AnasayfaBlog2019 Yılı Dijital Pazarlama Stratejileri
Dijital Pazarlama

2019 Yılı Dijital Pazarlama Stratejileri

21 Mayıs 2019
2019 Yılı Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama günümüzde kullanılan en etkili pazarlama aracı olmakla birlikte kullanıcılara sunduğu ölçülebilir sonuçlarla da başarısını kanıtlamaya devam ediyor. Ülkemizde 2018 yılında kayıtlı internet kullanıcısı 54 milyon iken 2019 yılında bu rakam 59 milyona ulaşarak büyük bir artış sağlamıştır. Bu sonuç doğrultusunda her geçen yıl dijital pazarlama faaliyetlerinin artacağını ve teknolojiyle birlikte daha da gelişeceğini öngörebiliyoruz. 

Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Video İçeriklere Odaklanın

Şu an ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya aracı Youtube. Google arama sonuçlarında bile 2018 ve 2019 verileri, bize hala en çok arama yapılan kelime olarak Youtube’u veriyor. Bu durumda dijital pazarlama planlarımızı belirlerken mutlaka video içeriklere odaklanmalı ve bunu etkili bir biçimde yapmalıyız.

Kullanıcıların dikkat ve izleme süresinin oldukça kısa olduğunu düşünerek minimum zaman diliminde maksimum fayda yakalamaya çalışmamız gerekmekte. Ayrıca interaktif ve izleyicinin etkileşime girebildiği videolar da yeni medya ve dijital pazarlama ilişkisinin gelişmesiyle birlikte 2019 yılı itibariyle daha çok gündemde olacak. Video pazarlaması sadece Youtube değil; Instagram, Facebook ve diğer sosyal mecralar üzerinde de amacımıza ulaşmada en büyük yardımcımız olmalı. 

Sesli Asistanlara Yönelik Çalışmalar Yapın

Sesli asistanlar ve akıllı asistanlar önümüzdeki 5 yılın yükselen teknolojik gündemi olacak gibi gözüküyor. Dijital pazarlama aynı şekilde büyümeye ve gelişmeye arama butonlarının aksine sesli komut sistemleriyle devam edecek. Bu nedenle SEO çalışmalarında önem verdiğimiz anahtar kelimeler, daha çok konuşma diline evrilecek ve buna yönelik çalışmalar yapmak Siri gibi sesli asistanlarda arama sonuçlarında üste çıkma ve tıklanma sayısını arttırmaya yardımcı olacak.

Örneğin arama motoruna “hava durumu” yazmak yerine “Bugün hava kaç derece?” gibi bir anahtar kelimeyi sesli asistanımıza kullanıyor olacağız. Şu anda bile Google üzerinden yapılan aramaların üçte birinin sesli arama olduğunu düşünürsek dijital pazarlama alanında yeni ve hızla yükselen bir trendle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. 

Sosyal Medya Araçlarına Hakim Olun

Şirket faaliyetlerimize yalnızca sosyal medya denince akla gelen ilk 3 mecrada yer vermek yeterli olmayabilir. Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama arasındaki en büyük farkın hedef belirleme olduğunu düşünürsek sosyal medya araçları ile doğru hedef kitle oluşturmak ve bu hedef kitleye uygun olan sosyal medya platformunu tercih etmek önemli olacaktır.

Eğer hedef kitleniz A+ müşteriler ve karar vericiler ise bu noktada Linked-in gibi çoğunluğunu iş profesyonellerinin oluşturduğu bir ortamda bulunmak hedefinize ulaşmanız için daha doğru bir adım olabilir. Linked-in örneğini vermemin bir sebebi de Türkiye’nin şu anda uygulama kullanımında en hızlı büyüyen ülke statüsünde olması ve geçtiğimiz yıla oranla aktif kullanım oranında %10’luk bir artış sağlamış olmasıdır. Yani dijital pazarlama faaliyetleri 2019 yılında farklı sosyal medya platformlarında da gerçekleşecek gibi gözüküyor.

İçeriğe Hak Ettiği Önemi Verin

İlham verici, kullanıcıya olumlu bir duygu veren, samimi, birleştirici içerikler değişen algoritmalarda etkileşiminizi yüksek tutmanız için ihtiyacınız olan en önemli dijital pazarlama hamlesi olacak. Özellikle artık kullanıcının gerçekten ihtiyacı olan ve doğru bilgi vermeyi amaçlayan içeriklerin daha öne çıkmasıyla içeriğin önemi de iyice arttı.

Facebook’un yapmış olduğu bir araştırma sonucu bize kullanıcıların bir gönderiyi inceleme süresinin 1,7 saniye olduğu verisini veriyor ki biz de bu süre içerisinde kullanıcının dikkatini çeken bir içeriği kendisiyle buluşturuyor olmalıyız. Söylemlerimizde okuyucuyu özel hissettirmek ve zıt kavramlar ile beyni harekete geçirici bir yol izlemek 2019 yılında dijital pazarlama stratejilerimizin temelinde olmalı. 

Video İçerikler Neden Önemli?

Şu an ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya aracı Youtube. Google arama sonuçlarında bile 2018 ve 2019 verileri, bize hala en çok arama yapılan kelime olarak Youtube’u veriyor. Bu durumda dijital pazarlama planlarımızı belirlerken mutlaka video içeriklere odaklanmalı ve bunu etkili bir biçimde yapmalıyız.

Sosyal Medya Araçlarını Nasıl Kullanırız?

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama arasındaki en büyük farkın hedef belirleme olduğunu düşünürsek sosyal medya araçları ile doğru hedef kitle oluşturmak ve bu hedef kitleye uygun olan sosyal medya platformunu tercih etmek önemli olacaktır.

İçeriğin Önemi Nedir?

İlham verici, kullanıcıya olumlu bir duygu veren, samimi, birleştirici içerikler değişen algoritmalarda etkileşiminizi yüksek tutmanız için ihtiyacınız olan en önemli dijital pazarlama hamlesi olacak.

Yazar: Ece Naz Dalma

dijital pazarlama 2019 dijital pazarlama pazarlama stratejileri sosyal medya seo çalışmaları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

14 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349