Close
Mobil Menu Bars

360° Performans Değerlendirme Eğitimi Yararları

16 Aralık 2014, 1158 defa okundu.
360° Performans Değerlendirme Eğitimi Yararları
360 derece Performans Değerlendirme Eğitimi Yararları

Açı değerleri, bir bütünün parçalarıdır. 360 derecelik bir açı ise bu parçaların tamamının toplamıdır. İşyerlerinde, kurumlarda bir çok parça bulunur. Üretim hattı, pazarlama, dağıtım, paketleme, tedarikçiler vb. bu parçaların tamamı 360 derecelik bir bütünü oluşturur. Bu bütünün tamamının performansının değerlendirilmesi de 360 Derece Performans Değerlendirme yöntemidir.

Performans Değerlendirme Yararları

360 derece performans değerlendirmenin yararlarını dört başlık altında açıklayacağız.

Yöneticiler İçin Avantajları

Yöneticiler astlarının düşüncelerini bu değerlendirme metoduyla objektif bir şekilde öğrenebilir. Özellikle verimlilik ve performans düzeyi hakkında yöneticisi olduğu kişilerin ne düşündüğünü öğrenebilir. Hangi konularda eksik olduğunu ya da hangi konularda başarılı olduğunu görebilirler. Geliştirilmesi gereken yönlerin ne olduğuyla ilgili çoklu bir eleştiri alabilir. Bu yapıcı eleştiri yalnızca yönetici için değil, aynı zamanda işletmeye de faydası olacaktır. İyi bir yönetici olmaları için gerekenlere katkı sağlayacaktır.

İletişim

Yöneticilerle çalışanlar arasındaki iletişim bu çoklu değerlendirme sayesinde daha da güçlenecektir. İşletmenin stratejik hedeflerine ulaşabilmesi için çalışanların aynı hedefi paylaşmaları ve iyi bir iletişim içerisinde olmalıdır. Yöneticiler bu iletişim ağının en başında olan ve iletişimi yöneten-yönlendiren kişilerdir. Yöneticilerin astlarından geribildirim alması onlarla daha iyi iletişim kurmasına olanak sağlar. Çalışanların yönetici hakkında ne düşündükleri objektif şekilde öğrenilebilir.

Ayrıca yöneticiler çalıştıkları kişiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklardır. Onları yakından tanıma fırsatı bularak birebir iletişim alanı kurulabilir. Bu sayede çalışanların ve takımın ihtiyaçlarını görebilir ve bu ihtiyaçları giderecek çözümleri, önleme faaliyeti olarak üretebilir. 

Ödüllendirme ve Teşvik

Bir işletmede çalışanlara verilmesi gereken en önemli kavram o işletmede adaletin olduğudur. Çalışanlar tüm zorlu koşullarda çalışabilse de adaletin olmadığı yerde çalışmaları mümkün değildir. İşletmede yapılan işler her gün aynı olsa da mutlaka aralarından daha fazla çalışan ve üstün performans sergileyen çalışanlar vardır. Bu kişileri belirlemenin zorluğu kadar belirlemenin adil olduğu konusunda da çalışanları ikna etme sorunu vardır. Çoklu geribildirim yönteminin adil ve şeffaf olması bu tür sorunları ortadan kaldırır. Ödüllendirme ve teşvik uygulamalarında yöneticilere daha rahat karar verebilirler.

Verimlilik

Yöneticiler astlarından aldıkları geribildirimlerle güçlü ve zayıf yönlerini görebilir ve bu yönlerini geliştirebilir. Bu geliştirme yöneticinin bireysel verimliliğinde de artışa sebep olur.

Bu yöntemde bir bütün olarak işletme içi ve işletme dışı olarak işletme için çalışan, görev yapan tüm birimler performans açısından değerlendirilir. Böylece aksayan birimler, kolaylıkla ortaya çıkar. Bu aksaklıkların giderilmesi, gerekli önlemlerin alınması da sağlanmış olur.

Uzaktan eğitim yöntemi ile verilen sertifika eğitimi programları içerisinde yer alan 360 Derece Performans Değerlendirme eğitimi,  online olarak ve ücretsiz olarak verilmektedir. Siz de bu eğitime katılarak, işyerinizin performansını tüm yönleriyle 360 derece toplamında değerlendirmenin yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!