Online Eğitimin Küreselleşmesi

Uzaktan eğitim bir küreselleşme aracıdır diyebilmemiz için eğitimin farklı ülkelerdeki eğitmenlerden ya da araştırma görevlilerinden alınması gerekir. Yurtdışındaki bir Türk eğitmenin zonguldaktaki bir öğrenciye ders anlatması küresel bir nitelik taşımaz.

Küreselleşme dediğimiz kavram ticaretin ve tüketimin uluslararası etkileşimiyle ortaya çıktı. Bunda elbetteki en büyük etken internet teknolojisinin insanların sosyal yaşamının bir parçası olmasıyla meydana geldi.

Eskiden insanlar birbirleriyle turizm yada ticaret ilişkilerinde tanışıyorlar ve etkileşim sağlıyorlardı. Ama artık ülkelerin iç işlerinden tutun sosyal dokuyu ve vicdanları zedeleyen herhangi bir durumda küresel yaşam birbiriyle etkileşime geçiyor.

Böyle bir dünyada eğitimin küreselleşmesi demek sınırları zorlayan bir durum değildir. Açköğretim fakültesi mezunu bir öğrencinin harvarddaki bir profesörden ders alması düşünülebilir mi ? Sadece açıköğretim fakültesiyle ilgili bir durum değil bu. Diğer üniversite mezunları da Harvard ya da Oxford da bir öğretim üyesinden ders alması çok zor bir koşuldur.

İşte küreselleşen dünya dediğimiz şey bunu bize sağlayamıyorsa buna küreseleşen dünya yerine küreselleşen ticaret demeliyiz

3 yorum

Yorum yaz

  • Küreselleşen ticaretle küreselleşen eğitim arasında malesef bir fark kalmadı. Artık eğitim de bir ticaret sahasına dönüştü. Yalnızca ülkemizde değil. Malesef bütün dünyada bu böyle. Güzel bir yazı.

    Ali Rıza Üzülmez
  • Bu benim yüksek lisans projemdi. Daha doğrusu proje ödeviydi. Konuyu biraz daha kapsamlı şekilde ele almıştık. Sizlerle karşılık paylaşımda bulunmak isterim.

    Elvan Akçakese
  • iyi guzel ama zor

    Anonim

Yorum yaz