Close
Mobil Menu Bars

360 Derece Performans Değerlendirmenin Yararları

26 Kasım 2014, 1503 defa okundu.
360 Derece Performans Değerlendirmenin Yararları
360 Derece Performans Değerlendirmenin Yararları

Yeni ve en etkili performans değerlendirme yöntemlerinden olan 360° performans değerlendirme hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından birçok yarara sahip olan bir yöntemdir. 360° performans değerlendirmenin yararları maddelenerek anlatılmak istenirse;

Performans Değerlendirme Yararları

  1. Bu yöntemde birden fazla değerlendirme grubu bulunduğu için performans değerlendirmede oldukça önemli olan geribildirimler daha kapsamlı olmaktadır.
  2. Sözü edilen yöntemde sadece çalışanların değil aynı zamanda yöneticilerin de yetkinliklerinin astları ve iş arkadaşları tarafından değerlendirilmesi yapıldığından yönetici kesiminin de kendini geliştirmesi sağlanmaktadır.
  3. Aynı şekilde bu yöntem sayesinde çalışanların görüşleri alınmakta, güçlü ve zayıf belirlendiği için de daha etkin ve psikolojik açıdan da daha gelişmiş bir çalışan kesimi oluşturulabilmektedir.
  4. Yapılan değerlendirmelerde işletme içindeki eğitim ihtiyaçları da ortaya koyulduğundan iyi bir işletme yönetimi sağlanabilmektedir.
  5. Astlar da üstleri değerlendirebildiğinden bu yöntem iki grup arasındaki iletişimi de güçlendirmektedir.
  6. Yine yapılan çift yönlü değerlendirme sayesinde yöneticiler çalışanların kabiliyetlerinin farkına daha net bir şekilde varmaktadır.
  7. Tüm kesimleri bir araya getirdiği için takım olmayı sağlamakta ve takım olma ruhunu geliştirmektedir.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Muzaffer Kısan
13 Aralık 2019
5.0

Performans değerlendirme çok adil bir şey her kurum yapmalı