Uzman Kimdir? Uzmanlık Nasıl Oluşur ? Kimler Uzmandır ?

Uzman Kimdir? Uzmanlık Nasıl Oluşur ? Kimler Uzmandır ?

Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırmada uzmanlığın doğuştan gelen yetenek, eğitim düzeyi ve bilgiyle oluştuğu açıklandı. Bu tez doğrulanabilir kaynaklara dayanmaktadır.

Uzman olmak neyi gerektirir ?

Gerçekten bir uzman olduğunuzu söyleyebilir misiniz ? Gerçek bir uzman olmak için üç testten geçmeniz gerekiyor.

Performans: Bir uzmanın üstün bir performans sergilemesi gerekiyor.

Sonuç: Bir uzman sonuç odaklı olmalı ve doğrulanabilir sonuçlar ortaya çıkarmalı.

Ölçülebilir: Bir uzmanın gerçekten uzman olup olmadığını anlayabilmek için sonuçlarının ölçülebilmesi gerekir. Yani somut örnekler ortaya konmalıdır.

Uzman olduğunu iddia eden birçok kişinin gerçekten uzman olup olmadığı sorgulanabilir. Çünkü günümüzde uzman olduğunu iddia eden kişilerin birçoğu birçok hatayı kabul etmez ve aslında bunların hata olmadığını hayatın olağan akışından kaynaklandığını söylerler. Gerçek bir uzman olmanın kısa bir yolu yoktur. Hemen uzman olacağınızını iddia eden kaynaklar olsa da gerçek uzmanlık dikkat gerektiren ve ciddi bir gelişim gösterebilen kişilerde mümkündür.

Uzman olmak mükemmellik midir ?

Birçok kişi günlük hayatında sürekli tekrar eden şeyleri yaptığı için artık bu konuda uzman olduğunu söyleyebilir. Ama bunu geliştiremedikleri zaman bunun zaten mümkün olmadığını söyleselerde aslında öyle değildir. Aslında bu kişiler uzman değildir. Yalnızca pratik kabiliyeti süreklilikten dolayı gelişmiştir. Örneğin her sabah sürekli koşu yapan birisi spor uzmanı olamaz. Her ev hanımı bir yemek uzmanı mıdır ?

Neden geliştirme odaklı ?

İki türlü öğrenme yöntemi vardır. Birincisi zaten bu konuda yeteneğiniz vardır ve öğrenmek sizin için zor olmaz. Diğer ise adaptasyon ve araştırmacı yönünüzle zamanla bu konuya hakim olursunuz. İşte bu yeteneklerinizi geliştirmektir. Bilmediğiniz bir konuda bir şeyi öğrenmek önemli bir motivasyon gerektirir. Buradan deneyimin uzmanlık olmadığı sonucuna varabiliriz. Deneyim bir uzmanlık değildir, çünkü her gün aynı şeyi yaparak o konuyu artık ezberlemişsiniz. Peki geliştirme ?

Bu dünyada uzmanlık artık çok kolay elde edilebilir bir şey haline gelmiştir. Yanlış tavsiye veren uzmanların çoğaldığı ve hatasını kabul eden uzmanların azaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Her gün borsa haberlerini takip eden borsa dergileri okuyan birisi kendisine piyasa uzmanı ya da borsa uzmanı diyebiliyor. Yaptığı tahminleri de buna dayanak olarak gösteriyor. Ama bir geliştirme yok, üzerine yeni bir fikir katma yok ve tamamen ezberciliğe dayanan bir uzmanlık modeli örneği sergiliyor.

Kim bu gerçek uzmanlar ? Nasıl bulabiliriz ?

Uzmanlar meraklı kişilerdir. Hakim oldukları konularda uzmanım diyemezler. Uzmanlar geliştiren kişilerdir. Uzmanlar küçük bir değişiklikle kemikleşmiş bir fikri yeniden yapılandırabilirler. Çünkü uzmanlar, hakim olduğu konuya farklı bir bakışla bakar ve iyi bir motivasyon ile hareket ederler. Uzmanlar hakim olduğu konuda herkesin baktığı gibi bakmaz. O konuda daha önce söylenenleri değil, yeni şeyler söylemeyi görev edinir.

1 Yorum

Yorum yaz

 • Uzman demek belli bir eğitim aldıktan sonra çerçeveletip duvara astığı belge veya diploma değildir.
  Kişi eğer bir işle ilgili görev aldı ise burda ki oluşumu veya düzeni hiç bozmadan yeniden tek tek analiz ederek hepsini elden ve gözden geçirmek aynı zamanda bunları yaparken kademe kademe nere bakması hangi konu üzerine gidilmesi ve hata olabilecek durumları da göz önüne alarak öngörü kabiliyetini geliştirmiş nerde durması gerektiğini bilen
  kısacası sektör hiç fark etmez işin mutfağına girip araştırıp HATA PAYI EN ÇOK nerden gelebilir buna bakmaktır.ve bu konular üzerinde durup hizmet ettiği yapıya en doğru ve dürüst bir şekilde ne gibi risk ve bu risklerin eksi ve artısını alarak ortalama bir tahmin vermek için araştırıp rapor halinde getirip sunum yapan kimsedir.
  hemen en basit örnek vereyim.
  çuval atmanın bile bir adabı var. çünkü bilmiyorsan bir yerini sakatlarsın.
  Bu benim baktığım nokta
  Yapılacak bir işle ilgili hata olabilecek noktalar kapandığında veya tedbir alındığında sonuca gidile bilir bu mümkündür.
  Bu olaya şöylede bakabiliriz TEDBİR AL TAKDİR ALLAH IN
  saygılar

  Anonim

Yorum yaz