Published on: 26 Kasım 2014 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 601

Yeni ve en etkili performans değerlendirme yöntemlerinden olan 360° performans değerlendirme hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından birçok yarara sahip olan bir yöntemdir. 360° performans değerlendirmenin yararları maddelenerek anlatılmak istenirse;

Performans Değerlendirme Yararları

 1. Bu yöntemde birden fazla değerlendirme grubu bulunduğu için performans değerlendirmede oldukça önemli olan geribildirimler daha kapsamlı olmaktadır.
 2. Sözü edilen yöntemde sadece çalışanların değil aynı zamanda yöneticilerin de yetkinliklerinin astları ve iş arkadaşları tarafından değerlendirilmesi yapıldığından yönetici kesiminin de kendini geliştirmesi sağlanmaktadır.
 3. Aynı şekilde bu yöntem sayesinde çalışanların görüşleri alınmakta, güçlü ve zayıf belirlendiği için de daha etkin ve psikolojik açıdan da daha gelişmiş bir çalışan kesimi oluşturulabilmektedir.
 4. Yapılan değerlendirmelerde işletme içindeki eğitim ihtiyaçları da ortaya koyulduğundan iyi bir işletme yönetimi sağlanabilmektedir.
 5. Astlar da üstleri değerlendirebildiğinden bu yöntem iki grup arasındaki iletişimi de güçlendirmektedir.
 6. Yine yapılan çift yönlü değerlendirme sayesinde yöneticiler çalışanların kabiliyetlerinin farkına daha net bir şekilde varmaktadır.
 7. Tüm kesimleri bir araya getirdiği için takım olmayı sağlamakta ve takım olma ruhunu geliştirmektedir.
 • 360 derece performans ,
 • performans değerlendirme ,
 • performans değerlendirme yararları ,
 • performans değerlendirmenin faydaları
Yazar
  Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı