Performans Değerlendirme Eğitimi Nedir ?

Son yıllarda işletmelerde meydana gelen yapısal ve kültürel değişmeler, şirketleri 360 derece performans değerlendirmesi yöntemini kullanmaya yöneltmektedir.

Performans değerlendirmede geleneksel yaklaşımlarda sadece patronların astları değerleyebileceği savunulur. Oysa pratikte patron, bireyin performansına ilişkin anahtar noktaları değerlemede en az kalifiye olan kişidir. Patron adına hareket eden yöneticide değerlemede tek yanlı kalabilir. İşte bu sorunla başa çıkabilmek için bazı firmalar, bireyin performans değerlendirmesinde ortak olarak kabul edilen birçok kişinin  katkısından  yararlanmayı  tercih  etmeye  başlamıştır

Performans Değerlendirme Eğitimi

Tüm işyerlerinde, ticari faaliyet gözetmeyen dernek, vakıf, okul gibi yerlerde dahil olmak üzere performans değerlendirmesi başarıyı yakalamak için önemli bir uygulamadır. Performans değerlendirmeleri için bir çok yöntem vardır.

Bu yöntemler, kişisel değerlendirmeler, birimlerin değerlendirilmesi, satışa yönelik değerlendirmeler gibi bir çok farklı metot uygulanarak gerçekleşir. 360 Derece Performans Değerlendirme yöntemi de bir çok farklı uygulamadan biridir.

Kimler Katılıyor ?

İnsan kaynakları uzmanları
İnsan kaynakları uzman yardımcıları
Bu alana ilgi duyanlar
İnsan kaynakları yöneticileri

Performans değerlendirme eğitimi kimler içindir ?

Bu uygulamada, işletme tüm çalışanları, tüm dış birimleri, tüm iç birimleri, kısaca etkisine, büyüklüğüne, bakılmaksızın tüm bileşenleriyle işletme bütün olarak ele alınır. Böylece ortaya çıkan sonuç, işletmenin toplamını temsil eder. Aksayan yönler kolaylıkla belirlenir. Bir bütün olarak başarının yakalanması sağlanır.

Ücretsiz uzaktan eğitim performans değerlendirme sertifika programı bu değerlendirmenin nasıl yapılacağı tüm uygulamalarıyla öğretilir. Bu eğitim, İnsan Kaynakları uzmanları, İnsan Kaynakları uzman yardımcıları, İşverenler, Yöneticiler, Bu alanda uzmanlaşmak isteyen herkese hitap etmektedir.

Eğitime Katıl

İş Hukuku Eğitimi, sertifika programları içerisinde bir çok yönetici, işveren tarafından tercih edilen bir eğitim programıdır. İş Hukuku eğitimi dersleri, yüksek lisans düzeyinde hazırlanan içeriği ile sertifika alanı gerçek bir iş hukuku uzmanı haline getirir.

Özgeçmiş Hazırlamayla İlgili Bilinmeyen 4 Hata

Birçok insan için iş değişikliği duygusal olarak çok ağır ve yorucu geçer ve sonuç olarak ortaya çıkan kaygılar da özgeçmişinizi ihtiyaçları karşılamak adına hızlıca yazmanıza sebep olur.

Bütün Müşteriler Aynı Değildir

Kısacası “İnsanlar algılanan problem ve fırsatlara memnun edici cevaplar elde etmek için para ödüyorlar” denilebilir.

İş Arama Sürecinde Motive Edebilecek 3 Faktör

İş arayanlar başarılı olmak için işlerinde ustalaşmak zorundadır. Bazıları özgeçmiş yazmamıştır veya 10, 20 belki 30 yıldır hiçbir mülakata girmemiştir.

Zaman Yönetimi ve Planlama İçin 8 Öneri

Birçoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri de başa çıkabileceğimizden daha çok iş almaktır.

İşten Ayrıldıktan Sonra Ne Yapmalı ve Yapmamalı?

Dinlenmek, yenilenmek için biraz vakit alın. Negatif bir olay ve pozitif geleceğiniz arasında biraz vakit yaratmak size ilerlemeniz için daha pozitif bir yaklaşım, istek ve arzu sağlayacaktır.

Performans Değerlendirme Her Zaman İyi Sonuçlar Vermez

Performans değerlendirme ve sonuçları her zaman tartışılabilir. Ancak performans değerlendirmenin olmaması da iş dünyasında tartışılmalıdır.

İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?

İtibar yönetimi işletmenin müşterilere karşı konumunu ve yerini koruyan bir yönetimdir. İtibar yönetimi kurulması zor, yokedilmesi kolaydır.

Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye

Yeni bir iş aramanın tetikleyicisi tabii ki de mevcut işinizdeki memnuniyetsizliktir. Mutsuz olduğunuzda veya sıkıldığınızda yeni bir iş aramak doğaldır.

0 votes