Close
Mobil Menu Bars

35 Yaş Üzeri İş Bulma Tavsiyesi

12 Mayıs 2016, 6626 defa okundu.
35 Yaş Üzeri İş Bulma Tavsiyesi
35 Yaş Üzeri İş Bulma Tavsiyesi

35 yaşın üzerindesiniz ve geçmişiniz başarılarla dolu. Eğer şans verilse bir şirket için etkili bir çalışan olabileceğinizi biliyorsunuz. Kanıtlanmış bir performansa sahipsiniz. Ve bunların hepsinin bir listesini yaptınız. Ama iş arama sürecinde önemli olan ve atladığınız birşey var, etkili bir özgeçmiş hazırlamanın amacı işe girmek değildir, mülakata girebilmektir. Yani bütün iş deneyiminizi, yeteneklerinizi ve tüm başarılarınızı özgeçmişinize yazmamanız gerekiyor.

35 Yaş Üzeri Nasıl İş Bulabilir?

Özgeçmişinize sadece işe alım uzmanının ilgisini çekecek olan şeyleri yazın, böylece işe alım uzmanı sizi daha fazla tanımak için mülakata çağıracaktır. Uzun uzun görevlerinizi ve başarılarınızı yazmak yerine onları düzenleyerek özetleyin. Etkili bir özgeçmiş kaç sayfa olmalı? Etkili bir özgeçmiş bir sayfa olmalı. En kötü ihtimalle iki sayfa olmalı. İki sayfadan fazla ise hiçbir zaman olmamalı. Şirketlerin işe alım tercihlerini bilmiyorsanız size hatırlatayım: Şirketler arasında önlenmesi güç olan bir yaş ayrımcılığı var. Deneyimi ne kadar fazla olursa olsun 35 yaş üstü birini genellikle işe almıyorlar. Sizin çok fazla deneyiminizin olması ve birçok üniversitede eğitim almanız bazen şansınızı azaltabilir.

Şirketler işlerine göre şekil alabilecek çalışanlar arıyorlar. Daha yaşlı olan insanları değişime ve yeni yollara karşı direnç gösterdiğini düşünüyorlar. Yani diğer anlamda ön yargılı davranıyorlar. Bu konuda yeniliğe açık olduğunuzu belirtmeyi ihmal etmeyin. Yetenek israfı en fazla 35 ve üstü olan insanlar arasında Amerika’da görülmektedir. Şirketler onları çok sabit ve yaşlı görüyorlar. Sonuç olarak iş deneyiminizde çok geriye gitmeyin, yaşınızı ortaya çıkarıyor.

Tarihler kullanmadan deneyimlerinizi listeleyin. Bir özgeçmiş için en önemli olan şey şirketlerin iş ilanlarında kullandıkları anahtar kelimeleri kullanmaktır. Birçok şirket özgeçmişleri okumak için çok vakit harcamıyor ve bir insan kaynakları uzmanı tarafından okunması gereken şeyi yazmanız gerekir. Eğer özgeçmişiniz doğru anahtar kelimeleri içermiyorsa o zaman okunmayacaklar. Eğer bunlardan hiçbiri olmuyorsa ve bir iş bulamadıysanız, o zaman kendinize yeni bir iş yaratın. Eğer iş arama süreci yolunda gitmiyorsa bunu gerçekten ciddiye almalısınız. Deneyimleriniz ve başarılarınız size başarılı olmanız için bilmeniz gereken her şeyi zaten öğretti. Umarım bu makale birilerinin işine yaramıştır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!