Performans Değerlendirme Eğitimi Nedir ?

Son yıllarda işletmelerde meydana gelen yapısal ve kültürel değişmeler, şirketleri 360 derece performans değerlendirmesi yöntemini kullanmaya yöneltmektedir.

Performans değerlendirmede geleneksel yaklaşımlarda sadece patronların astları değerleyebileceği savunulur. Oysa pratikte patron, bireyin performansına ilişkin anahtar noktaları değerlemede en az kalifiye olan kişidir. Patron adına hareket eden yöneticide değerlemede tek yanlı kalabilir. İşte bu sorunla başa çıkabilmek için bazı firmalar, bireyin performans değerlendirmesinde ortak olarak kabul edilen birçok kişinin  katkısından  yararlanmayı  tercih  etmeye  başlamıştır

Performans Değerlendirme Eğitimi

Tüm işyerlerinde, ticari faaliyet gözetmeyen dernek, vakıf, okul gibi yerlerde dahil olmak üzere performans değerlendirmesi başarıyı yakalamak için önemli bir uygulamadır. Performans değerlendirmeleri için bir çok yöntem vardır.

Bu yöntemler, kişisel değerlendirmeler, birimlerin değerlendirilmesi, satışa yönelik değerlendirmeler gibi bir çok farklı metot uygulanarak gerçekleşir. 360 Derece Performans Değerlendirme yöntemi de bir çok farklı uygulamadan biridir.

Kimler Katılıyor ?

İnsan kaynakları uzmanları
İnsan kaynakları uzman yardımcıları
Bu alana ilgi duyanlar
İnsan kaynakları yöneticileri

Performans değerlendirme eğitimi kimler içindir ?

Bu uygulamada, işletme tüm çalışanları, tüm dış birimleri, tüm iç birimleri, kısaca etkisine, büyüklüğüne, bakılmaksızın tüm bileşenleriyle işletme bütün olarak ele alınır. Böylece ortaya çıkan sonuç, işletmenin toplamını temsil eder. Aksayan yönler kolaylıkla belirlenir. Bir bütün olarak başarının yakalanması sağlanır.

Ücretsiz uzaktan eğitim performans değerlendirme sertifika programı bu değerlendirmenin nasıl yapılacağı tüm uygulamalarıyla öğretilir. Bu eğitim, İnsan Kaynakları uzmanları, İnsan Kaynakları uzman yardımcıları, İşverenler, Yöneticiler, Bu alanda uzmanlaşmak isteyen herkese hitap etmektedir.

Eğitime Katıl

İş Hukuku Eğitimi, sertifika programları içerisinde bir çok yönetici, işveren tarafından tercih edilen bir eğitim programıdır. İş Hukuku eğitimi dersleri, yüksek lisans düzeyinde hazırlanan içeriği ile sertifika alanı gerçek bir iş hukuku uzmanı haline getirir.

Mülakata Davet Edilmemenizin 25 Sebebi 

Mülakata davet edilmemenizin nedenleri nedir? Neden mülakata çağırılmadınız? Özgeçmiş gönderdiğiniz işletme sizi neden aramadı?

İş Hayatını Kolaylaştırmak

İş hayatını kolaylaştırmak için yapmanız gereken ilk şey pazartesi sendromunun olmadığını bilmektir. İş hayatını kolaylaştırmak için tavsiyelere göz atın.

İşaret Dilini Ücretsiz Olarak Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Ücretsiz işaret dili öğrenmek için kullanabileceğiniz kaynaklar nelerdir? İşaret dili öğrenmek internet sayesinde çok kolay.

Mülakat Teşekkür Mektubu Nasıl Yazılır?

Bir iş mülakatı sonrası teşekkür mektubu ya da e-postası yazmak zorunlu bir durumdur. Teşekkür mektuplarınızı ve teşekkür notlarınızı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gönderin.

İşyerinde İşverenler Sizden Ne Bekliyor

İş hayatında yeni olmak zordur ve neyi nasıl yapacağımızı bazen bilemeyiz. İş hayatına yeni atılanlar için yapmaları gerekenleri sıraladım.

En Sık Yapılan Mülakat Hataları

Mülakat hataları nelerdir? Mülakatta en çok yapılan hatalar nelerdir? İş görüşmesinde başarılı olmak istiyorsanız bu mülakat hatalarını yapmayın.

Hızlı İş Bulmanın 10 Yolu

Üniversite kariyer ofisleri, çalışma bakanlığı veya işkur gibi kariyer danışmanlığı veya iş arama asistanlığı sağlayan ücretsiz veya ucuz olan hizmetleri kullanın.

Bir İş Teklifini Kabul Etmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 6 Soru

İş teklifini kabul etmek ve kabul etmemek arasında kaldıysanız yapmanız gereken ilk şey artıları ve eksilerini değerlendirmektir.