İşten Çıkarılmamak İçin Yapmanız Gerekenler

İşten Çıkarılmamak İçin Yapmanız Gerekenler

İşten çıkarılmak, yaşamak istemeyeceğimiz bir durum olsa da bunun için aldığımız bir önlem yok. Diğer bir bir ifadeyle tam anlamıyla yapmamız gerekenleri yapmayarak işten çıkarılma durumunu ortaya çıkarabiliyoruz. Aslında işverenlerin bizden beklediği dört şey var. Bunları uyguladığınızda işten çıkarılma korkusuna düşmeden çalışabilirsiniz. İşverenin sizi işten çıkarma gibi bir düşüncesi varsa muhtemelen aşağıda saydığımız dört şeyi linkedinde hiç yapmıyorsunuz demektir. Bu yazıda işten çıkarılma nedenleri üzerinde durmayacağız.

İşten çıkarılmamak için Linkedin’de yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri okuduktan sonra uygulamaya başlayın. İşinizi korumada ya da yeni iş bulmada faydasını göreceksiniz.

İşten çıkarılmadan önce yapmanız gerekenler

Sadakat

Ne olursa olsun işvereninize karşı sadık olun.

Öncelikle bunun bir kanunla korunduğunu ve işçilerin işverene sadık olması gerektiğini belirtelim.

MADDE 396- İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır.

Sadakat çalışma süreniz boyunca işveren açısında değerlidir ve sadakati çalıştığınız süre boyunca korumanız gerekiyor. Günümüzde çalışırken başka iş aramak işverene sadık kalınmadığı olarak anlaşılıyor. Özellikle linkedin’de yeni iş başvuruları yapıp yapmadığınızı işverenleriniz takip ediyor ve sadakat sorununa yol açabiliyor. Bu sebeple linkedin’i kullanırken biraz daha dikkatli olmanızda fayda var. Bu sosyal platformu iş aramak yerine yeni insanlarla tanışmak ve kendinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz. Eğer linkedini iş aramak için kullanıyorsanız mevcut durumdaki işinizden ayrılmalısınız. Çünkü linkedin diğer kariyer siteleri gibi kapalı bir kutu değil. Şeffaf ve birçok açığınız yakalanabilir.

Sosyal medyada etkin olun

Günümüzde etkin olan ve sık kullanılan en az 3 sosyal medya kanalını kullanmaya devam edin. Hoşunuza giden ve tercih sebebiniz olan bir çok kanal olabilir ama Linkedin‘i kullanmaya mutlaka devam edin. Zaten artık Linkedin kullanırken yayınladığınız bir gönderiyi diğer hesaplarınıza da otomatik gönderebiliyorsunuz. Örneğin Linkedin yayınladığınız bir yazıyı eş zamanlı olarak facebook ve twitter hesabınızdan duyurabiliyorsunuz.

Profesyonel olun

Güncellemeler ve yorumlarda daha profesyonel yazmaya çalışın. Negatif düşünceleriniz o an için ruhunuzdan fışkırsa da bunu yazılarınızda yansıtmayın. Örneğin acımasızca katledilen Özgecan Aslan hakkında Nihat Doğan tarzında bir yorum yapıldığında ona nefretinizi yazılarla kusmamaya özen gösterin. Bunun doğal birşey olduğunu bilseniz de işvereniniz bu şekilde görmeyebilir. işten çıkarılma sorunuyla karşılaşmamak için daha profesyonel cevaplar ve paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

Uzman olduğunuz konularda bilgilendirin

Çeşitli uzmanlık gruplarına katılın. Sizin uzman olduğunuz alanlarla ilgili diğer kişilere yardımcı olmaya çalışın. Soruları yanıtlayın ya da gündemdeki sorulara açıklık getirin. Çok sık karşılaşılan problemlerle ilgili sorulara açıklayıcı yazılar yazın.

Linkedin, günümüzde iş bulmak ve işinizi korumak için en etkili araçlardan biridir. Linkedin artık hayatımızın büyük bir parçasıdır. Mevcut kariyerinizde size yardımcı olabilir ya da yeni iş bulmanızı sağlayabilir.

1 Yorum

Yorum yaz

 • Merhaba.
  Yazıda anlaşılan işten çıkarma değil işçinin işini kaybetmemesi adına bu konuda dikkatli olması benim anladığım.

  MADDE 396- İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır.

  Yukarıda bahsettiğiniz madde tamamen işyeri sahibi ni koruyan taraflı bir maddedir ancak kanunda aşağıdaki kanun ve maddeside yer almaktadı.

  İŞ KANUNU

  Kanun Numarası : 4857
  Kabul Tarihi : 22/5/2003
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 10/6/2003 Sayı : 25134
  Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 42 Sayfa:

  BİRİNCİ BÖLÜM
  Genel Hükümler

  Amaç ve kapsam
  Madde 1 – Bu Kanunun amacı işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenlemektir.
  Bu Kanun, 4 üncü Maddedeki istisnalar dışında kalan bütün işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine ve işçilerine faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  İşyerleri, işverenler, işveren vekilleri ve işçiler, 3 üncü maddedeki bildirim gününe bakılmaksızın bu Kanun hükümleri ile bağlı olurlar.

  Tanımlar
  Madde 2 – Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işçi, işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara işveren, işçi ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir. İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddî olan ve olmayan unsurlar ile işçinin birlikte örgütlendiği birime işyeri denir.
  Şimdi
  Bu kanun maddeleri ışığında bakılacak olursa ki bakmak gerek çünkü işveren ve işcinin ekmek kapısı aynı zamanda halka hizmet edilen yapılan iş ile ilgili tüketiciye de sorumlulukları vardır.Aksama tüm taraflar için eksi yazar.
  Bu durumda işveren işçisinden sadakat,özveri,iş aşkı.itina,güven ve en önemlisi dürüstlük beklerken işverenin üzeride işçide olduğundan daha çok sorumluluklar vardır.Tabi ki benim baktığım yerden.
  Günümüz şartlarında yaşanan bir olayı örnek vermek isterim tabiki bu örnek işveren tarafından bakılan açı lütfen yanlış anlaşılmak istemem.
  Şimdi
  Bir iş yerinde usta,kalfa ve el altı (vasıfsız) konumlarında çalışılıyor.
  örnek: usta maaş 4
  kalfa maaş 2,5
  el altı maaş 1
  Kalfa işi biliyor çünkü bahsedilen nizami ve dürüst işin hakkını vererek çalışıyor usta olmayı bekliyor o dereceye gelmiş.maaş zammı diyor.Fakat bu kez ustaya da zam gerek.İş veren ne yapıyor.Ustaya bu işi daha az bir ucretle yapacak usta olduğunu böyle bir işçi başvurusu aldığını beyan ediyor.Usta kazandığı hakkından vazgeçmiyor.ve işten haklı olarak çıkıyor.Ve tüketici ürün veya mal bekliyor aksama yapmak olmaz.
  İş veren kurum yada kişi yada kuruluş elinde hazır olan usta düzeyinde kalfasına terfi verip maaş zammı yapıyor ve el altı olarak çalışanı kalfa yapıyor ve bir iki el altı daha alıyor.
  Bu örnekte işini iyi yapan usta sanatının inceliklerini sergileyerek iş arkadaşına öğrettiği püf noktası inceliğini öğretmesi sıkıntı çıkarıyor.
  Kalfa usta oluyor iş veren daha az ödeyerek aynı işi alıyor.eşittir usta açıkta kalıyor.Tüketiciye ürün veya mal tedarik kusursuz yapılıyor .
  Usta açıkta kalıyor günümüz şartlarında yaşanılan işyeri olaylarından sadece küçük bir örnek..
  Yani benim size anlatmaya çalıştığım yanlızca adı geçen iş kanunu madde 396 dan ibaret değildir.
  Hal böyle olunca işini dürüst yapan usta çalışırken kendine yeni iş yeri bakmamıştı ne yapması gerekir ?
  saygılar
  Ali KELLECİ

  Anonim

Yorum yaz