Neden Mülakat Teknikleri Eğitimi ?

İş arama sürecinde karşılaşılan en zorlu aşama mülakatlardır. Mülakat aşaması ne kadar zorlu olsa da uygun bir eğitimle ve hazırlıkla sonsuz geçilebilir. Mülakat teknikleri eğitimi katılımcıları mülakatlarda karşılaşabilecekleri sorulara ve durumlara hazırlar.

Araştırmalar göstermiştir ki iş başvurusu sırasında en nitelikli adaylar veya akademik hayatı başarılarla dolu olan insanlar bile  mülakatlarda kendilerini ifade etmekte başarısız olduklarında işe alınmamaktadırlar.

Mülakat Teknikleri Eğitimi

Mülakat sırasında kendini ifade edememek, başvurulan işe alınmak için gerekli niteliklere sahip olunduğunu gösterememek, mülakat sırasında sinirlere hakim olamayarak olumsuz tavırlar sergilemek, görüşmeci ile doğru iletişim kuramamak gibi nedenler yaşanan başarısızlığın sebebi olabilir. Mülakat teknikleri eğitimi ile bu durumun önüne geçilebilinir.

Bir mülakatta başarılı olabilmenin sırrı o mülakata gerektiği şekilde hazırlanmaktır. Mülakata hazırlık için öncelikle başvuru yapılan firma hakkında gerekli olan bilgiler toplanmalıdır. Firmanın geçmişi, vizyonu, misyonu,  firma kültürü ve başvuru yapılacak pozisyona hangi niteliklerde çalışan arandığı hakkında bilgiler mülakat öncesi edinilmelidir. Mülakat öncesi bol bol pratik yapmak faydalı olabilir. Mülakat öncesinde gerekli hazırlıkları yapmış olan insanlar kendilerini mülakat sırasında güvende hissederler. Bu durum da mülakat sırasında adayın daha rahat hissetmesini sağlayarak kendini ifade etmesinde yardımcı olur. Mülakat sırasında kendine güven, sinirlere hakim olma, sakin kalma, istenilen bilgileri doğru şekilde aktarma sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Mülakat Teknikleri Eğitimi ne kazandırır ?

Sorulan sorulara kısa yanıtlar verilmemelidir. İşe alım için görüşmeciler tarafından sorulan bu sorular adayı tanıma ve bilgisini ölçme amaçlı olup aday bu sorulara uygun bir şekilde cevaplar vermeli ve mümkün olduğunca açıklamaya çalışmalıdır. Mülakat sonunda teşekkür etmek nezaketen bir davranıştır ve her zaman olumlu bir etki bırakır. Mülakat teknikleri eğitimine katılanlar mülakatlarda en çok karşılaşılan soruları ve verebilecek en uygun cevapları, davranış tekniklerini, sinirleri kontrol yöntemlerini ve mülakat sırasında en çok yapılan hatalardan nasıl kaçabileceklerini öğrenirler

Uzaktan Eğitim Mülakat Teknikleri Eğitimi

Uzaktan eğitim kurumlarından bu konuda eğitimi alıp başarılı olunması durumunda e-sertifika alınabilir. Mülakat teknikleri eğitim ile mülakatta ne ile karşı karşıya kalınacağı bilindiğinde mülakat öncesinde katılımcılar kendilerini daha hazır hissedecek ve mülakata özgüvenleri daha yüksek girebileceklerdir. Bu durum da katılımcıya mülakatta başarılı olma fırsatı sağlayacaktır.

I just did an interview where I was asked whether I drink beer or whisky, and I was sad to reveal that I'm pounding spring water. - Brad Delson

Mülakat Teknikleri Eğitimi Başvurusu Yapın

Bu eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve eğitimin hangi başlıklar altında yapılacağı ile ilgili süreçlere hakim olmak için eğitim sayfasından ücretsiz uzaktan eğitim başvurusu yapabilirsiniz.

İş Teklifi Nasıl Reddedilir?

Mektubunuzu teklifi reddetmeye karar verdikten hemen sonra gönderin. Zamanında gönderilen bir mektup geç gönderilen bir mektuptan daha anlamlıdır.

Ek İş Bulmak İçin İpuçları

Eğer evden yapılabilecek düzgün bir iş bulursanız, bu sizin gelirinize takviye için harika bir yol olacaktır.

İnsan Kaynaklarında Çalışmak İsteyenler İçin Öneriler

Çevrenizde İK profesyonellerinin aktif olarak katıldığı herhangi bir derneğe başvuru yapın. Toplantılarına ve seminerlerine katılın.

Özgeçmiş Deneyim Bölümü Nasıl Yazılmalı?

Sahip olduğunuz her işi dahil etmenize gerek yok ama bir işyerinde on yıldan fazla çalıştıysanız, başlangıçta sahip olduğunuz işlerin kariyerinizle çok da ilgisi olmadığını göreceksiniz.

Mülakat Sorularına Doğru Cevap Vermek İçin İpuçları

Bir iş mülakatında size sorulacak en son soru muhtemelen sorunuz olup olmadığı olacaktır. Hazırlıklı olun ve mülakatçıya soracak sorulara sahip olun.

Özgeçmiş Beceriler Bölümüne Ne Yazılmalı?

Spesifik iş becerileri adayın belirli bir işte ustalaşmasını sağlayan yeteneklerdir. Bazı yetenekler okula giderek veya bazı sertifika programlarına katılarak elde edilir.

Referans Kontrolü Yaparken Sorulması Gereken Sorular

Bazı işverenler referansları yazılı olarak kontrol ederler ki referanslara dair ellerinde kayıtları bulunsun. Eski işverene bu mektubu göndererek yazılı talepte bulunabilirler.

Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz En İyi 10 Karar. Hoşgeldin 2017 

2017 sağlık, başarı ve mutluluk getirsin. 2017 yılında iş hayatıyla ilgili size verebileceğim 10 tavsiyeyi derledim.