Mülakat Sorusu: Sizi Ne Motive Eder ?

Mülakat Sorusu: Sizi Ne Motive Eder ?

Mülakat sorularının en can alıcı sorularından birisidir. İşverenler için önemli bir soru olmasının sebebi, işyerinde olumsuz durumlar olduğunda motivasyonunuzu neyin arttıracağının bilinmek istenmesidir.

Motive Eden Etkenler Nelerdir ?

Aslında bu sorunun birkaç cevabı olabilir. Bu da işverenin size sorma tarzına bağlıdır. Mülakat sorusu iki şekilde olabilir. İş yeri dışında ve işyerinde…

Mülakat sorusu : Sizi işyeri dışında ne motive eder ?

Mülakat sorusu : Sizi işyerinde ne motive eder ?

Aslında bu sorunun sorulmasının en belirgin amacı sizin çıkarlarınızla işyeri çıkarlarının örtüşüp örtüşmediğini öğrenmektir. Bu soruya yanıt vermeden önce iki şeyin dikkate alınması gerekiyor. Öncelikle bu pozisyon için nelerin gerektiğini bildiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu pozisyondaki motivasyon gerektiren şeylerin ne olduğunu bildiğinizi belirtmeniz gerekir.

Eğer bu pozisyon için üst düzey bir motivasyon gerekiyor ve işe alımcı size bu soruyu soruyorsa sizin motivasyon derecenizi ölçmek için sormuştur. İşte bu sırada adayın sorması gereken soru şudur:

Örnek: Bu pozisyonla ilgili nasıl bir motivasyona ihtiyacım olduğunu biliyorum. Daha önceki deneyimlerimde de işin ciddiyetini kavrayarak motivasyon düşürücü etkenleri ortadan kaldırdım. Eğer daha farklı bir motivasyon gerekiyorsa bunu bana biraz daha açıklayabilir misiniz ?

Bu soru biraz tehlikeli olabilir. Ama yapacağınız daha makul bir davranış bulunmuyor. Sizi köşeye sıkıştırmak isteyen bir işe alımcıyla ancak bu şekilde mücadele edebilirsiniz. Burada soru sorma davranışınız da önemli. Soru davranışınız iğneleyici yerine merak eden olmalı. İğneleyici davranışta sorarsanız; çok soru soruyor, çok kaba ya da iğnelemekten hoşnut oluyor gibi yorumlara maruz kalırsınız. Tam aksine bir tutum sergilediğinizde ise araştırmacı, dikkatli, titiz ve meraklı yorumlarını alabilirsiniz.

Hangisinin daha iyi olduğunu karar vermek elbetteki size düşüyor.

Sonuç olarak mülakat sırasında karşınıza gelecek olan bu soruya işyeri dışından bir motivasyon kaynağını göstermeyiniz. Sizi iş yerinde motive edebilecek birşeyler bulmanız gerekiyor.

Örneğin; satış rakamları düştüğünde satışlarımı tekrar arttırabilmek için geçmiş dönemdeki satış grafiğimin nasıl yükseldiğine bakarım. Yeniden aynı şeyleri yapabileceğim fikri beni oldukça motive eder.

şeklinde tamamlayabilirsiniz. Eğer zor sorularla karşı karşıya kalırsanız aklınıza geleni söylemekten çekinmeyin. En kötü  motivasyon kaynağı, hiç olmamasından iyidir.

1 Yorum

Yorum yaz

  • İlk mülakatımda bu soruyla karşılaşmıştım. Daha önce mülakat deneyim yoktu ve mülakat sorularını araştırmamıştım. O anda beni ne motive sorusunu hiç düşünmediğimi fark ettim ve kendim adıma farkındalık yaratmam gerektiğini anladım. Her tecrübe insana bir şeyler katıyor. İlk mülakatımın misyonu da bu idi. Elinize sağlık…

    Vergi Blog

Yorum yaz