Close
Mobil Menu Bars

360 Performans Değerlendirme Nedir?

03 Kasım 2014, 2275 defa okundu.
360 Performans Değerlendirme Nedir?
360 Performans Değerlendirme Nedir?

İşletmelerde çalışanların etkinliğini sağlayabilmek adına performans değerlendirme oldukça önem taşıyan bir husustur. Bu nedenle performans değerlendirmenin kullanımı sürekli gelişerek artmaktadır. En gelişmiş örneği ise 360° performans değerlendirmedir. İlk ABD’de geliştirilen bu yöntem giderek Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Yöntemi klasik performans değerlendirmeden ayıran en önemli farklılık klasik yöntemde çalışanları sadece üsleri değerlendirebilirken, 360° yönteminde çalışanları hem üsleri hem asları değerlendirebilmektedir. Yani kısaca belirtmek gerekirse iki yöntem arasında geribildirim farkı bulunmaktadır. 360° yöntemi geribildirimin esas olduğu bir yöntemdir.

360 Performans Değerlendirme Nedir?

Performans değerlendirme sistemlerinin işletmelerde başarılı şekilde yürütülebilmesi için çalışanlar tarafından kabul görmeleri ve sonuçları hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmamalarıdır. Olumsuz düşünceden bahsedilen, çalışanların sonuçların adil olup olmaması, değerlendiricilerin yanlı tutumlarının varlığı ve değerlendirme türünün doğrululuğudur. Çalışanların kariyer yönetimleri, ücret sistemleri ve diğer performansa dayalı bireysel kazanımlarının performans değerlendirme sonuçlarının sonuçları olacağından oldukça öneme sahiptir. Bir değerlendirme yönteminin bu sonuçları doğurması değerlendirmenin doğru yöntem olduğu anlamına gelmeyecektir. Çünkü performans değerlendirmenin tümden amacı biraz önce sayılan çalışanlarla ilgili yönetim ve sistemlerin oluşturulması ve yürütülmesidir. Performansın göreceli bir kavram olmadığı sonucuna varıldıktan sonra işletmeler stratejik hedeflerini yakalayabilmek ve çalışanların özlük haklarını adil bir şekilde dağıtabilmek için performans değerlendirme sistemlerine yöneldiler. Günümüzde etkin olan birçok performans değerlendirme sistemi vardır. Uygulama alanlarında; şirketlerin büyüklüğüne – küçüklüğüne ve çalışan sayısına göre yer bulur.

Eğer çalışanlar, mevcut olan performans değerlendirme yönteminden hoşnutsuzluk ve verimsizlik duyuyorlarsa o zaman ne yapılabilir? Bu konuda alternatif model kullanılabilir. Son dönemde popüler olan ve performans değerlendirme konusunda yıldız gibi parlayan alternatif değerlendirme modeli olan 360 derece performans değerlendirme yöntemidir. 360 derece performans değerlendirmenin değeri iyi yönetilen şirketlerde daha fazla bilinmektedir. Buna neden olarak da çalışanın, işyerinde rutin nasıl davrandığının geribildiriminin bu yöntemle daha geçerli ve güvenilir sonuçlar sağladığı gösterilmektedir (Acar 1999).

Sözü edilen kalite performans değerlendirmenin üretim ve hizmet yönündeki etkisidir. Çünkü 360 derece performans değerlendirme çalışanlar hakkında müşterilerden de değerlendirme almaktadır. Müşterilerin değerlendirici rolünde olması çalışanları üzerinde pozitif bir baskı yaratsa da şirketin çıktıları üzerinde fark yaratmaktadır. Şirketin uyguladığı kalite sistemleri ve toplam kalite yönetimi çalışanın performansına göre oluşturulmamıştır. Şirkette hakim olan kalite anlayışı çalışanın performansıyla ilişkilendirilmediğinden, tüm kalite prensipleri ortaya konulsa da çalışan performansındaki hareketler ürün ya da hizmet kalitesini etkileyecektir.

Bu sistem klasik yöntemde olduğu gibi tek bir kişinin yargısına bırakılmadan çalışanın temas halinde olduğu tüm kişiler yoluyla yapılmaktadır. Bu yönden baktığımızda, çalışanın temas kurabileceği herkes bu sisteme dahil edilebilir. Ayrıca şirketlerin yapılarına özgün bir performans değerlendirme sistemi kurabilmeleri de mümkündür. Bir çalışan kimseyle temas halinde olmuyorsa raporlama yaptığı kişiler vasıtasıyla değerlendirme yapılabilir. Bu yönden baktığımızda çalışan hakkında edinilen bilgi birçok kaynaktan elde edildiğinden statik bir değerlendirme metodu kullanılmadığı ve sürdürülebilir bir anlayışın hakim olduğu görülebilir. Daha adil ve güvenilir olmasının dayanağı ise farklı kaynaklardan elde edilmesi ve klasik yönteme göre tek kişinin değerlendirmesine bırakılmamasıdır.

Ayrıca, 360° değerlendirme yöntemi kişisel gelişimede katkı sağlayıcı bir yöntemdir. Çünkü her kesimden geribildirim sağlayarak kişinin güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, çalışanların performanslarını daha detaylı ve objektif bir şekilde değerlendirmeye olanak sağlayarak işletmeye de önemli artılar kazandırmaktadır. Performans değerlendirme gerçekten önemli mi? sorusu geliyorsa aklınıza bu yöntemi denemenizi özellikle tavsiye ediyoruz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!