AnasayfaBlog2020'de En Çok Para Kazandıracak Meslekler
Meslekler

2020'de En Çok Para Kazandıracak Meslekler

21 Haziran 2015
2020'de En Çok Para Kazandıracak Meslekler

Herkesin hakkında çok az konuşmasına rağmen işverenlerin her yerde aradığı kritik kariyer özelliği nedir? Bunu öğrenmenin en güzel yolu ABD İş gücü İstatistikleri Ofisi tarafından derlenen hızla gelişen mesleklerinin listesine bakmaktır.

İstatistiklere Göre En Çok Para Kazandıran Meslekler Neler?

Spor koçları ve fitness terapistleri. Masaj terapistleri, hemşireler ve fiziksel terapistler. Okul psikologları, müzik hocaları, okul öncesi hocaları ve konuşma-dil patologları. Kişisel finans planlayıcıları, kuaförler ve özel dedektifler. Bunlar ABD’de 2020 yılına kadar en az %20 istihdam artışı yaşanması  beklenen alanlar içerisinde.

2020'de En Çok Para Kazandıracak Mesleklere Genel Bakış

Ortak temayı fark ettiniz mi? Bu mesleklerden her biri empati ile alakalı.

Hareketli ve dijital dünyamızda, anne-babalarımızın ve dedelerimizin-ananelerimizin iş sahibi olmasını sağlayan meslekleri elimizden alan otomasyon ve bilgisayar teknolojileri hakkında herkes endişeli. Modern bir fabrikaya girin, makinelerle ilgilenmek için ne kadar az insanlara ihtiyaç duyulduğunu görünce şoka gireceksiniz. En çok para kazandıran meslekler yerini makinelere bıraktığını göreceksiniz. Benzer olarak, seyahat temsilcilikleri, video editörleri ve diğer bir çok beyaz yakalı çalışan dijital devrimin daha hızlı ve ucuz metotları tarafından gözden düşmeye zorlanmıştır.

Fakat bir başkasıyla yüz yüze iletişimin sihrinin yerini alabilecek bir şey yok. Mimik; insan konuşmasına karşılık yapılan, en becerikli makine tabanlı girişimler bile gerçek bir insan ile olan gerçek bir konuşmanın duygusal zenginliği ile yarışamaz.

Bir sağlık kliniğini ziyaret edin, en iyi kişisel koçların müşterilerini sadece standart bir egzersizden geçirerek yürütemeyeceğini görürsünüz. Forma girmenin stresi ve ödülleri hakkında konuşurlar. Alay ederler, şımartırlar.  Müşterileriyle insanların motivasyonunu inşa edecek şekilde bağ kurarlar. Çok önceden müşteriler spor salonlarına bir arkadaşlarıyla vakit harcamak için ve o kız yada erkek arkadaşının saygısını kazanmak adına ekstra bir şeyler yapmak için giderlerdi.

Bu sağlık hizmetleri ve eğitimde de geçerli. Teknoloji yetişkinlerin glikoz seviyelerini veya küçük çocukların sayma yeteneklerini kusursuz olarak izleyebilir. Veri, kendine başına sadece bir araçtır. Gerçek sihir, sınırdaki bir diyabet hastasının veya utangaç bir anaokulu öğrencisinin yeni bir yola girişmek için başka bir insana yeterince güven ve inanç geliştirdiğinde ortaya çıkıyor.

IGS verisine göre, empatinin otomatikleştirme dünyasında bile yapılamayacağını görebiliyoruz.

Geçen hafta IGS ABD ekonomisinin Mayıs’ta 175.000 iş eklediğini rapor ettiğinde, analistler iş pazarının parlak spotlarının restoran ve barları içerdiğini not düştüler. Garsonlar, şefler ve barmenler %16’lık aylık iş büyümesinde yer aldılar. Bu kesim en çok para kazandıran meslekler sınıfına dahil oldu. Washington Post’tan Neil Irwin’in de dediği gibi ‘’bir robot bir arabayı monte edebilir fakat  yine de bir aşçı rulo köfteleri kızartır.’’

Aslında restoranın önünde ve barın arkasında oturan insanlar bizim dikkatimize telkin etmesi gerekenler.  Dijital bağlantının daha etkili fakat bir şekilde daha ruhsuz olan dünyasında biz daha çok vakit harcadıkça, bizim ismimizi bilen restoran çalışanları ve barmenlerin küçük şakalarına daha çok değer vereceğiz. Canlı muhabbetinin ebedi sanatını elde etmeyi becerebilen diğer insanlarla kaynaşmak için ekstra para ödeyeceğiz.

2020’de en çok para kazandıran meslekler denildiğinde bunun hizmet sektöründe olacağını söyleyebiliriz. Teknoloji de olmazsa olmazlar arasında yerini alacak. Hatta bilinenlerin haricinde farklı meslekler de ortaya çıkabilir. Tabi o zamana kadar bunu tahmin eder ve hazır olursanız pazarın kaymağınızı alacağınız kesin!

2020’de En Çok Para Kazandıran Meslekler Tahminleri

Meslek seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör olsa da en önemlilerinden biri kazanç potansiyelidir. Peki 2020'de en çok hangi kelimeler para kazandıracak? Bu konudaki tahminleri ele alalım.

ABD İş gücü İstatistikleri Ofisine göre kazançlarıyla birlikte 2020'de en çok para kazandıran mesleklerden bazıları şunlar:

Doktorlar ve cerrahlar

Her zaman olduğu gibi tıp uzmanları, para kazanma potansiyeli açısından listenin başında geliyor. 2020'de doktorların ve cerrahların 316.000 dolar kazanç elde etmesi bekleniyor.

Mali müşavirler

Mali danışmanlar, ekonomi büyümeye devam ederken yüksek talep görmeye devam ediyor. Kazançları da bu doğrultuda artıyor. 2020'de ortalama 208.000 dolar kazanmaları bekleniyor.

Avukatlar

Avukatların her zaman kazandığı düşünülürse, 2020 yılı itibariyle de kazançlarının artacağı yönünde tahminler var. Ortalama 200.000 ABD Doları kazanmaları bekleniyor.

Diş Hekimleri ve ortodontistler

Nüfus artışı ile doğru orantılı olarak diş hekimlerine olan ihtiyacın da artması bekleniyor. 2020'de ortalama kazançlarının 196.000 dolar olacağı tahmin ediliyor.

Üst düzey yöneticiler

CEO'lar her zaman yüksek kazanç elde ettiler. Gelecekte de bu durumun değişime uğramayacağı söylenebilir. 2020'de ortalama en az 187.000 dolar kazanmaları bekleniyor.

Petrol mühendisleri

Petrol mühendisliği hızla büyüyen bir alandır. Eğer bu alanda kariyer yapmayı düşünüyorsanız iyi bir seçim olacak. 2020'de ortalama 187.000 dolar kazanmaları bekleniyor.

Eczacılar

Eczacılara olan talep önümüzdeki yıllarda yine artmaya devam edecek ve sonuç olarak kazançlarının da artması bekleniyor. 2020'de ortalama 186,000 dolar kazanmaları bekleniyor.

Hava trafik kontrolörleri

Hava trafik kontrolörleri, hava trafiğinin güvenli akışını sağlamaktan sorumludur. Şu anda pek yaygın bir meslek olmasa da, küresel ısınma ve çeşitli hava koşullarının değişmesi sebebiyle havacılık hizmetlerinin en önemli parçası haline geleceği kesin. 2020'de ortalama 183.000 dolar kazanmaları bekleniyor.

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri

Teknolojinin yükselişi ile birlikte bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticilerine yönelik talep artmaya devam edecek. 2020'de ortalama 180.000 dolar kazanmaları bekleniyor.

İşte 2020'de en yüksek kazanç sağlaması beklenen mesleklerden bazıları bunlar. Yüksek ücretli bir kariyer arıyorsanız bunları aklınızda bulundurun.

en çok para kazandıran meslekler aylık en çok kazanan meslekler ve maaşları en çok kazandıran meslekler 2020 amerika'da en çok para kazandıran meslekler en çok para kazandiran meslekler türkiye en çok para kazandıran meslekler dünyada
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Nasıl Para Kazanırım?
Nasıl Yapılır?

Nasıl Para Kazanırım?

17 Kasım 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349