Finansal Yönetim Eğitimine Genel Bakış

Finans yönetimi tüm işletmeler için önemlidir. İşletmenin büyüklüğü, sektörü, çalışan sayısı ne olursa olsun, finans yönetimi eğitimi almış yöneticiler ve işverenler işletmeye önemli katkılar sağlar. İşletmenin finansal durumu, gelecekteki finansal planları, tahmin ve analizlerin oluşturulması finansal yönetimin alanına girer.

Finansal yönetim eğitimi, para ve mali kaynak olarak açıklanabilir. Kar amacı güden kuruluşların ayakta kalabilmeleri, rakiplerinden öne çıkmaları ve büyümeleri bu iki kavramla gerçekleştirilebilir.

Finans yönetimi de paranın, mali kaynağın yönetilmesidir. Finans yöneticisi işletmenin ihtiyacı olan mali kaynağın yaratılması, sağlanan kaynağın doğru harcanması, elde edilen gelirin doğru yönlendirilmesi gibi görevleri yürütür.

Bu eğitim öğrencilere finans yönetiminin temellerini anlatacaktır.

Finansal Yönetim Eğitimi

Finansal Yönetim Eğitimi İçeriği

Finansal yönetimi eğitimi yüksek lisans düzeyinde hazırlanan içeriği ile kariyer hayatınıza önemli bir katkı sağlayacaktır. Uzaktan eğitim programları içerisinde yer alan Finansal Yönetim programında; Giriş, Değerlendirmenin Temelleri, Proje Değerlendirme, Firma Değerleme, Risk ve Getiriye Giriş, Portföy Teorisi, Uygulamada İskonto Oranları, Sermaye Artırımı ana konularında dersler verilmektedir.

Kimler Katılıyor ?

Finansçı alanında uzmanlaşmak isteyenler
Yeni mezunlar
Finans yöneticileri
Muhasebeciler

Finansal yönetim eğitimi yalnızca finansı değil, aynı zamanda diğer departmanlarla nasıl işbirliği içerisinde çalışılacağını da öğretir.

Eğitime Katıl

Finansal yönetim eğitimi , sertifika programları içerisinde bir çok yönetici, işveren tarafından tercih edilen bir eğitim programıdır. Finansal yönetim dersleri, yüksek lisans düzeyinde hazırlanan içeriği ile sertifika alanı gerçek bir finansal yönetim uzmanı haline getirir.

Özgeçmiş Hazırlamayla İlgili Bilinmeyen 4 Hata

Birçok insan için iş değişikliği duygusal olarak çok ağır ve yorucu geçer ve sonuç olarak ortaya çıkan kaygılar da özgeçmişinizi ihtiyaçları karşılamak adına hızlıca yazmanıza sebep olur.

Bütün Müşteriler Aynı Değildir

Kısacası “İnsanlar algılanan problem ve fırsatlara memnun edici cevaplar elde etmek için para ödüyorlar” denilebilir.

İş Arama Sürecinde Motive Edebilecek 3 Faktör

İş arayanlar başarılı olmak için işlerinde ustalaşmak zorundadır. Bazıları özgeçmiş yazmamıştır veya 10, 20 belki 30 yıldır hiçbir mülakata girmemiştir.

Zaman Yönetimi ve Planlama İçin 8 Öneri

Birçoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri de başa çıkabileceğimizden daha çok iş almaktır.

İşten Ayrıldıktan Sonra Ne Yapmalı ve Yapmamalı?

Dinlenmek, yenilenmek için biraz vakit alın. Negatif bir olay ve pozitif geleceğiniz arasında biraz vakit yaratmak size ilerlemeniz için daha pozitif bir yaklaşım, istek ve arzu sağlayacaktır.

Performans Değerlendirme Her Zaman İyi Sonuçlar Vermez

Performans değerlendirme ve sonuçları her zaman tartışılabilir. Ancak performans değerlendirmenin olmaması da iş dünyasında tartışılmalıdır.

İtibar Yönetimi Nedir? Şirketiniz Nasıl Algılanıyor?

İtibar yönetimi işletmenin müşterilere karşı konumunu ve yerini koruyan bir yönetimdir. İtibar yönetimi kurulması zor, yokedilmesi kolaydır.

Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye

Yeni bir iş aramanın tetikleyicisi tabii ki de mevcut işinizdeki memnuniyetsizliktir. Mutsuz olduğunuzda veya sıkıldığınızda yeni bir iş aramak doğaldır.

1 vote