D, AutoDesk Maya ve Autodesk 3ds Max olmaktadır. Adı geçen programlar, üç boyutlu animasyon yapımı için kullanılır. Autodesk üretimi 3D Studio Max, karakter modelleme özelliği ve kullanımına yönelik açıklayıcı paneliyle ilgili kişilerin ilk tercihlerinden biridir. Animasyon ve 3D modelleme olanağını kullanıcılara sağlayan 3D Studio Max programını işinize yarayacak şekilde kullanmak için ön bilgileri ve panel kullanımını bilmeli, gereken eğitim-kursları da almanız gerekir. 

3D Studio Max Eğitimi

Bir işi profesyonelce ortaya çıkarmak için o alan dahilinde gerekli görülen eğitimleri almalı ve bilgileri edinmelisiniz. Animasyon ve modelleme alanlarında da ilginin ötesinde bir profesyonel iş edinmek için eğitimleri almanız gerekir. 3D teknolojisi  ve animasyon-modelleme programları hakkında ön bilgilerinizin ve alana dair ilginizin de sürdürülebilir olması gerekir. Modelleme ve animasyon yapımı, teknik bilgi ve yaratıcılık gerektiren bir süreç olduğundan çabuk sıkılıp pes edeceğiniz bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Bundan sebep alana dair ilgi ve istek önemlidir. 

Profesyonel bir meslek olarak da icra edilen animatörlük, grafikerlik; oyun-sinema-reklam-tanıtım sektörlerinde ve diğer alanlarda fayda sağlayacak bir görevi yerine getirir. Mimarlık ve inşaat sektöründe de proje ve mekan-bina tasarımı için kullanılan 3D Studio Max, programı, öğrenilmesiyle işinize yarayan bir kullanımı sağlar. Günümüzde bilgiyi her platformdan edinebilme durumu, bu gibi programları da kısa sürede verimli bir şekilde öğretmeye yarıyor.

modelleme, 3ds Max, tasarım, animasyon, mimari tasarım, 3 boyutlu,

Oyun ve sinema endüstrisinde animasyonun hedeflenen başarısı ve modellemenin işlevselliği, başta 3ds Max olmak üzere benzer programları da öğrenmeyi gerektiriyor. Bugün, programlara yönelik uzaktan eğitim, online eğitim, videolar, kurs destekli dersler verilmektedir. Online eğitimler konusunda alanında başarılı kurslar veren Enstitü sayfasını da ziyaret ederek 3D Studio Max eğitimi hakkında ders içeriğini inceleyebilir ve kursu da alabilirsiniz. Kurs sonunda başarılı olmanız durumunda sertifika sahibi olarak eğitiminizi belgeleyebilirsiniz. 

3D Modelleme Nedir?

3D teknolojisinin bilgisayar aracılığıyla dijital ortamda manuel ya da otomatik çizimlerin, tasarımların üç boyutlu görselleştirilmesidir. Somut ya da soyut nesnelerin, proje elementlerinin bir model örneği oluşturularak her nesnenin katmanları görüntüler. 3D modelleme, aklınızdaki tasarımı ya da çizdiğiniz çizimi, objeyi 3D görselleştirme yoluyla tasarımdaki her aşamayı oluşturabilirsiniz.

Animasyon Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bir çizimi, nesneyi ya da grafiği hareketli hale getirerek film-sinema,oyun, reklam-grafik tasarım alanlarında karakter, obje yaratımında kullanılır. Animasyon, alternatif bir seçenek olmaktan çıkıp özgün bir kullanıma izin vermesi ve yaratıcılığı gösterebilme imkânıyla tercih edilen bir sektör hâlini almıştır.Animasyon yapımı, profesyonel bir iş olduğundan ilgili alanlarda uzman ve eğitimli kişilerden yararlanılmalıdır.

3D Studio Max Programı Nedir?

AutoDesk tarafından geliştirilen birçok işleve sahip animasyon-modelleme programıdır. 3 boyutlu insan karakteri, animasyon, grafik, modellleme seçenekleriyle tercih edilen programlarının başında gelir. 3ds Max programı, mekân ve bina tasarımında modelleme seçeneği ve 3 boyutlu animasyon yapımı ile sinema-reklam sektörlerinde tasarım hazırlama özelliğiyle bilinir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!