Neden Mülakat Teknikleri Eğitimi ?

İş arama sürecinde karşılaşılan en zorlu aşama mülakatlardır. Mülakat aşaması ne kadar zorlu olsa da uygun bir eğitimle ve hazırlıkla sonsuz geçilebilir. Mülakat teknikleri eğitimi katılımcıları mülakatlarda karşılaşabilecekleri sorulara ve durumlara hazırlar.

Araştırmalar göstermiştir ki iş başvurusu sırasında en nitelikli adaylar veya akademik hayatı başarılarla dolu olan insanlar bile  mülakatlarda kendilerini ifade etmekte başarısız olduklarında işe alınmamaktadırlar.

Mülakat Teknikleri Eğitimi

Mülakat sırasında kendini ifade edememek, başvurulan işe alınmak için gerekli niteliklere sahip olunduğunu gösterememek, mülakat sırasında sinirlere hakim olamayarak olumsuz tavırlar sergilemek, görüşmeci ile doğru iletişim kuramamak gibi nedenler yaşanan başarısızlığın sebebi olabilir. Mülakat teknikleri eğitimi ile bu durumun önüne geçilebilinir.

Bir mülakatta başarılı olabilmenin sırrı o mülakata gerektiği şekilde hazırlanmaktır. Mülakata hazırlık için öncelikle başvuru yapılan firma hakkında gerekli olan bilgiler toplanmalıdır. Firmanın geçmişi, vizyonu, misyonu,  firma kültürü ve başvuru yapılacak pozisyona hangi niteliklerde çalışan arandığı hakkında bilgiler mülakat öncesi edinilmelidir. Mülakat öncesi bol bol pratik yapmak faydalı olabilir. Mülakat öncesinde gerekli hazırlıkları yapmış olan insanlar kendilerini mülakat sırasında güvende hissederler. Bu durum da mülakat sırasında adayın daha rahat hissetmesini sağlayarak kendini ifade etmesinde yardımcı olur. Mülakat sırasında kendine güven, sinirlere hakim olma, sakin kalma, istenilen bilgileri doğru şekilde aktarma sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Mülakat Teknikleri Eğitimi ne kazandırır ?

Sorulan sorulara kısa yanıtlar verilmemelidir. İşe alım için görüşmeciler tarafından sorulan bu sorular adayı tanıma ve bilgisini ölçme amaçlı olup aday bu sorulara uygun bir şekilde cevaplar vermeli ve mümkün olduğunca açıklamaya çalışmalıdır. Mülakat sonunda teşekkür etmek nezaketen bir davranıştır ve her zaman olumlu bir etki bırakır. Mülakat teknikleri eğitimine katılanlar mülakatlarda en çok karşılaşılan soruları ve verebilecek en uygun cevapları, davranış tekniklerini, sinirleri kontrol yöntemlerini ve mülakat sırasında en çok yapılan hatalardan nasıl kaçabileceklerini öğrenirler

Uzaktan Eğitim Mülakat Teknikleri Eğitimi

Uzaktan eğitim kurumlarından bu konuda eğitimi alıp başarılı olunması durumunda e-sertifika alınabilir. Mülakat teknikleri eğitim ile mülakatta ne ile karşı karşıya kalınacağı bilindiğinde mülakat öncesinde katılımcılar kendilerini daha hazır hissedecek ve mülakata özgüvenleri daha yüksek girebileceklerdir. Bu durum da katılımcıya mülakatta başarılı olma fırsatı sağlayacaktır.

I just did an interview where I was asked whether I drink beer or whisky, and I was sad to reveal that I'm pounding spring water. - Brad Delson

Mülakat Teknikleri Eğitimi Başvurusu Yapın

Bu eğitim hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve eğitimin hangi başlıklar altında yapılacağı ile ilgili süreçlere hakim olmak için eğitim sayfasından ücretsiz uzaktan eğitim başvurusu yapabilirsiniz.

Özgeçmiş Hazırlamayla İlgili Bilinmeyen 4 Hata

Birçok insan için iş değişikliği duygusal olarak çok ağır ve yorucu geçer ve sonuç olarak ortaya çıkan kaygılar da özgeçmişinizi ihtiyaçları karşılamak adına hızlıca yazmanıza sebep olur.

Bütün Müşteriler Aynı Değildir

Kısacası “İnsanlar algılanan problem ve fırsatlara memnun edici cevaplar elde etmek için para ödüyorlar” denilebilir.

İş Arama Sürecinde Motive Edebilecek 3 Faktör

İş arayanlar başarılı olmak için işlerinde ustalaşmak zorundadır. Bazıları özgeçmiş yazmamıştır veya 10, 20 belki 30 yıldır hiçbir mülakata girmemiştir.

Zaman Yönetimi ve Planlama İçin 8 Öneri

Birçoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri de başa çıkabileceğimizden daha çok iş almaktır.

İşten Ayrıldıktan Sonra Ne Yapmalı ve Yapmamalı?

Dinlenmek, yenilenmek için biraz vakit alın. Negatif bir olay ve pozitif geleceğiniz arasında biraz vakit yaratmak size ilerlemeniz için daha pozitif bir yaklaşım, istek ve arzu sağlayacaktır.

Performans Değerlendirme Her Zaman İyi Sonuçlar Vermez

Performans değerlendirme ve sonuçları her zaman tartışılabilir. Ancak performans değerlendirmenin olmaması da iş dünyasında tartışılmalıdır.

İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?

İtibar yönetimi işletmenin müşterilere karşı konumunu ve yerini koruyan bir yönetimdir. İtibar yönetimi kurulması zor, yokedilmesi kolaydır.

Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye

Yeni bir iş aramanın tetikleyicisi tabii ki de mevcut işinizdeki memnuniyetsizliktir. Mutsuz olduğunuzda veya sıkıldığınızda yeni bir iş aramak doğaldır.

0 votes