Davranışsal Güvenlik Nedir?

Davranışsal Güvenlik Nedir?

Sürekli güvenli işyeri, iş sağlığı ve güvenliği, iş kazaları, riskler, alınmayan önlemler, ölçülmeyen riskler konuşuyoruz. Peki neden kendini güvene alan bireyden ya da güvenli davranmaktan bahsetmiyoruz.? Çünkü sanırım henüz öyle bir olgu yok bizlerde.

Güvenli davranmak ne demek, nasıl olur bilmiyoruz. Yaşarken belki birçoğumuz ufak ev kazaları, ufak işyeri kazaları geçiriyoruz. Elbetteki bu ülkede büyük teknik problemlerden kaynaklı büyük kazalar, alınmayan önlemlerden kaynaklı kötü yaşanmışlıklar başımıza gelmiyor değil. Ama yine bunlar bir yana güvenliğini arayan bunu sorgulayan ve buna göre davranan birey o kadar az ki. Zaten bir düşünsenize herkes için güvenli davranmak birincil bir eylem olsa, o tür teknik problemler, alınmayan önlemler bir yerlerde yetişebilir mi?

Şu an gözlerinizi kapayıp düşünün ütünün fişini çekmediğiniz üzerinden atlayarak geçtiğiniz hiç olmadı mı? Ya da merdiven uzanmıyor diye üzerine birşeyler koyup çıktığınız, ofiste kablolar, acele yapılan işler, üretimde taşınmaması gerekirken tek sefer uğruna daha fazla yük taşımalar… Hepsi aslında bilerek ya da bilinçsizce tercih ettiğimiz güvensiz davranışlardan kaynaklı. Neden yola çıkarken aracınızda bir problem var mı diye bakmazsınız, ya da neden kimsenin aklına gelmez, çocuğuna karne hediyesi bisikletle birlikte kasklık ve dizlik almak, ya da neden bunlara ulaşmak zor ve pahalıdır bu ülkede. Bu tamamen bir kültür ya da aslında bu kültürün var olmayışından kaynaklı kültürsüzlük.

Bu kültürsüzlük nasıl yok olur?

Her birey davranışından sorumlu olarak kendi davranışını, etkisini ve sonucunu düşünürse; davranışlarından sorumlu bireyler yetiştirirse belki birkaç kuşak sonra biz bunları konuşmuyor oluruz. Bugünün Z kuşağı konuşur gibi, yeni kuşağın işyeri seçerken birincil önceliğinin kendi sağlık ve güvenliğini düşünen yerleri seçmesini konuşuyor oluruz. Bu şu an kulağa ütopik gelebilir ama yıllar sonra bir iş görüşmesinde karşınızdaki adayın bu işyeri ne kadar güvenli, bunun için neler yapıyorsunuz sorusunu işitebiliriz. Ama bu ciddi bir değişim, ciddi bir kültür değişimi demek olur.

Güvenli davranışı modellemek gerekirse;

Davranışa düşünceyle başlayan etkisiyle devam eden sonucunu yaşadığınızla bir bütün olarak yaklaşmak gerek. Bu kapsamda güvenli davranışı 3 boyutta yaşam felsefesi haline getirmek mümkün. Bunlar Düşün, Davran, Denetle. Buna 3D Yaklaşımı diyebiliriz. Bireyin yapacağı işi önceden düşünmesi (Düşün), eyleme geçmesi (Davran) ve sonucunu denetlemesi (Denetle)herhangi bir olumsuz durum varsa bunu bir sonraki davranışında düşünmesi ve değiştirmesi bu döngünün her seferinde daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Davranışsal güvenlik

Davranışsal güvenlik

Bu yaklaşım bazen ufak kazalarda hayat kurtarabilir. Çalışan, çalışmayan herkesin 3D yaklaşımıyla Güvenlik Çemberinde olduğu bir dünya hiç şüphesiz daha güvenli bir dünya olabilir.

11 yorum

Yorum yaz

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | meryemakbunar

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | ogrenmeportali

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | beyzakeskin

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | ucretsizuzaktanegitimler

 • Güzel bir yazı olmuş teşekkürler Selen Hanım. Kesinlikle tüm yazdıklarınıza katılıyorum. Güvenlik kültürü olmadan kazaları önlemeyiz. Almanya’da bisiklet satın alırken siz sormadan kask, dizlik vb. kişisel koruyucuları bisikletin yanında veriyorlar istemenize bile gerek yok. Çünkü güvenlik kültürü gelişmiş, çocuk yaşlardan itibaren güvenliğini önemseyen bireyler yetiştiriliyor ve artık bu durum kültür haline geliyor. Mesela, bir şirketin kapısından girdiğinizde güvenlik, santral vs. girişteki görevlilerin davranışından o şirketin kurumsal kültürünü anlayabilirsiniz. Davranış ve tutum arasındaki fark da önemli tabi. Çalışanlara verdiğimiz eğitimlerin yerini bulması için onlarda davranış değişikliği yaratması gerekir yoksa bilgilendirmenin ötesine geçemeyiz. Değerli eşimi, verdiği İSG eğitimlerinde izlediğimde; eğitimlerinde çalışanlara “Kendinizi seviyor musunuz” “Kendinize değer veriyor musunuz” sorusuyla başladığını gözlemledim. Peki kendinize değer veriyorsanız neden güvensiz hareketler yaparak kendinize zarar veriyorsunuz… gibi cümlelerle kendilerini sorgulamalarına sebep olduğunu, davranışları üzerinde düşünmelerini sağladığını, bu yöntemin etkili olduğunu gördüm ve ben de eğitimlerime böyle başlıyorum. Yeni yüzyıl Üniversitesi’de İSG yüksek lisansımı yaparken İş sağlığı ve güvenliğine gönül vermiş, Rahmetli Hocam Prof. Dr. H. Hilmi SABUNCU yüksek lisans eğitimimiz esnasında kendisinin kaynak gösterdiği yurt dışı kaynaklı bir kitaptan çeviri yapmamızı ve bu konuda sunum yapmamızı istemişti. Bizlere verdiği bu ödevin bana düşen bölümü de “Güvenlik Kültürü” idi. Ve o zaman daha iyi anladım ki güvenlik kültürü yerleşmeden iş kazalarının tamamını önleyemeyiz. Ne kadar yüksek teknoloji, güvenli makina, ekipman kullansak ta güvenlik kültürü yerleşmeden kazaların önüne geçmek mümkün değil. Son dönemde “Davranışsal odaklı iş güvenli eğitimleri” yapılmakta ve bu eğitimlerin geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında da fayda olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler. Sağlıksız günler dilerim herkese…

  Anonim
 • iienstitu her gün takip ettiğim ve okumaktan keyif aldığım yararlandığım bir site. Teşekkürler

  yasemin kara
 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | ranaelibol

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | onlinesertifikaegitim

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | euzaktanegitim

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | performansdegerlendirme

 • Pingback: Davranışsal Güvenlik Nedir? | eogrenmeblog

Yorum yaz